HAYATIN ANLAMI?
I – Hayatın Anlamını Mı Arıyorsun ? O Halde Sizi Tebrik Etmeden, İkinci Satıra Dahi Geçemeyeceğim ! Zira Milyonlarcası O Kadar Boş Ve Anlamsız Hayatlar Yaşayıp Bu Diyardan Göçüp Giderken; Sizlerin Maddi, Bir O Kadar Da Yalan Dünya’nın Oyalayıcı Nimetlerinden Fırsat Bulup Ta, Böylesi Bir Arayışa Giren Az Sayıdaki Üstün Ve Seçkin İnsandan Biri Olmanız Takdire Şayan Değil De, Ne?

II – Sözü Fazla Uzatmadan Hayatınıza ve Çevrenizdeki İnsanlara Gözattığınızda Farkedeceğiniz Yaptığımız Herşeyin Temel Amacı Nedir Sorusunun Cevabı:

III – Türk Dil Kurumunda Hayatın Anlamı

IV – Wikipedi’de “Hayatın Anlamı Nedir” Sorusunun Cevabı;

V – Bilimsel Olarak Hayatın Anlamı ve Yaşama Amaçlarımız: Moslow ihtiyaçlar Hiyeralşisi Piramidi ve “Ne İçin Mücadele Ediyoruz” Sorusunun Cevapları: Bilimsel Olarak Hayatımızda Bir Karar Verirken Nelere Göre Değerlendirme Yapıyoruz?

VI – Ekşi Sözlük Yazarlarından Moslow İhtiyaçlar Piramidine Eleştiri: Diyelimki Bir İnsan Bu Bahsedilen Bütün Basamakları Tamamladı, Pekiya Sonra? “Abi Ben Nirvana’yı Buldum Artık Yaşamanın Anlamı Yok” Deyip Kafasına mı Sıkacak?

VII – Bilimsel Olarak Hayatımızda Bir Karar Verirken Nelere Göre Değerlendirme Yapıyoruz? Hayatımızı Yönlendiren ID, Super Ego ve Ego

VIII – Bilim Bu Konuda Bize Yeni Bir Şey Söylüyor Mu? Felsefeci, Psikolog Ve Bilgisayar Bilimci Paul Thagard Bu Soruya Evet Cevabı Veriyor. 2010’da Çıkan Kitabı The Brain And The Meaning Of Life’ta Özellikle Beyin Bilimlerindeki Gelişmelerden Hareketle Hayatın Anlamı Nedir Sorusuna Cevap Verebilir Hale Geldiğimizi İddia Ediyor.

IX – Hayatın Anlamı ve Yaşama Sanatı Üzerine Kısa Notlar: Hayatın Anlamı Ve Amacı, Yoğun Yaşamak, Özgür Olmak Ve Tam Uyanık ( Dikkatli) Bulunmaktır

X – Hayatın Anlamını Sorgulamaya Başladığınızda Kişinin Kafasındaki Haritasına Göre Hayatın Anlamı Ya Da Anlamsızlığının Farklılaşması

XI – Evrenin Sırlarını ve Hayatın Anlamını Çözmüş Filozof Çocuk: Hayatın Anlamı Senin Ona Nasıl Anlam Kattığındır. Hayatının Nasıl Olmasını İstiyorsan Odur

XII – Hayatın Anlamı İnsanın Ona Verdiği Anlam ve Biçtiği Değerdir, İnsanlar İse Olaylara Verdikleri Anlamın Hayatının Anlamı Olduğunu Bilmeden Yaşarlar

XIII – Life Dergisinin Sanatçılar, Siyasetçiler Ve Din Adamlarıyla Röportajlardan Derlediği, Meaning Of Life (Hayatın Anlamı) Adlı Kitaptan Hayatın Anlamının Ne Olduğuna Dair Alıntılar

XIV – Adıyaman Fatih Anadolu Lisesi 11/C Sınıfı, Felsefe Dersinde Hayatın Anlamını Çözdü!

.

I – Hayatın Anlamını Mı Arıyorsun ? O Halde Sizi Tebrik Etmeden, İkinci Satıra Dahi Geçemeyeceğim ! Zira Milyonlarcası O Kadar Boş Ve Anlamsız Hayatlar Yaşayıp Bu Diyardan Göçüp Giderken; Sizlerin Maddi, Bir O Kadar Da Yalan Dünya’nın Oyalayıcı Nimetlerinden Fırsat Bulup Ta, Böylesi Bir Arayışa Giren Az Sayıdaki Üstün Ve Seçkin İnsandan Biri Olmanız Takdire Şayan Değil De, Ne?

Hayatın anlamını mı arıyorsun ?

O halde sizi tebrik etmeden, ikinci satıra dahi geçemeyeceğim ! .

Zira milyonlarcası o kadar boş ve anlamsız hayatlar yaşayıp bu diyardan göçüp giderken; sizlerin maddi, bir o kadar da yalan dünya’nın oyalayıcı nimetlerinden fırsat bulup ta, böylesi bir arayışa giren az sayıdaki üstün ve seçkin insandan biri olmanız takdire şayan değil de, ne ?

..

herşeyin ötesinde düşünen insan merak etmeden geçemiyor;

bütün bu olan biten tiyatronun bir amacı olmalı, bu tuhaf hayatın anlamı ne olabilir ki ?

Hayatın anlamı, takdir edersiniz ki; Hazır bir reçete değil..

