Albert Einstein Kimdir - Albert Einstein Biyografisi - Albert Einstein Resimleri - Albert Einstein Hakkında

Albert EinsteinPrinceton üniversitesi firestone kütüphanesi eski kuratörlerinden johanna fantova, einsteina hayatinin son yillarinda onunla bir gönül iliskisi yasamisti. fantova nin einstein in hayatinin detaylarini aktardigi 62 sayfa, kütüphane görevlileri tarafindan subat ayinda tozlu raflara saklanmis olarak bulundu. almanca kaleme alinan günlükte fantova, yasaminin son demlerini yasayan einsteinin kendisine yazdigi ask siirlerini, hastaligina karsi gösterdigi tepkileri, ölüme ve hayata dair duygularini ve bilimsel tefekkürlerini kagida aktardi. eintein te 76 yasinda, fantova ise 1980de 80 yasinda ölmüstü.
einsteinin el yazmalarini yayimlayan princeton üniversitesi eski editörlerinden alice calaprice, günlügün einsteina yakin bir kimse tarafindan yazilmis tek ve en mahrem belge oldugunu, dahinin günlük yasamina ait detaylari tasidigini belirtti. fantovanin günlügü gelecek ay kütüphanenin dergisi the princeton university library journal;da yayimlanacak.

sans eseri kesfedildi

einstein ile fantova arasindaki gönül iliskisi princeton çevrelerinde biliniyordu. bilim adaminin kaleme aldigi tüm yazilari toplamaya çalisan editörler, fantovanin kütüphanedeki özel dolabini açarak, einteinin kendisine yazmis oldugu ask mektuplarini arastirirken, günlüge rastladilar. fantova&nin resmettigi einstein, bilim kitaplarinin aksine oldukça olagan, hatta kusurlu bir kisilik olarak göze çarpiyor. günlükteki ilginç satirlardan biri de einsteinin kendini ziyarete gelenlere sürekli agriyan kemiklerinden yana dert yanmasi.

einstein ile fantova sik sik yazlik evlerini bulundugu caputh'da yelkenliyle gezerlerdi.

agrilarindan sikayetçi einstein

princeton üniversitesi matematik profesörlerinden ve günlügü ilk okuyanlardan dr. freeman dyson, günlük sayfalarindanki einsteinin bilindik ikna gücünden uzak, yasliligin üzerinde yarattigi yikim ve katlanmaz acilardan müsdarip yasli bir kimse olarak okucuyu sasirttigini söyledi. kendini zinde hissetmediginden sürekli olarak yakinan yasli eintein, unutkanliktan ve kapisini asindiran misafirlerinden de sikayet ediyor. dysonun okuduguna göre, günlük çogu zaman kendinden fotograf isteyen misafirlerini yatakta hasta oldugunu söyleyerek geri çevirdigini yaziyor.

nazi heisenberg

einsteinin bilinen unutkanligi ve kendi içine kapanik imajinin tersine, fantova sevgilisi alberti politikaya ve günlük olaylara merakli bir kisilik olarak sunuyor.
kuantum mekanigi'nin kuramcisi werner heisenberg.
fantova, einsteinin kendisine haberleri izlemesi yönünde baski yaptigini hatirliyor. günlük, kuantum mekaniginin kuramcisi werner heisenberg için einsteinin, ikinci dünya savasinda atom bombasina verdigi bilimsel destekten ötürü, koca nazi diye bahsettigini yaziyor.
fantova ayrica, einsteinin soguk savas döneminde nükleer silahlanma yarisindan ciddi olarak çekindigini ve abd de li yillarda basgösteren kömünist düsmanligini da endise ile izledigini dile getiriyor. günlük, einsteinin komünistleri vatan haini ilan ederek, sicil tutulmasini isteyen senatör mccarthyyi fransiz devrimindeki basibos elesbaslarina benzeterek, kim kimi önce asarsa kazanir yarasina girdik sözünü not düsüyor.

