MEHMET TOPUZ

Türkiye Milli takımı dönem dönem parlayıp A Milli takımda kısa süreli varlık gösteren Anadolu yıldızlarına alışkındır. 3 büyüklere gelmeden önceki ilk durak olarak gösterebileceğimiz Milli takıma seçilen Anadolu starları için ikinci adım oldukça önemlidir. Çünkü ısrarla takımlarında kalmaya çalışanların Milli takımda kalıcı olmadıkları çeşitli örneklerle ispatlanmıştır. Büyüklere gelenlerin de burada tutunması sanıldığı kadar kolay değildir.

Mehmet Topuz, bu yolda önemli mesafeyi geride bırakan yeni bir örnek. Israrla altyapısından yetiştiği kulübünü (isim değişmeden önceki adıyla Kayseri Erciyesspor) bırakmayan Mehmet, 2004 yılının şubat ayında Danimarka'ya karşı Ümit Milli formayla başlayan serüveni A Milli takımda sürdürüyor. Bugüne kadar 22 kez Ümit Milli, 14 kez de A Milli formayı giyen Mehmet Topuz, Kayseri'de de çok başarılı bir sezon geçirdi. Ligi 5. bitiren takımının en önemli silahı olan Mehmet, hem orta sahada, hem de savunmada faydalı olabilen bir oyuncu. 2006-2007 sezonunda Turkcell Süper Lig'de 32 maçta forma giyen Mehmet'in 8 golü var. Kupada da 5 maçta 1 golle sezonu tamamlayan Mehmet Topuz, Kayserispor'un iyi başlayıp hüzünle bitirdiği Avrupa macerasında da futbolcu simsarlarının ağzını sulandırmıştı.

1984 doğumlu Mehmet Topuz, sağ bek ya da beşli orta sahanın sağında oynayabilen bir oyuncu. Bunun yanında savaşçı özellikleriyle 2006 sonrası moda haline gelen çift çapanın bir ortağı olarak da kullanılabiliyor. Uzaktan amansız vuruşlarını duran toplarda sergilemeyi alışkınlık haline getiren Mehmet, sezon içinde attığı gollerle ofansif yönünü de gösterdi. Her gün büyüklerin onlara teklif yaptığı ve Kayserispor'un ısrarla teklifleri reddettiği haberlerini okuyoruz. 2008 yazında sözleşmesi bitecek Mehmet Topuz için ipler Kayserispor yönetiminin elinde. Zaten sezon sonunda sözleşmesi bitip ayrılsa bile yetiştirme tazminatı dolayısıyla kulübüne gelir sağlayacak. Eylül'ü de Kayseri'de görürse sarı kırmızılı takımın istikrarlı gidişini 2007-2008 sezonuna da taşıyacağını şimdiden öngörebiliriz.

GÖKHAN ÜNAL

Her şey bir Galatasaray maçıyla başladı. Gençlerbirliği Futbolcu Ticaret ve İşletme A.Ş.'sinin mamüllerinden olan Gökhan, siyah kırmızılılarda aradığını bulamayan pek çok meslektaşı gibi yüzünü Ankara'nın doğusuna çevirmişti. Kendisine sahip çıkan Kayseri oldu ve Hikmet Karamanlı sezonda takımı küme düşmekten kurtaran gollerde onun da payı vardı. Özellikle şampiyonluğa oynayan Galatasaray'ı son dakikada puan kaybına götüren kafa golüyle dikkatler onun üzerine çevrildi. Halbuki o gol uzun bir yolun kapılarını açıyordu.