Sınavda öğrencilere sorulan çoktan seçmeli soru cevap ilişkisinde kolay yoldan ezberleyerek ya da modelleyerek,kopya çekerek bulamazsınız bu cevapları

Şüphesiz bu sorunun cevabı Bir yaşam ve arayış sürecindedir.

Yaşarken kendi cevabımızı kendimiz buluruz, zaten işin asıl keyfi de burada.Herkesin kendi bireyselliğinin o özel farkını kendi içsel derinliğinde bulup defalarca ortaya koymasıdır Yaşamı Anlamlandırma süreci. .

Dolasıyla Popüler Kişisel gelişim kitaplarının hemen hepsinin size bol keseden vaad ettikleri kolay yoldan ulaşılan başarı ve mutluluk hikayeleri yerine, bu sayfalarda size okuması uzun, ama gerçekçi bir yol görünüyor. Zira hayat göründüğü kadar basit değil,düşündüğünüz kadar ciddiye alınacak bir görev de değil . .

Felsefenin herkesin kendince yaptığı pek çok tanımı vardır, olmalıdır da ! .
Zira felsefe demek, düşüncenin sınırlarını her defasında zorlamak demek. Belli bir tanıma ya da kalıba sığdırmak demek değil. .

‘ Hayatın anlamı ne? ‘ Sorusunun cevabını Sitemizde Kategorilere ayırarak,planlanan konu başlıkları altında derlediğimiz çeşitli yazılarla farkındalığınızı arttırmak yoluyla zor yoldan da olsa bulmanız için elimden gelen paylaşımı yapacağım.

Zira hayatın gerçeğini benim size altın tepside sunmamdan öte, sizin için gerçekten bir anlam bir değer ifade etmesi için, onu bizzat kendinizin buradaki yazıların satır aralarından ya da yaşadığınız hayatların an denilen kırıntıları arasından özenle arzulayıp seçerek bulmanız gerekmektedir.

Velhasıl Başlı Başına bir Sanattır, Yaşama Sanatı !

Kanımca bu süreçte paylaşım,karşılıklı fikir tartışmaları ve yorumlar kaçınılmazdır.O yüzden Hayatı bu platformda anlamlandırırken herkesin önyargısızca yorum,eleştiri,öneri ve katkılarına açık karşılıksız çıkarsız bir Site hazırladık. Belkide bizlerin kendi hayatlarımızı anlamlandırma şekillerinden biridir bu stil. .

Karşılıksızca,çıkar ya da menfaat gözetmeksizin paylaşmak önemlidir bu yolculukta, zira hayatın anlamı; diğerlerinin hayatlarına kattığımız anlamlarda en iyi şekilde kendini ifade eder.Zira bu site de tam da bu sebepten ötürü var ! .

Bu sayfalar Hayatın anlamını arayış yolculuğunda sizlere rehberlik ve arkadaşlık edip ufkunuzu açabileceğini düşündüğümüz derin anlamlı yazılardan özenle seçilip derlenmiştir. Derlemeye ek olarak, Editörümüzün Henüz kitabı basılmamış Yaşam ve Ölüme dair çok farklı bakış açısının ürünü olan ve başka hiçbir yerde okuma fırsatınızın olmayacağı her türlü düşünsel kısıtlama,önyargı ve sansürden arınmış dehada yazılmış zaman zaman günlük zaman zamansa haftalık yenisi eklenen aykırı hayat felsefesine dair yazı ve makaleleri okuyup,özgürce yorum yapıp aydınlanmasını istediğiniz arkadaşlarınızla yazıların altındaki sosyal medya bağlantılarına tek tıklamayla kolayca paylaşabilirsiniz.

Kısaca diyoruz ki;

Din Kitapları Tanrıyı anlamak ve Cennete pratik yoldan ulaşmak için yazılmış el kitapçıkları değildir.Kutsal din Kitaplarımızda yazan herşeye itaat edip hertürlü dini vecibeyi şeklen yerine getirsek dahi,Ne Allah ne de Peygamberler Cenneti garantileceğimizi yazık ki müjdelememişlerdi !.

Zira düşüncesiz bir teslimiyetle olan itaat yani; iman Allah katına layık olmak için ne yazı ki yeterli değildi. .

Zaten Mevlana Celaleddin Rumi hazretleri yüzyıllar öncesinde ‘Ehli olana Din bile farz değildir’ diye bir kelamı boş yere mi sarfetmiştir ?

Şüphesiz yaratılana,sevgi ve saygı duymak zorundayız Yaradan’dan ötürü. Bunun için de derin bir anlayış ve kavrayışa hasıl olmak ise bu koşullar altında ön şarttır.

Hali hazırda bu sözleri okuyorsanız, zaten Google’a ‘Hayatın anlamını arıyorum’ yazıp,bu çetrefilli yoldaki ilk adımı çoktan attınız bile. .İnsanı insan yapan zaten bu sorgulama ve en sonunda kendi vicdanıyla hesaplaşması değil mi ?

Velhasıl, Hayatına bir anlam, bir değer katmak için; Varoluşunun bu pek insani arayış yolculuğuna tek başına, yalnız da olsa cesurca çıkmalı ve Tanrı’yı onurlandırmalısınız dostlarım.

Zira ancak bu şekilde Ölümsüzlüğün sır perdesi aralanabilir ! .

Vesselam....HAYATIN ANLAMI BENCE : TABİKİDE İSLAM ... !!!!

Beğeniler: 138
Favoriler: 5
İzlenmeler: 1107
favori
like
share