fislenme korkusu

son yillarinda einsteini endiselendinen konulardan biri de yakin dostu ve abdnin atom bombasinin mimari robert oppenheimerin akibetiydi, zira oppenheimer herkesçe bilinen solcu politik tavrindan dolayi sürekli saldirilara ugruyordu. benzer bir sekilde de, einstein sovyetler birligi tarafindan kendisine verilen bir baris ödülünü,bana bolsevik derler korkusuyla reddetmisti.

nazi almanyasi ndan kaçis

1919 yilinda ingiliz astronomlar bir tutulma sirasinda, uzaktaki yildizlarin isiklarinin günes tarafindan büküldügünü gözlemlediginde, isigin bükülmesini öngören ve maddelerarasi çekimin uzay-zamani büktügünü iddia eden einsteinin izafiyet teorisi dogrulanmis oldu. bilinen diger tüm teoriler çöpe atilmis ve dünya tersine dönmüstü.
1933te naziler almanyada iktidari ele geçirince, yahudi profesörleri üniversiteden emekli edilmisti, einstein belki de bir yahudi olarak basina gelecekleri önceden sezmis gibi, karisi elsa, kizi margot ve sekreteri helen dukas ile birlikte abdde kendisine yeni kurulmus olan institute for advanced studyde is öneren princeton üniversitesinin yolunu tuttu.
1936 yilinda ölen elsa, einsteinin hayatindaki tek kadin degildi.

abd de kurulan yeni yasamlar

çek cumhuriyetinde 1901de johanna bobasch olarak dünyaya gelen fantova ile einstein, ilk olarak 1929 yilinda berlinde tanisirlar. fantovanin yeteneklerine güvenen einstein, ona binlerce sayfayi bulan el yazmalarini düzenleme görevini verecektir.
einsteinin ardindan johanna fantova da 1939 yilinda nazi isgalindeki pragtan abdye göçer ve einsteinin kapisini çalar. einsteinin tavsiyesiyle university of north carolinada kütüphanecilik okur, daha sonra da princeton üniversitesi firestone kütüphanesinde harita kuratörü olarak ise baslar.

nostaljik birliktelik

70 erindeki einstein ile 50 lerindeki fantova arasindaki gönül iliskisinin baslangici 1940 li yillarin sonlarina rastlar.
einstein'in 1948 karsh imzali fotografi.
ortak dostlari ve einsteinin yemek sofrasinin degismez ziyaretçilerinden gillett g. griffin bu iliskiyi, abd de kendini hiç bir zaman evinde hissetmeyen ve sürekli savas öncesi almanyayi özleyen einstein için fantova, avrupadan, eski kitadan degerli bir parça gibiydi seklinde özetliyor. gerçekten de, princeton çevrelerinde fantovanin sevgilisine her gece alman yazar goetheden parçalar okumasi einsteinin çok hosuna gittigi bilinirdi.

beynimin çati kati

1955 yilinda einsteinin ölümünden sonra fantova, einsteinin mektup ve siirlerini griffine verdi, griffin ise bu degerli eserleri kütüphaneye bagisladi. 1996 yilina kadar kapali kalan mektuplar, eisteinin el yazmalarinin telif haklarini elinde bulunduran ibrani üniversitesinin de izniyle arastirmacilara açildi.
bu mektup külliyati içinde einteinin cilveli ve sakaci tonuyla kaleme aldigi fantovaya adanmis ask siirleri de bulunuyor.
uzun sessizligin yordu beni.
bu siir, sana olan duygularimin
beynimin çati katinda
sapasaglam oturdugunu göstermek için,
einstein yakin dostu griffine, sevgilisi fantovanin karamsar bir yapiya sahip oldugunu ve bu nedenle ona neselendirici siirler yazdigini aktarmisti. ne einstein ne de fantovanin herhangi bir arkadasi, fantovanin eintein ile iliskisini günlügüne aktardigini bilmiyordu. fantova önceleri günlük tutma fikrinin kendisine garip geldigini, fakat daha sonra einteinin bilim ve düsün dünyasindaki konumunu göz önüne alarak, dahinin agzindan çikan her sözü not etmeye basladi. her ne kadar fantova einteinin insancil yönüne vurgu yapmak istemis olsa da, simdilerde açilan mektuplar dünyanin en büyük bilim adamlarindan birinin psikolojisini anlamak için kullanilacak.