Ertuğrul Sağlam ile başlayan yeni sezonda 9 numaralı formanın sadece numarasal değil sahadaki de sahibiydi. Nitekim 32 maçta attığı 25 gol ve kazandığı 'Gol Kralı' payesiyle de bunu yine sahada ispatladı. Herkes onun İstanbul'a dikey geçişini beklerken kral Kayseri'de kaldı. Milli takıma çağrıldığı zamanlar sakatlanması ise şanssızlığıydı. Yine de Atina'da zaferi getiren gollerden birinde onun imzası vardı. Bu yıl sakatlıktan çok çekti ama yine de 25 maçta attığı 16 gol ve kupadaki iki sayı onun ne kadar iyi bir sezon geçirdiğinin en iyi göstergesi.

Türkiye'nin son dönemlerde en çok öne çıkan forvetine 9 numarayı teslim etmek için bütün büyükler sırada. Ama hem Kayseri hem Gökhan, beraberliklerinin en azından bir sene daha süreceği yolunda açıklamaları sürdürüyorlar. Yine de spor sayfalarında ismi sıkça yer alacağa benzeyen Gökhan'ın yeni sezona hangi renklerle gireceğini herkes merak ediyor.


MEHMET YILDIZ

İkinci Lig A Kategorisi takipçilerinin önerileriyle gündeme taşınan bir oyuncu olarak gözümüze çarptı Mehmet Yıldız. Play-Off'a kalıp Süper Lig şansını son anda kaybeden İstanbulspor'un en önemli silahıydı 2005-2006 sezonunda. Sivasspor'dan sezon ortasında kiralık geldiği Boğalar'daki bu patlamanın ardından Yiğidolar'a dönmesi kaçınılmazdı. Velhasıl dönüşü de muhteşem olan cinstendi.

Gerçi sezona yine çok iyi başladığı söylenemez. İlk 4 maçta forma şansı bulduktan sonra uzun dönem sahalara uzak kaldı. Ancak Bülent Uygun'un gelişi ve İnönü'deki o meşhur kafa golü, Diadora marka formayı kayıtsız şartsız Mehmet'in yapıyordu. Süper Lig'de 25 maçta 10 gol attı. Attığı gollerden ziyade, fiziği ve mücadele gücüyle sahadaki etkileri Mehmet Yıldız'ı daha çok ön plana çıkardı. En sonunda milli formayı da kapan Mehmet, Yunanistan ve Norveç karşısında oynama şansı yakaladı.

Mehmet Yıldız da sezon ortasında sözleşmesini uzatanlardan. 2008'de bitecek kontratı öncesi İstanbullular Sivasspor'un kapısını – ya da artık faks makinesi mi demeliyiz- aşındırıyor. İyi bir forveti gözü kapalı sahaya koymak isteyenler için 1981 doğumlu oyuncu iyi bir aday, ama bu çıkışını sürdürebilecek mi, onu önümüzdeki sezon göreceğiz.


ALİ BİLGİN

Bu sahalarda adı yeni bir oyuncu Ali Bilgin. Yılmaz Vural'ın 2006 yazında tutup gurbetten Antalya'ya getirdiği yeteneklerden olan Ali Bilgin, sahadaki performansıyla hocasını yanıltmadı. Gerçi son maçtan birkaç gün evvel kaçışıyla lanet okunmuş olsa da, transfer spekülasyonlarında adı en çok geçen Ali Bilgin bu listede yer almayı hak ediyor.

25 yaşına kadar Almanya'da forma giyen Ali, son olarak Rot Weiss Essen'de oynuyordu. Antalyaspor'un orta sahasının sağ kanadına demir atan Ali Bilgin, özellikle Fenerbahçe'ye her iki maçta da gol atarak, Türkiye'de adından bahsettirmenin birinci kuralını yerine getirmiş oldu. Ancak şükürler olsun ki kulüplerimiz eski usul transfer uğraşlarını geride bıraktılar; sadece gol imza için yeterli olmuyor. Ali Bilgin de zaten sahada bunu inkar etmedi. Sadece gollerle değil oynadığı oyunla da transfer peşinde koşan takımların birinci hedefi oldu.

