Açık Lise Sınav Yeri Nasıl Belirlenir - Açık Lise Sınavları Ne Zaman yapılır - Açık Lise Sınavı Nasıl Yapılır
Açık Öğretim Lisesinden mezun olabilmek için tıpkı örgün öğretimde olduğu gibi öğrenciler, ölçme değerlendirmeye tabi tutulur. Ölçme ve değerlendirme, ders geçme ve kredi sisteminden oluşur. Öğrencinin açık liseden mezun olabilmesi için en az 192 krediye sahip olması gerekir.( Bir dersin haftalık ders saati o dersin kredisi sayılır.) Mezuniyet kredisine sahip olabilmek için ise öğrencinin her dönem sorumlu olduğu ortak ve seçmeli derslerden geçerek o derslerin kredisini alması gerekir.

Sınav yeri nasıl belirlenir?

Öğrenciler, kayıt sırasında belirttikleri il, ilçe veya yurt dışı temsilciliklerinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen kurumlarda sınava girerler. Sınava girecekleri kurumu resmi web sitesinden sınava giriş belgeleri ile öğrenirler. Sınav gününde de öğrencinin bu sınav giriş belgesini ve kimlik veya yerine geçen (pasaport, ehliyet gibi) bir belgeyi yanında bulundurması gerekmektedir.

Sınavlar hangi tarihlerde yapılır?

Sınav tarihleri, her eğitim öğretim yılı başında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından iş takviminde açıklanır. Sınavlar, hafta sonları cumartesi ve pazar olmak üzere dört oturumda yapılır. Sınav oturumu, sabah ve öğle yapılan sınavların her birine denir. (Örneğin sabah oturumu 09:30, öğle oturumu 10:00 gibi yapılır.) Öğrenciler kayıt döneminde aldıkları derslere göre bu oturumlara katılırlar. Hangi oturumda hangi dersin sınavına gireceklerini yine sınava giriş belgelerinden öğrenirler.

Sınavlar hangi şekilde yapılır?


Açık Öğretim Lisesi birbirinden bağımsız 3 dönemden oluşur ve her dönem sonunda sınav yapılır.
Merkezi sistem ile çoktan seçmeli test şeklinde yapılan bu sınavlarda her dersten 20 soruya yer verilir.
Bir soru 5 puan değerindedir.
Her bir ders 100 puan üzerinden değerlendirilir.
Testler, 4 şıktan oluşur ve ÖSYM sınavlarının aksine yanlış cevaplar, doğru cevapları etkilemez. Yani dört yanlış veya üç yanlış bir doğruyu götürmez.
Bir dersten geçebilmek için en az 9 soruya doğru cevap vererek 45 puan almak gerekir.

Bir dersten geçmek için 45 puan yeterlidir; fakat diploma notunun bu sınavların ortalamasından oluşacağını düşünürsek, özellikle üniversiteye gitme planı olan öğrencilerin bu sınavlardan alabilecekleri en yüksek notu alması gerekir.

Alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 654
favori
like
share