OYUNCAK SEÇERKEN

Bebek bir yaşına geldikten sonra sağlıklı bir gelişim süreci geçirebilmesi için doğru oyuncak seçimi yapılmalı.

Bu oyuncaklar el becerilerini ve zihin gelişimini aynı oranda etkilemeye yönelik olmalı. Çocuk için seçilecek oyuncak yaşına, beceri ve ilgilerine uygun olmalı.

Ayrıca oyuncaklar sağlam, dayanıklı, kullanışlı, bakımı kolay ve boyası çabuk çıkmayan cinsten olmalı. Keskin sivri köşeleri olmamalı.

Çıngıraklar: Bebeğinizin belki de ilk ses çıkaran oyuncağı olacaktır. Bebeğin dikkatini çeker. Uzanmasına ve yakalamasına teşvik eder. Göz ve el koordinasyonunu geliştirir. Sebep-sonuç ilişkisini öğrenmeye başlamasını sağlar.

Yumuşak oyuncaklar: Yumuşak bir oyuncak ayı, bebeğin yatağında kendini güvende hissetmesini sağlar. İletişim ve dil becerisinin gelişimi açısından da yararlı olabilir.

Şekilli kutular : Basit olanları küçük bebekler için uygun. Ancak daha karmaşık olanları 2 yaş ve üzeri çocuklar için bir tür test aracı olmakta.

Bunlar; el becerisini geliştirme, obje-boşluk uydurma, ayırt edebilme yeteneklerini destekleme ve bunun yanında çocuğa yok olan objenin hala var olduğunu anlatabilme açısından yararlıdır.

Telefon: 6ıncı aydan itibaren oyuncak telefon önem kazanır. Önceleri tuşlarına basıp, ahizeyle oynarken zaman içinde konuşuyor ve dinliyormuş gibi yaparak oynar. Telefonla sanki konuşuyor gibi yapan çocuğun bu etkinliği, iletişim becerisinin gelişmesi açısından önemli.


Müzikli oyuncakları: Enstrümanlar dinleme ve taklit etme becerilerini geliştirir. Çocuğu belleğini kullanmaya zorlar. Bunun yanında işbirliği ve sıra bekleme davranışlarını desteklemesi nedeniyle sosyal faaliyetler için de faydalıdır.

Toplar: Emekleyen bir bebek topu kovalamaktan büyük zevk alır. Yeni yürümeye başlayan bir bebek ise onu yuvarlar ve yakalamaya çalışır.

Çekmeli oyuncaklar: Oturan bebekler için faydalıdır. Dengeli, yeterli ses çıkaran, çekildikçe değişik şekilde hareket eden bir oyuncak, çocuğa büyük zevk verir

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 504
favori
like
share
pisipisi Tarih: 29.08.2007 18:20
eline sağlık
ayse Tarih: 19.07.2007 03:45
tesekkurler ellerinize saglik
Sindy Tarih: 15.06.2007 09:31
ellerine saglik SU-PERISI

Her annenin bilmesi gereken onemli bilgiler