"unutuldum"

einstein teorilerinin bilim dünyasinda artik demode ilan edildiginden yana sitem duyuyordu. 1950lerde fizik dünyasindaki egilim einsteinin izafiyet teorisinden nükleer fizige yönelmisti. günlükteki einstein meslektaslarini,atomlari bölerek bombalar üreten ve üstüste yeni altparçaciklar kesfederek bilimsel basari arayan, kuantum mekaniginin sonu öngörülemeyen yollarinda kendilerini kaybetmis insanlar olarak görüyordu.
günlük satirlarinda fantovanin notuyla ben tamamiyle yalniz kaldim diyen einstein, çalismalarinin çagdas bilim adamlari tarafindan ciddiyealinmadigindan sikayetçidir: matematikçilere sorarsan, benim için fizikçi derler, fizikçilere sorarsan matematikçi derler.

Konuyla ilgili anhtar kelimeler : Albert Einstein , Einstein , Matematikçi , Fizikçi , bilim adamı , Einstein hakkında genel bilgi , Kimdir Einstein? ...
Einstein resimleri , hayatı , ...
[URL=www.main-board.com]www.main-board.com

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3926
favori
like
share
ZELAL Tarih: 10.01.2012 15:09
Einstein'ın çocukluğu hakkında - Albert Einstein'ın Çocukluğu
Sen hiç bir şey olamazsın Einstein!(Einsteinin öğretmeni)
-“ogrenmemi engelleyen tek sey aldıgım egitim olmustur.” Einstein
-
Ögretim, ogrencinin tatsız bir gorev degil, degerli bir armagan olarak algılayacagı sekilde olmalı...A.EINSTEIN

Teaching should be such that what is offered is perceived as a valuable gift and not as a hard duty. -- Albert Einstein

The mediocre teacher tells... The good teacher explains. The superior teacher demonstrates. The great teacher inspires.

Sıradan ogretmen anlatır. iyi ogretmen izah eder. Ustun ogrretmen ornekler gosterir.
Buyuk hoca ise ilham kaynagidir.THOMAS WARD

Imagination is more important than knowledge. Knowledge is limited. Imagination encircles the world. -- Albert Einstein

Hayal gucu ve yaraticilik bilgiden daha onemlidir. Bilginin sinirlari var, ama hayal gucu tum evreni kucaklar... (serbest ceviri)-YINE EINSTEIN

EINSTEIN’in bilgi yuklemeye dayanan ezberci egitim yuzunden okul ve egitimle arasi hic iyi olmamisti Ogetmenleri nazarinda derslere ilgisiz ve tembel bir ogrenciydi. Daha sonra kendisi bu durumu

“ogrenmemi engelleyen tek sey aldıgım egitim olmustur.”

diye anlatırdi.

Cunku ogretme yolu ile egitim ‘devamlı mudahele’ anlamı tasır: Oysa neyi, nasıl ve ne zaman yapacagini ogretici olarak siz empoze ettiginiz zaman deha kendini gosteremez.


