[u]Emekli Sandığı, Bağ-Kur ve SSK ayrımı olmaksızın tüm sigortalılar, üniversite hastaneleri dahil sözleşmeli kamu veya özel sağlık tesislerine sevksiz başvurabilecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na bağlı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) 25 Mayıs'ta Resmi Gazete'de yayımladığı, "Sağlık Uygulama Tebliği" ile sağlıkta tek çatı dönemini başlatacak esasları ilan etti.

Böylece bugün itibarıyla SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı kapsamında sağlık işlemleri yürütülen kişiler için uygulama birlikteliği sağlandı. Aileleriyle birlikte 47 milyon kişiyi kapsayan tebliğle sağlıkta tek çatı için en önemli ikinci adım atılmış oldu. İlk adım, Sağlık Bakanlığı bünyesinde tüm kamu sağlık kuruluşlarının tek elde toplanmasıyla atıldı.

Eski uygulama neydi?

Sağlıktaki tarihi adım öncesinde, Emekli Sandığı'na bağlı memur ve memur emeklileri, üniversite hastanelerine sevksiz başvuru hakkına sahipti. SSK'lılar ise devlet hastanelerinden sevk alarak yararlanabiliyordu. Ancak SSK'nın sevk konusundaki kısıtlamaları uygulamada da kangrene dönüşen sorunları beraberinde getiriyordu. Bağ-Kurlular da üniversite hastanelerine başvurduklarında, tedavi giderlerini önce ceplerinden ödüyor, sonra fatura bedelini Bağ-Kur'dan talep etmek zorunda kalıyordu.

Tek evrakla başvuru

Aktif görevdeki memurlarla yeşil kartlılar için Maliye Bakanlığı'nca hazırlanan Bütçe Uygulama Talimatı (BUT) yürürlükte olduğundan SGK tebliği 2007'de bu kesimi kapsamayacak. Tebliğle birlikte bugünden itibaren sağlık alanında geçerli olacak yeni esaslar şöyle:

SSK'lılar artık sağlık tesislerine; vizite kâğıdı, sağlık karnesi ve resmi kimlik belgesinden sadece biriyle başvurabilecek.

Şehir içi ve şehirlerarası ambulans bedellerini SGK ödeyecek.

Tek raporla 2 yıl ilaç

Tansiyon, şeker gibi uzun süre ilaç kullanılmasını gerektiren hastalıklarda, rapor ve reçete sadece bir kez düzenlenerek, her seferinde reçete yazdırmadan 2 yıl boyunca hastalar doğrudan eczaneye giderek üçer aylık miktarlarda ilaçlarını alabilecek.

15 Ekim 2007'den itibaren yatarak tedavilerde ilaçlar ve tıbbi malzemeler hastane tarafından temin edilecek. İlke olarak artık hastalara ilaç temin ettirilmeyecek.

Muayene katılım payı, SSK ve Bağ-Kur kapsamındakilerden muayene oldukları ayı takiben aldıkları maaşlarından tahsil edilecek. Diğer kişilerden de ilaç alımı yaptıkları sırada eczanelerden tahsil edilecek.

İlaç katılım payı SSK'lılardan ilacı aldıkları ayı takiben maaşlarından, diğer kişilerden eczanelerden doğrudan alınacak.

Tüp bebekte 3 hak

Sünnet giderleri, sağlık kurulu raporuna gerek olmaksızın ödenecek.

Engelliler, diş tedavileri için sağlık tesislerine doğrudan müracaat edebilecek.

Kadının 40 yaşını aşmamış olması şartıyla, 3 tüp bebek uygulaması ödeme kapsamında olacak.

Motorlu sakat arabası kullanılması gerekli görülen kapsamdaki kişilere bunun bedeli ödenecek. SSK'lı çalışanlar bu olanaktan yararlanabiliyordu. Bağ-Kur ve Emekli Sandığı'nda ödeme yapılmıyordu.

[youtube]xpDx7SCBB_k&eurl[/youtube]

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 374
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 16.06.2007 12:33
paylaşımın için teşekkürler