hipomani nedir - hipomani sebepleri - çok konuşma - hipomani belirtileriYoğun psikolojik bir durum olarak bilinen hipomani, kişinin gereğinden fazla bedensel ve psikolojik canlılık göstermesidir. Hipomani farklı bir ruh hali olup herkeste görülen bir durum değildir. Kişinin hipomani olduğunun kesinleşmesi için bulunduğu ruh durumunun en az 4 gün boyu devam etmesi gerekir.

Hipomani durumunun belirtileri nelerdir?

Hipomani durumunu yaşayan kişi aşırı enerjiktir. Bedenen oldukça fazla aktivite gösterme gücüne sahiptir.
Hipomani durumunda uyku ihtiyacı azalır. 3 ya da 4 saatlik gece uykularından sonra ertesi gün hiçbir yorgunluk hissedilmez. Hatta ertesi akşam yine 3 ya da 4 saatlik uykular kişi için yeterli gelir. Günlük aktif yaşama rahatlıkla devam edilir.
Bu durumu yaşayan kişi, hiç durmadan konuşma gereği duyar. Konuşma tarzı genellikle oldukça yüksek sesle ve aralıksızdır. Hiç bitmeyecek konuşmalar yapar. Bu konuşmalarda aşırı bir özgüven ve kendini övme söz konusudur.
Yeni planlar, düşünceler, organizasyonlar kişinin beyninde dolanıp durur. Fikir uçuşmaları olarak adlandırılan bu durum devamlı haldedir.
Zihin karışıklığı yaşanması da başka bir belirtidir. Kişi ilgilendiği konudan yeni bir uyaran gelmesiyle anında uzaklaşarak ilk konuyu tamamen unutabilir. Artık yeni konuyla ilgilidir.
Dikkat toplama sorunları yoğun olarak yaşanır.
Amaca yönelik etkinliklerde kişi çok aktif ve isteklidir. Hatta başaramayacağı durumlarda bile sahnede, göz önünde olmak ister. Boyunu aşan işlere gözünü bile kırpmadan girer.
Ayrıca kötü sonuçlar doğurma olasılığı olan, riskli işlere girmekten çekinmez. Örneğin araba kullanırken çok fazla hız yapma ya da riskli spor dallarına yönelme gibi.
Hareketlerinin genelinde aşırılıklar olduğu için kolayca kavgaya girebilir ya da etrafta huzursuz biçimde dolaşabilir.
Mesleki işlevselliklte çok fazla olumsuz sayılabilecek durumlar yaşanmaz. Kişi, işine rahatça devam edebilir.
Toplumsal ilişkilerinde gözle görülür bir kopukluk yaşanmaz.

Hipomani rahatsızlığı depresyondan kaynaklı ilaç kullanan kişilerde ilaçların etkisiyle görülen bir durum olabilir. Bu durum gözlendiğinde kullanılan ilaçlar bırakılmalıdır. Gerekirse farklı bir tedavi uygulanmalıdır.

alıntı

Beğeniler: 3
Favoriler: 1
İzlenmeler: 310
favori
like
share