Ona yol gösteren 5 yasındayken babasının hediye ettiği bir pusula idi

Einstein, tartismasiz zamanimizin en buyuk adamlarindan biriydi. En iyi bilim adamlarinin baslicaca niteligi olan basitlik, onda yuksek derecede vardi: butunuyle kisisel olmayan seyleri bilme ve anlama isteginden gelen bir basitlik. Ayrica onda bilinen seyleri hemen dogru kabul etmeme yetenegi de vardi Newton, elmalarin nasil l olup da dustugune hayret ediyordu; Einstein de esit dort cubugun bir kare olusturmasi karsisinda da hayranlik dolu bir minnettarllik duyuyordu, cunku hayal edebildigi evrenlerin cogunda kare diye bir sey yoktu.
tartismasiz , zamanimizin en buyuk adamlarindan biriydi. En iyi "Dahi " olarak bilinen ve kabul edilen dunyadaki bir cok kimselerin hayat hikayeleri incelendiginde birtakim basit deneyimlerin bile onlarin calismalarini veya performanslarini ne kadar cok esinlendigi gorulecektir. Ornegin, Albert Einstein icin bu deneyim, bes yasindayken babasinin ona hediye ettigi basit bir manyetik pusula sonucundadir. Einstein'a gore, bu yasantisi onda icinde yasadigimiz evrenin gizemlerine karsi buyuk miktarda merak ve kesif istegi uyandirmisti. Gercekte, bu deneyim Einstein'in uyuyan dehasini harekete gecirdi ve onu yirminci yuzyil dusunce dunyasinin onemli bir figuru haline getirecek buluslar yolculuguna baslattı

.Einstein...ice kapanik , oyundan hoslanmayan, gec konusmus (rivayete gore 4 yasinda konusmus) bir cocuktu. Bu yalnizlik doneminin izlerini tum yasami boyunca korudu. Annesi Paulin' in istegi uzerine 6 yasinda keman dersleri almaya basladi KlasIk muzik kulturu, yasami boyunca onun icin dinlendirici bir ugras olacakti. Cep pusulasinin esrariyla soru sormaya basladi . Bir pusulanin ignesi neden hep ayni yonde donuyordu? 4-5 yaslarinda kendisine sordugu bir soruydu bu. 12 yasina geldiginde Pisagor teoremiyle tanisti ve gorunurdeki karmasikliğina karsin bir dizi olgunun basit bir aciklamasi olacagina inanmaya basladi. Liseye yazildi . Sonra 1894' te babasinin isi bozuldu ve aile, italya' nin Milano kentine goc etti.

Einstein de Bir Zamanlar Universite Sinavini Kazanamamisti

Einstein, bir delikanli olarak pek az zeka umudu verdi. Bir ogretmeni “sen asla bir sey olamayacaksin Eistein” sozleri uzerine kati bir disiplini ve skolastik egitim uygulayan Alman okul sistemini terk etti. 16 yasinda iken Zurih Teknik Universitesi'ne girmek istedi. Ama matematik disindaki konularda -modern diller, zooloji ve botanik bilgisi- eksIk oldugu icin universiteye alinmadi. Ancak o yilmadi . Bir liseye devam etti, lise diplomasi aldi, 1896' da Zurih Teknik Universitesi' nin fizik ve matematik ogretmeni yetistiren bolumune kaydolmayi basardi.

"Büyük zekalar, sıradan ruhlar tarafından engellenmiştir. A.Einstein"

Zurih Teknik Universitesi, onun dusuncelerini sekillendirdi. Ogrenime basladigi zaman buyuk matematikci Hermann Minkowski ile karsilasti. Her bilim adaminin iyi bir ogretmen oldugu soylenemez. Einstein, Minkowski' nin derslerini pek ilgi cekici bulmadi; ama kuramlarinin matematiksel formulasyonunda Minkowski, ona esin kaynagi oldu. Dogrusu, Minkowski de o zamanlar Einstein’i sevmiyordu, cunku ona “tembel kopek” diyordu.

