[COLOR=burlywood]ABD Ulaştırma Bakanı Norman Mineta, tarihin ilk turistik uzay uçuşunun 2008de yapılmasını desteklediklerini belirtti.

ABDli Ulaştırma Bakanı Norman Mineta sivil uzay havacılığı alanında girişimcilik yapan işadamlarıyla yaptığı bir toplantıda ilk sivil uzay uçuşunun 2008de yapılması için gerekli desteği sağlayacakları sözünü verdi.

ABD Ulaştırma Bakanı Mineta, sivil uçuşların ancak denemelerde başarı sağlanması halinde gerçekleştirilmesinden taraf olduklarını belirterek, Bir zamanların bilimkurgu düşüncesi iki yıl içinde gerçeğe dönüşecek şeklinde konuştu. Washingtonda toplanan 9uncu Yıllık Sivil Uzay Havacılığı Konferansında söz alan ABDli bakan, Güvenli olduğuna inandığımız an sivil havacılığa yeşil ışık yakacağız dedi.

Dünya yörüngesine yapılan sivil uçuşlar uzay turizmi olarak adlandırılıyor. Son yıllarda düzenlenen yarışmalarla birlikte dünya çapında zengin işadamlarının da finans desteğinin yöneldiği uzay havacılığı kısa zamanda güçlü bir kamuoyu yarattı. ABDden ulaştırma bakanı düzeyinde bir destek sözü gelmesi de sivil uzay havacılığının önünü açacağının bir sinyali olarak algılanıyor.

Daha önce bazı işadamları mali güçlük içinde bulunan Rus Uzay Dairesine yaptıkları 20 milyon dolarlık bağış karşılığı uzaya çıkmışlardı.

VIRGIN GALACTIC HAVAYOLLARI

[COLOR=burlywood]Sivil havacılık mühendisi Burt Rutan, Eylül 2004te yeryüzünden 100 km yükseğe çıkarak uzay sınırını aşan ilk sivil uçak SpaceShipOneı tasarlamıştı.

Daha sonra İngiliz işadamı Richard Branson, SpaceShipOneın 8 yolcu kapasiteli ikinci kuşağının tasarlandığını açıklamıştı. Branson, sivil uzay havacılığı alanında faaliyet gösterecek Virgin Galactic Havayolları için, New Mexicoda bir havalimanının inşasına bu yıl sonunda başlayacaklarını söylemişti.

Virgin Galactic Havayolları ile uzaya ilk uçuşların 2009da başlaması ve yolcu başına biletin 200 bin dolar olması bekleniyor. Şirketin yolcu listesi ise kabarık, sırada 40 bin uzay turistinin beklediği tahmin ediliyor. Şimdiye dek uzaya yaklaşık 600 kişi çıkmıştı.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 385
favori
like
share
matrakSsS Tarih: 13.06.2007 10:19
hayıurlı olsun