[u]Yanlış oturmak, ani hareketler ve hareketsizlik gibi pek çok faktör, bel ağrılarının sebebi olabiliyor. Oysa bel ağrılarından kurtulmak ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak için öncelikle uzmanların önerdiği şu 5 kurala dikkat etmeniz gerekiyor.* Düzenli olarak her gün egzersiz yapın. Sırt ve karın kaslarınızı çalıştırın. Bisiklet, yürüyüş, yüzme ve koşma gibi sporlar tavsiye edilen faaliyetlerdir. Bu spor etkinliklerine ek olarak sırt, karın, kalça ve uyluk kaslarını güçlendiren ve esneten egzersizler yaparak bel sorunları en aza indirilebilir. Düzenli egzersiz yapmak; kasların ve eklemlerin çevresindeki bağların esnekliğini sürdürür ve korur.

* Ağır nesneleri kaldırmayın. Ağır eşyaları iki eşit parçaya bölerek taşıyın. Ağır cisimleri çekmek yerine itmeyi tercih edin.

* Ayaktayken bacaklarınızı gergin tutmayın. Yatarken bacaklarınızın gergin olduğu pozisyonları tercih etmeyin.

* Sağlıklı duruşu bulun. Uzun süre ayakta durmanız gerekiyorsa, omurganızın dik olmasına dikkat edin. Bir dizinizi hafifçe bükün ve pozisyonunuzu sıkça değiştirin. Otururken; çok yüksek veya alçak iskemle veya koltuklarda oturmayın. İskemlenin kol destekleri, kollarınızın yere paralel durmasını sağlamalı. Omurganız dik, beliniz destekli olsun.

* Baş seviyesinin üzerinden yerlere uzanarak iş yapmayın. Yüksekteki yerler için bir tabure veya sağlam bir merdiven kullanın.

(Sabah)

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 487
favori
like
share
fiber_optic Tarih: 14.06.2007 08:10
Teşekkürler Ellerine sağlık
SU-PERISI Tarih: 14.06.2007 00:12
bel saglıgımız için egzersiz şart birde otururken kalkarken her hareketimize dikkat etmeliyiz. teşekkürler
KaHiN Tarih: 13.06.2007 21:00
[COLOR=#555cbc]Te$ekkürLer ßu AraLar ßa$ım ßeLa da...Daha DoqruSu ßeLim

ßuqün de ßir Derqi de AyrıntıLı ßir $ekiLde Okumu$tum SaqLık Çok önemLi ßozuLmadan Korumak qerekiyor..ßoZuLduktan sonra iyiLe$tirmeSi ßiraz Zor oLuyor..En Azından ßozuLmadan KorumaSı daha Kolay :5:
Sindy Tarih: 13.06.2007 10:54
egzersizlerin gercekten faydasi oluyor
tesekkurler