"Matematik ile ilgili sorunu olanlar üzülmesin, emin olsunlar ki benim sorunlarim onlarinkilerden cok daha fazla.."A EINSTEIN

öte yandan, felce ugratici deneyimler, kristallestirici deneyimlerin aksine bir bireyde varolan zeka potansiyellerini sonduren, korelten veya yok eden tecrubeleri icerirler. Felce ugratici deneyimler, genellikle bir bireyin belli bir zeka alaninin saglikli gelismesini engelleyen utanma, asagilanma, sucluluk duygusu, korku ve kizginlik gibi olumsuz duygularla doludur

KURCALAYARAK ÖĞRENİYOR


Einstein, Teknik Universiteden 1900' de mezun oldu; Isvicre vatandasligina gecti; kisa bir sure ogretmenlik yapti. Disipline karsi tutumu yuzunden ogrencileri tarafindan cok sevilen, fakat basarısiz bir ogretmendi. Einstein italya’da bir tatilden sonra, egitimini isvicre Federal Politeknik Okulu’nda 1901'de tamamladi; cok az derse girdigi halde, bir arkadasinin tuttugu mukemmel ders notlari sayesinde kurslari gecmeyi basardi Einstein akademik bir gorev bulamayinca, 1902' de isvicre' nin Bern kentindeki patent burosunda memur ("ucuncu sinif teknik uzman") olarak calismaya basladi. Gorevi, burodan onay almak uzere teslim edilmis bircok icat arasindan secim yapmakti
“Einstein, patent burosunda bir memurdu” denince, insanin aklina bizdeki “bugun git yarin gel memurlugu” gelir. Patent burosu, oyle siradan bir yer degildi aslinda. Burada yeni buluslara patent veriliyor ve kesifler inceleniyordu. Buroya sunulan buluslarin temel dusuncelerini kisa zamanda ortaya cikarma isi Einstein' de kuramsal dusunme yetenegini gelistirdi. Ayrica burodaki gorevi, bilimsel aletlerin yapilmasi konusundaki merakini kamciladi. Kucuk elektrik yuklerini olcmek icin gelistirdigi bir alet, bugun Bern' de sergileniyor.. Einstein' in yeni buluslara ve aletlere ilgisi sandigimizdan fazla. Patent burosundan ayrildiktan sonra bile Avrupa' da yeni aletler uzerine calisan bazi fabrikalarda danismanlik (musavirlik) yaptigini goruyoruz. Bu icatlarin bir kismi sayelerinde ekonomik hanedanliklar kurulacak olan hunerli aletlerdi,bir kismi da komik ve inanilmasi guc seyler ve basit makinalardi. Einstein once aletleri inceliyor, sonra da onlarla ilgili bilgilerin sunuldugu metinleri okuyordu... Orada calisirken , en karmasik gorunen şeylerin bile basit, temel prensiplere indirgenebilecegini ogrendi ve bu dersi hic unutmadi 1905'teki dahi vuruşunun temelleri iste boyle atildi.[COLOR=#000000]
ozan-9 Tarih: 04.03.2011 16:42
teşekkürler
Şayeste Tarih: 17.06.2010 12:28
Konular birleştirildi..
dumanalti Tarih: 21.01.2010 21:19
konular birleştirildi..
shag Tarih: 15.07.2007 16:12
Başarıları


Albert Einstein bir çok Amerikan ve Avrupa üniversitesinden onursal doktora ödülü aldı.1920' lerde Amerika, Avrupa ve uzak doğuda dersler verdi. Dünyanın belli başlı bütün akademilerinin üyelik ve fahri üyeliklerine kabul edildi. Çalışmalarından dolayı birçok ödül aldı. Bunlardan bazıları 1925'de Londra'daki Royal Society' nin Copley Madalyası ve 1935'de Franklin Institute 'deki Franklin Madalya'sıdır.
fiber_optic Tarih: 14.07.2007 23:20
Matematik dahisi
Teoriler üreten ve insanlığa çok büyük faydaları olmuş bir kişidir

Teşekkürler Ellerine Sağlık Fiyakalı
milkboy Tarih: 19.06.2007 23:55
einsteinium elementinin isim babası dahi :5: