Fen Lisesi - Fen Lisesine Gitmek - Fen Lisesine Nasıl Gidilmeli
Türkiye'de eğitim sistemi sürekli değişim içinde olmuştur ve olmaya da devam etmektedir. Ortaokuldan liseye geçiş için yapılan sınavlar; OKS, SBS artık mazide kaldı. Şuan öğrencilerin ter döktüğü sınavın ismi TEOG yani 'Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş' sınavıdır. Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi, Milli Eğitim Bakanlığının 2013-2014 yılında yürürlüğe getirdiği bir sistemdir. Bu sınavların isimleri değişmiş olsa da, içerik olarak birbirlerine benzemektedirler. Sınavlarda alınan puana göre bir başarı sıralaması elde edilir ve bu başarı sıralamasına göre lise tercihleri yapılır. Bu tercihler yapılırken öğrenciler istedikleri liseleri eğer puanları yetiyorsa tercih edebilirler. Anadolu liseleri, Fen liseleri, Meslek liseleri gibi bir çok lise bulunmaktadır ve her birinin puanı birbirinden farklıdır. Şehire göre hatta semte göre bile puanlar değişiklik gösterebilmektedir. Durum böyle olunca sınavlarda yüksek puan almak ve okul hayatında başarılı olmak, tercih zamanı rahatça istediğiniz okula yerleşmenizi sağlar.

Fen liseleri, puanları en yüksek olan liselerdir ve sayıları diğer liselere göre oldukça azdır. Bir Fen lisesi öğrencisi olabilmek için öncelikle fen ve matematik bilimlerine ilgili olmak gerekir. İlgili olmak Fen lisesine girmek için yeterli olmamaktadır. Ortaokuldaki başarınız ve sınavlardaki dereceniz oldukça önemlidir. Bir Fen lisesi öğrencisi olmak için çok sıkı çalışmak en başta gelmektedir. Özellikle 'İstanbul', 'Ankara' gibi büyük şehirlerdeki Fen liselerine gitmek için iyi bir sıralamaya sahip olmanız gerekmektedir. Fen lisesini tercih etmek isteyen binlerce öğrencinin önüne geçmeniz için, derslerinizi sıkı takip etmeniz, bolca soru çözmeniz ve en önemlisi Fen lisesine gitmeyi gönülden istemeniz gerekmektedir.

Devlet Fen liselerinde puanlar yüksektir ancak eğer Özel Fen liselerine gitmek isterseniz ve maddi olarak iyi durumdaysanız ortalama bir derece ile o okulları tercih edebilirsiniz. Fen lisesini kazanan öğrenciler hiç şüphesiz başarılı, zeki ve çalışkandırlar ve bu başarının devam etmesi de oldukça önemlidir. Çünkü Fen lisesinin dersleri diğer liselerdeki derslere göre daha derinlenmesine öğrenilmektedir ve Fen lisesinden mezun olduğunuzda iyi bir üniversite için de ter dökeceğinizi unutmayınız. Eğer üniversitede mühendislik ve tıp gibi yüksek bölümler istiyorsanız Fen lisesi size çok iyi temel kazandıracaktır.

Alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 499
favori
like
share