panik atak nedir - panik atak sebepleri - panik atak belirtileri - panik atak tedavisiHerkes paniğin nasıl bir his olduğunu bilir. Belli durumlarda paniğe kapılmak da son derece normal bir durumdur. Sınavda, trafikte, gece geç saatlerde eve dönerken birçok durumda panik duygusu yaşanır. Panik atak ise normal panik duygusuna benzemekle birlikte birkaç yönden farklılık gösteren bir durumdur. Aniden gelen panik hissi, çok kuvvetli bir biçimde hissedilir. Beklenmedik bir şekilde aniden ortaya çıkan bu panik hissi kişilerde büyük bir korkuya neden olur.Panik atak nöbetleri kişiden kişiye farklı şekillerde ortaya çıksa da genel olarak çok kötü bir şeyin gerçekleşmek üzere olduğu hissi korkunun nedenidir.

Bir çok kişide hayatın belirli dönemlerinde panik atak geçirebilir. Bazı kişilerde sadece bir defa görülen panik atak, bazı kişilerde uzun seneler boyunca devam edebilir. Panik atak toplumda sıkça görülür. Bu ciddi bir ruhsal bozukluğun ya da fiziksel bir hastalığın sonucu değildir.

Bazı fiziksel koşullar, panik atakta görülen belirtilerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Birbiriyle etkileşimli ilaçların aynı anda alınması
Aşırı kafein tüketimi
Tiroit kaynaklı problemler
Gebelik
Düşük kan şekeri seviyeleri

Panik Atağın Belirtileri Nelerdir?

Panik atak belirli bir durumdun gerçekleşmesi durumunda ortaya çıkabileceği gibi, belirli bir nesneye karşı tepki olarak fobi şeklinde de görülebilir.

Fiziksel Belirtiler

Kalp çarpıntısı ve düzensiz kalp atışları
Nefes almada zorluk,
Kafa içinde zonklamaya benzer his
El ve ayaklarda uyuşma ya da karıncalanma
Bayılacakmış gibi hissetmek

Düşünceler

Büyük bir dehşet ve korku hissi
Kalp krizi geçirdiği düşünmek
Bayılacağını ya da nefessiz kalarak boğulacağını düşünmek
Delirdiğini ya da öleceğini düşünmek
Kontrolünü yitirdiğini düşünmek

Bu düşüncelerin hiçbiri gerçekten olan şeyler değildir.. Kişi sadece bunların olabileceğini düşünür.

Panik Atağa ne Sebep Olur?

Panik atakta yaşanan hisler korkunun aşırı şekilde hissedilmesinden kaynaklanır. Korku tüm canlılar için, -tehdit unsurlarına karşı vücudun hayatta kalmak için verdiği doğal bir tepkidir. Kişiyi, savaşma ya da kaçma tepkilerine yönlendirir. Korku esnasında vücudun kan dolaşımı artar, kaslara daha fazla oksijen sağlanır, sindirim durur. Vücut, tüm fonksiyonlarıyla tehdit unsuruna konsantre olur. Tüm bunlar vücudun herhangi bir tehdit altında oluşturduğu doğal savunma mekanizmasıdır. Bir nevi vücudun tehditlere karşı verdiği alarmdır.

İşte panik atakta olan şey de budur. Vücut fiziksel bir tehdit unsuru varmış gibi davranır ve alarm vermeye başlar. Ancak normalde böyle bir saldırı durumu yoktur. Panik seviyesini tetikleyen başlıca durumlar şunlardır.

Strese neden olan olaylar ve kişilerin endişe seviyesini yükselten faktörler
Sağlıkla ilgili yoğun endişeler.
Ani ölümler
Üstesinden gelinememiş ve bastırılmış duygular
Kalıtımsal faktörler
İlaç kullanımı

alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 338
favori
like
share