Lise Seçimi - Lise Nasıl Seçilir - Lise Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
İyi bir lise seçimi iyi bir üniversite için önemli bir adımdır. Başarılı bir profesyonel hayatın temel yapı taşını lise zamanları oluşturur. Artık çocukluk döneminden gençlik dönemine geçen bireyler olarak sorumluluk almayı, arkadaşlık ilişkilerini veya benzeri profesyonel ve iletişim becerilerini bu dönemde öğrenirler. Bu öğrenme sürecinin sağlıklı ve etkin geçebilmesi için iyi bir lise öğrenimi de şarttır. Bu yüzden lise seçiminde bazı önemli faktörler üzerinde durmak ve nelere dikkat edilmesi gerektiğine özen göstermek gerekecektir.

İyi bir lise seçiminde ilk dikkat edilmesi gerekilen faktör öğrencinin isteğidir. Eğer ki öğrenci sözel zekâsı yüksek ve iletişim becerileri yönünde iyi ise o halde bu kişinin sosyal bilimler lisesi, Anadolu öğretmen lisesi gibi okulları tercih etmesi gerekmektedir. Ancak daha çok sayısal zekaya sahip veya üniversitesinde sayısal alanlara yönelecek ise puanları tuttuğu takdirde Fen veya Anadolu liseleri oldukça ideal olacaktır. Öte yandan her ne kadar eğitim seviyesinin giderek düştüğü gözlemlense de teknik anlamda kendini geliştirmek isteyen kimselerin mesleki liselerden yana tercihini kullanması gerekecektir. Ancak burada iyi bir üniversiteye geçiş için okul yanında kişinin de kendi çabalamalarına ihtiyaç olabilir.

Doğru bir lise seçiminde bir diğer faktör ise eğitim kadrosudur. Eğitim kadrosunun başarılı, bilinçli ve benzeri eğitim ve sosyal becerileri yüksek olan öğretmenlerden oluşmasının öğrencilere katkısı büyük olacaktır. Sonuçta eğitim ailede başlar okulda devam eder. Bu eğitimin sağlayıcıları da alanında başarılı öğretmenlerdir. Bu yüzden lise seçiminde eğitim kadrosunun araştırılması önerilecektir.

İyi bir lise öğrencilerine sosyal ve kültürel faaliyet alternatifleri sunan bir lisedir. Bu yüzden lise seçiminde okulun hangi kulüplere sahip olduğu, nasıl kültürel faaliyetler gerçekleştirdiği, hangi aktiviteler ve yarışmalarda yer aldığı gibi önemli özelliklerin araştırılması gerekecektir. Çünkü iyi bir lise öğrencisini salt üniversiteye hazırlayan yalın bir eğitim kurumu değildir, bunun yanı sıra öğrencisini sosyal aktiviteler ve kulüp bazlı faaliyetlerle destekleyen çok yönlü bir eğitim kurumudur. Bu yüzden lise seçiminde bu faktörlerinde incelenmesi önerilir.

Lise seçiminde üniversiteye yerleştirdiği başarılı öğrenci yüzdesi de önemlidir. Başarılı bir lise başarılı öğrenciler çıkarır ve iyi fakülte ve bölümlere başarılı öğrenciler kazandırır. Bu yüzden lise seçiminde okulun bu alanda ne kadar başarılı olduğunun araştırılması gerekecektir.

Alıntı

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 614
favori
like
share