Üstelik son olarak takımıyla anlaşmasını da tek taraflı feshederek serbest kaldı ve artık iyi bir transfer yapacağını kesin olarak öngörebiliriz. İstanbul'un üç büyüklerinin alenen peşinde olduklarını açıkladıkları Ali Bilgin için Fransa'dan da adaylar olduğu söyleniyor.

VOLKAN YAMAN

Bazı futbolcuların şansa çok fazla teşekkür etmesi gerekir. Volkan Yaman da bu futbolculardan birisi. Almanya'dan geldiği Antalyaspor'da 2004'ten beri forma giyiyor ancak özellikle bu yılki çıkışının karşılığında kaptığı milli forma ve önündeki İbrahim Üzülmez'in sakatlığı sonrası grubun en önemli maçında kritik dakikada oyuna girmesi Volkan Yaman'ın hayatını tamamen değiştirdi. Maçta gösterdiği başarılı performansla dikkatleri üzerine çeker Volkan Yaman için eller ovuşturulmaya çoktan başlamıştı.

Antalyaspor boş durmadı ve oyuncunun kontratını 2008'e kadar uzattı. Ancak Antalyaspor'un beklenmeyen küme düşüşü genç oyuncunun önünü açabilir. 25 yaşındaki Volkan esas olarak ileriye dönük bir sol kanat oyuncusu. Ancak Türkiye'deki malum sol bek sıkıntısı, Volkan'ı da geride oynamaya mecbur ediyor. Görev aldığı zamanlarda bu bölgede verilen işleri yerine getiren Volkan Yaman'ın atacağı adım, geleceği için çok önemli olacak.

MEHMET ÇAKIR

Aslında Mehmet Çakır, 2006-2007 sezonu performansıyla bir önceki yıl tartışmasız gireceği bu listeye biraz şüpheyle alınıyor. Ancak yine de takımına kattıkları adına bu sezonda da çek defterlerinin adına karalanacağı bir oyuncu olabilir.

Oftaş'taki parlatma sürecinin ardından 2 sezondur formasını giydiği 'abi' Gençlerbirliği'nin artık değişmez bir oyuncusu. Bu sezon 34 maçta da oynadı ve 6 golle takımının ligi 6. bitirmesine katkıda bulundu. 1984 doğumlu genç oyuncu ofansif orta saha ve forvet özellikleriyle beklenen patlamaya oldukça yakın. Önümüzdeki yıl eğer transfer olursa yeni kulübünde, kalırsa da Gençlerbirliği'nde daha büyük aşamalar için belki de son önemli hamlesini yapacak. Bu yüzden listedeki üçüncü Mehmet'in boyunun nereye kadar yetişeceğini görmek şimdiden biz futbol severleri heyecanlandırıyor.

GÖKÇEK VEDERSON

Ay yıldızlı hüviyete geçerken soyadının başındaki harfin yarısını kaybetti, ismine ise başkanının soyadını ekledi. Vederson'dan bahsediyoruz. Brezilya'dan oyuncu getirmede başarısını ispat etmiş Samet Aybaba'nın son ürünleri. Sol bek kıtlığı çeken ülkeye yeni bir heyecan getiren Vederson'da zaman zaman Roberto Carlos pırıltıları gördük. Carlos'un transferiyle oyalandığımız topraklarda Vederson'un frikiklerine alkış tuttuk.

3 sezondur Türkiye'de oynayan Vederson'un ismi her zaman büyüklerle anıldı. Ancak malum yabancı sınırlandırması büyüklerin son hamledeki kararsızlığının baş sebebiydi. Velhasıl bu yıl bu sorun da aşıldı. TFF'nin çok konuşulan yeni izinleriyle Vederson artık ülkemizde Türk statüstünde oynuyor. Bunun sonucunda da tabi kendisine büyüklerin kapıları açıldı. 1981 doğumlu oyuncuyu Fenerbahçe transfer etti.


