unutkanlık - unutmamanın yolları - bellek nasıl kuvvetlendirilirBellek Destekleyici İpuçları

Bellek destekleyici ipuçları etkili ve bilgiliyi unutmamak için eğlenceli yöntemlerdir. Hafıza geliştirme sistemi akronimler gibi ipuçlarını kullanarak çağrışımlar oluşturur. Siz de her kelimenin ilk harfinin önemli bir bilgiyi temsil ettiği cümleler bulabilirsiniz. Örneğin yazılı müzik eserinde notaların sırasını hatırlamak için bellek destekleyici ipuçlarını kullanabilirsiniz.

Not Alma

Önemli bilgileri yazmak hatırlamak için etkili bir yöntemdir, bu sizin daha sonra bakıp hatırlamanıza yardımcı olur. Bir şeyleri yazma eylemi beyninizin hatırlamasına yardımcı olur. Yapılan bir araştırma not alan öğrencilerin not almayanlara kıyasla temel bilgileri daha iyi hatırladıklarını ortaya koydu. Yazmak, aslında beynin daha önceden aldığı bilgiyi yeniden öğrenme yöntemidir.

Diğer İpuçları

Bir şeyleri hatırlamada ipuçları ve bazı hileler yardımcı olabilir ancak beynin sağlıklı ve rahat olması da önemlidir. Aşırı stres, stres hormonu olan kortizol ve beynin hafızayı kontrol ettiği bazı kısımlarına zarar veren diğer enzimleri salgılayarak kişinin hafızasında olumsuz bir etki bırakabilir. Beynin iyi çalışması için düzenli egzersiz önemlidir. Egzersiz beyne giden kan akışını ve oksijeni arttırır ve etkili bir stres azaltıcısıdır. Ders çalışırken, öğrenmeye müsait bir ortamda bunu sık sık yapın. Televizyon gibi dikkat dağıtıcılardan kaçının ve acıktığınızda ya da yorulduğunuzda önemli bilgileri öğrenebilmek için kendinizi zorlamayın.

alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 330
favori
like
share