Yurt Dışında Lise Eğitimi - Yurt Dışında Nasıl Lise Okunur - Yurt Dışında Lise Eğitimi Görmek
Son yıllarda yapılan araştırmalara göre gençlerin %45'i lise ve üniversite eğitimini yurt dışından almak istiyor. Yurt dışında lise seviyesinden itibaren başlanan eğitim planı, gençlerin üniversite başarısını da önemli oranda artırmaktadır.

Yurt dışında lise okumak isteyen gençlerin ilk olarak lise eğitimi alacağı ülkeyi belirlemesi gerekmektedir. Birçok Avrupa ülkesi, lise seviyesindeki gençlere kendi dillerini öğretmek amacıyla 1 yıl süreli hazırlık eğitimi vermektedir. Hazırlık eğitiminde her ülke kendi dilinin eğitimini vermektedir. Yurt dışındaki liseler, başvuruda bulunan öğrencilerin not ortalamasını göz önünde bulundurmaktadır.

Yurt dışındaki liselerin eğitim kaliteleri, Türkiye'deki liselerin eğitim kalitelerinden daha yüksektir. Bu nedenle öğrencilerin not ortalaması tek başına yeterli olmayabilmektedir. Yurt dışındaki liseler, bünyesine alacağı öğrencilerden orta öğretimdeki başarı notlarını ve öğretmenlerin referans mektuplarını talep etmektedir. Bununla birlikte TOEFL gibi uluslararası alanda alınmış bir dil puanı, liselerin önemsediği belgelerden birisidir.

Yurt dışında lise okumak isteyen gençlerin belirli bir ekonomik seviyede olması gerekebilmektedir. Burslu olarak lise eğitimi alamayacak olan gençlerin aileleri ile birlikte liselerin ücretlerini incelemesi oldukça önemli bir durumdur. Eğitim ücreti incelenmeden lise seçmek, daha sonraki dönemlerde ailelere zorluk çıkarabilmektedir.

Yurt dışındaki liseler, kendi dil eğitimlerinin yanında ikinci bir yabancı dili de çok iyi seviyede öğretebilmektedir. Bu sayede yurt dışı lisesinde eğitim gören bir genç İngilizcenin yanında Almanca veya Fransızca gibi dillerden birisini iyi seviyede öğrenebilmektedir.

Yurt dışında lise eğitimi görmenin bir diğer yolu da değişim programlarıdır. Üniversitelerde olduğu gibi liselerde de öğrenci değişim programları uygulanabilmektedir. Böylece, Türkiye'de bir lisede öğrenim gören genç, 1 yıllığına anlaşmalı Avrupa ülkesinin lisesinde öğrenim görebilmektedir. Öğrencilerin değişim programlarına dahil olabilmesi için not ortalamanın yüksek olması gerekmektedir. Ayrıca lise değişim programı yabancı dil sınavından da geçer bir not alması gerekmektedir.

Yurt dışında lise öğrenimi görmek isteyen kişilerin öğrenim sezonu başlamadan önce yurt dışı liselerine başvuruda bulunması gerekmektedir. Bu süreç içerisinde bir eğitim danışmanından destek alınabilmektedir. İyi bir lise seçimi üniversite dönemine de olumlu yönde etki etmektedir.

Alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 485
favori
like
share