EDİZ BAHTİYAROĞLU

Bu listenin en genç ismi Ediz Bahtiyaroğlu. Aykut Kocaman'ın Türk futboluna hediye ettiği isimlerden olan Ediz, öncelikle güçlü fiziğiyle dikkat çekiyor. Çıplak gözle izlenen bir maçta izleyicilerin pek çoğunun 'kim bu adam yahu' övgülerine mazhar olan Ediz'in ismi artık daha çok tanınıyor.

Bu sezon 20 maçta formasını giydiği Ankaraspor'un kolay kolay geçilmeyen savunma örgüsünün başrol oyuncularındandı. Genç oyuncu formuyla Ümit Milli Takımın da kapılarını aşındırdı. Şu aralar Ümit Milli takımın değişmez oyuncusu ve yine kıtlık olan Türk savunma oyuncuları arasında öne çıkan oyunculardan. Para gücü yüksek takımların onu bir an önce takımlarına dahil etmek istemesini anlamamız zor değil.

1986 doğumlu Ediz, Bursaspor'un altyapısından yetişti. 2004'te Ankaraspor altyapısına alınan Ediz geçen sezonu Keçiörengücü'nde kiralık olarak geçirdi. Ankaraspor'la kontratı 2009 yılına kadar sürecek


Egemen Korkmaz Kartalspor'un Türk futboluna yaptığı katkılar özellikle son dönemde çok iyi biliniyor. Bu oyuncular arasında Egemen Korkmaz'ın da önemli bir yeri var. Kartalspor'da Ümit Milli Takıma kadar yükseldikten sonra Bursaspor'a transfer olan Egemen, yeşil beyazlılarla küme düşmenin hüznünü de, Süper Lig'e çıkmanın coşkusunu da yaşadı. Takımda kaptanlığa kadar yükselen Egemen'in taraftarlar arasında da çok sevildiğini biliyoruz.

Savaşçı ve hırçın savunma oyuncusu geçen sezonu 12 sarı ve 1 kırmızı kartla tamamladı. Savunma oyuncusu arayan takımlar için tercih edilebilir bir seçenek olan Egemen'in adı bir dönem Fenerbahçe ile de anıldı. Bursaspor'da bayrak futbolculuk düzeyine yükselmek üzere olan Egemen'in böyle bir seçim aşamasına gelirse ne karar vereceğini herkes merakla bekliyor.BEKİR İRTEGÜN

Son iyi ümit milli takımın savunma alternatiflerinden birisi de Bekir İrtegün'dü. Fiziği, soğukkanlılığı ve derli toplu savunma anlayışıyla geleceği parlak gözüken Bekir, izleyenleri yanıltmadı. 23 yaşında Gaziantepspor'un kaptanlığına getirilen Bekir gösterdiği performansla da daha da iyisini yapabileceğinin sinyallerini verdi.

Savunmanın ortasında oynayan Bekir, geçtiğimiz sezonu 11 sarı ve 1 kırmızı kartla tamamladı. Milli takımların her türlü kategorisinde oynadıktan sonra son olarak da A Milli Takıma yükselen Bekir için de İstanbul günleri pek uzakta gözükmüyor. Eski günlerini aratan Gaziantepspor'dan kopacağını şimdiden öngörebileceğimiz Bekir'in seçiminin ne olacağı bilinmiyor. Sözleşmesi 2009'da bitecek Bekir için, verilecek bonservis ücreti geleceği konusunda belirleyici olabilir.

SERKAN KIRINTILI

2004'te Avrupa ikincisi olan 19 yaş altı Milli Takım'ın kalesinde o vardı. Takımla Dünya Şampiyonası'na da katıldı ancak takım gibi o da kötüydü. Sonrasında Orkun Uşak ve Zafer Özgültekin gibi iki kalecinin arkasında üçüncü kaleci olarak profesyonel futbola başladı.

Sezona Orkun'un arkasında ikinci kaleci olarak başladı. Ama onun da şansı yaver gitti ve Hikmet Karaman'ın gelişiyle kaleyi kaptı. O günden bugüne kaleyi bırakmayan Serkan, Ankaragücü'nün beklenenin üstünde performans göstermesinde önemli pay sahibi. Takımının 38 golle ligin en az gol yiyen takımlarından biri olmasında savunmadaki oyuncularla birlikte onun da rolü büyük.

1985 doğumlu genç kaleci A Milli Takım kadrosunda da kendine yer buluyor. Gelecekteki milli kalecilerden birisi olacağını şimdiden öngörebileceğimiz Serkan için kaleci sıkıntısı çeken takımlar şimdiden sıraya geçmiş durumda. Adanaspor altyapısından yetişen ve 2005'ten beri Ankaragücü'nde olan Serkan'ın Ocak 2010'a kadar sözleşmesi bulunuyor.

ORKUN UŞAK

Serkan Kırıntılı'yı anlatırken Orkun Uşak'ı geride bırakışından bahsetmiştik. Orkun belki Ankaragücü'nde savaşı kaybetti ama devre arasında transfer olduğu Kayseri Erciyes'te tam bir yeniden doğuş hikayesi yazdı. Fadhel'in kötü performansının ardından formayı teslim alan Orkun sezon sonuna kadar takımının kalesini savundu ancak Erciyesspor'un küme düşmesine engel olamadı.

Bülent Korkmaz'la birlikte yeniden doğan Kayseri Erciyesspor'un ikinci yarıda topladığı puanlarda önemli pay sahibi olan Orkun Uşak, Galatasaray altyapısından yetişen bir oyuncu. 2001'de Elazığspor için İstanbul'dan ayrılan Orkun, Ankaragücü ve Erciyesspor formalarının ardından yeniden İstanbul'a dönmeye hazır. Mondragon'un Galatasaray'dan ayrılmasının ardından Orkun'u sarı kırmızılı takımı transfer edeceği söylentileri gündemin önemli başlıklarından.


HAKAN BALTA

Sol bek sorununa Almanya'dan çözümler sunmak artık iyiden iyiye Türk futbolu klasiği haline geldi. 2003 yılında Manisa'ya getirilen Hakan, senelerdir istikrarlı futbolunu sürdürüyor. Solbek ve stoper mevkilerinde görev alan Hakan Balta, özellikle ilk yarıda Ersun Yanal'la patlama yapan takımın önemli oyuncularından birisiydi.

Bu sezon 29 maçta 4 gol atan Hakan, milli takıma kadar yükseldi. Aynı zamanda Vestel Manisaspor'un penaltıcısı olan Hakan için transfer atakları aylardır sürüyor. Daha önce de söylediğimiz gibi solbeki olmayan takımların adaylarından birisi olan Hakan Balta için kulübünü de ikna etmek gerekiyor. Çünkü Hakan Ocak'ta attığı imzayla kendisini 2010 yılına kadar Vestel Manisaspor'a bağladı. Önümüzdeki günler ise bu sözleşmenin sürüp sürmeyeceği hakkında bize fikir sunacak.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 581
favori
like
share
tekkursun68 Tarih: 28.08.2007 18:09
bence en iyisi yinede memet topuzzzz
lazzo_mami61 Tarih: 23.08.2007 10:09
tarbzonsporda da yusuf diye bir genç var
tekkursun68 Tarih: 12.08.2007 19:20
ok ozaman
hakan2230 Tarih: 29.07.2007 21:35
[QUOTE=fenerbahce_1907;1965924]hakan 2230 kardes sen bu haberleri nerden aliyorsun?

reklam yapamam şimdi :78:
tekkursun68 Tarih: 29.07.2007 17:04
hakan 2230 kardes sen bu haberleri nerden aliyorsun?
corleoni Tarih: 22.07.2007 15:24
haber için sağol
cozzukkkk Tarih: 23.06.2007 13:08
gökhan ünal galatasarayda