KYK Burs/Öğrenim Kredisi Başvuruları Nasıl Yapılacak,KYK Öğrenim Kredisi Başvuru Formunu Nereden Alabilirim,KYK Burs/Öğrenim Kredisi Başvuru Tarihleri Ne Zaman,KYK Burs/Öğrenim Kredisi Başvuru Ekranına Nasıl ve Nereden Ulaşabilirim? KYK Başvurularıyla İlgili Merak Edilen Tüm Detaylar Sayfamızın Devamında...

KYK Başvuruları, Ekim 2016 ile Kasım 2016 tarihlerinde Kurumumuzun resmi web sitesi (www.kyk.gov.tr) adresinden alınacaktır.

2016-2017 Öğretim Yılı YURT İÇİNDE Yüksek Öğrenim Gören Öğrenciler İçin Burs ve Öğrenim Kredisi Başvuruları (http://kyknet.gsb.gov.tr) adresinden, Kasım 2016 Tarihi Saat 23:59 itibariyle sona erecektir.
http://kyknet.gsb.gov.tr/
https://www.turkiye.gov.tr/yuksek-ogrenim-kredi-ve-yurtlar-kurumu-genel-mudurlugu
KYK BURSU NEDİR?

Yurt içinde ve dışında yükseköğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere karşılıksız verilen paradır.

KYK ÖĞRENİM KREDİSİ NEDİR?

Yurt içinde ve dışında yükseköğrenim gören Türk gençlerini maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak amacıyla devam ettikleri yükseköğretim kurumlarının normal öğrenim süresince verilen, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç paradır.

Öğrenim kredisi borcu, öğrenciye normal öğrenim süresince verilen miktarlara Türkiye İstatistik Kurumu Yurt İçi Üretici Fiyat (Yİ-ÜFE) Endeksindeki artışlar uygulanarak hesaplanacak miktarın ilave edilmesi ile tespit edilir.

ÖNCELİKLİ ÖĞRENCİLER

Önceliklere ait belge asıllarının (Şehit olduğuna dair belge, Gazi olduğuna dair belge, Sağlık Kurulu Raporu, Milli Sporcu Belgesi, Terörle Mücadeleden Dolayı Köyleri Boşaltılanlara Ait Belge) Kasım 2016 tarihine kadar Kurumumuza gelmiş olması gerekmektedir.

KYK BURSU ALMADA ÖNCELİKLİ OLANLAR KİMLERDİR?

1 Şehit bekar ise kardeşi, Şehit evli ise çocuğu ,Gazi çocukları

2 Sağlık Kurulu Raporu ile %40 ve üzerinde engelli olduğu tespit edilen öğrenciler (Sağlık Kurulu Raporu, başvuru yapan öğrenciye ait olmalıdır. %40' ın altındaki raporlar öncelik kapsamında değildir.)

3 Anne ve babası vefat etmiş olanlar

4 Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı yetiştirme yurtlarında barınarak tamamlayanlar

5 Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlar

6 “Milli Sporcu Belgesi Verilmesi Hakkında Yönetmelik” hükümlerine göre “Milli Sporcu Belgesi” almış amatör milli yüksek öğretim öğrencilerinden Spor Genel Müdürlüğü tarafından milliliği teyit edilen öğrencilere (Doping yaptığı ilgili Kurum tarafından bildirilenler hariç)

7 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununun 21 nci maddesi (ı) bendi; “Terörle mücadeleden dolayı köyleri boşaltılan üniversite çağındaki öğrencilere ve ölenlerin çocuklarına yüksek öğrenimleri süresince Devletçe karşılıksız burs verilir” hükmü kapsamında olanlara

8 2016-2017 öğretim yılında Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca belirlenen her öğrenim dalındaki ham puan bazında ilk 100’ e giren öğrenciler.

2016-2017 KYK Burs/Öğrenim Kredisi Başvurularında Hangi Belgeler İsteniyor?

2016-2017 KYK Burs/Öğrenim Kredisi Başvurularında Dikey Geçiş Yapan Öğrencilerin Durumu Ne Olacak? ((Kurumdan Kredi/Burs Almakta Olan Öğrenciler))

İki yıllık bir yükseköğretim programından yıl kaybı olmadan mezun olup, ara vermeden dikey geçiş sınavı (DGS) ile lisans programına kayıt yaptıran öğrencilerden ön lisans eğitimlerinde Kurumumuzdan burs/kredi almış olanların 2016–2017 öğretim yılında lisans programında kayıtlı olduklarını gösterir öğrenci belgesini Kurumumuza göndermeleri halinde öğrenim kredilerinin nakli yapılıp kredi ödemeleri devam ettirilecektir. Bu durumda olan öğrencilerin yeniden başvuru yapmalarına gerek yoktur.

*** Dikey geçiş yapan öğrencilerin okula giriş yılı olarak mezun oldukları ön lisans programına kayıt yaptırdıkları tarihi, yatay geçiş yapan öğrencilerin ise ayrıldıkları okula kayıt yaptırdıkları tarihi yazmaları gerekmektedir.

2016-2017 KYK Burs/Öğrenim Kredisi Başvurularında Nelere Dikkat Etmeli?

Burs / öğrenim kredisi başvurusunda bulunan öğrencilerin beyanlarının doğruluğu, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından Kamu kurum ve kuruluşlar nezdinde araştırılacaktır. Beyanlarınızın doğru olmadığının tespit edilmesi halinde burs / öğrenim kredisi hakkınız iptal edilecektir.

1- İnteraktif başvurunuzu yaparken her alanı dikkatlice inceleyiniz.

2- Hatalı, eksik bildirim, gerçeğe aykırı beyan; burs/öğrenim kredisi almanızı engeller.

3- Kimliğiniz ile ilgili bilgileri, mutlaka nüfus cüzdanınıza bakarak cevaplayınız.

4- Bekar öğrenciler anne ve/veya babasına (evli öğrenciler ise kendilerine ve/veya eşlerine) ait aylık net gelirini tam ve doğru olarak yazmalıdır.

5- Burs ve öğrenim kredisi almaya hak kazanan öğrencilere ait bilgiler www.kyk.gov.tr internet adresinden öğrenilebilecektir. Ayrıca adrese herhangi bir tebligat yapılmayacaktır.

6- Başvuru bitim tarihine kadar başvuru bilgilerinizde güncelleme yapabilirsiniz.

KYK Burs/Öğrenim Kredisi ile Soru ve Sorunlar için Nereden Bilgi Alınabilir?

YURT İÇİ KREDİ VE BURS İLE İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN;

BURS VE ÖĞRENİM KREDİSİ BAŞVURU SORUNLARINIZ İÇİN AŞAĞIDA YAZILI TEFONLARI ARAYABİLİRSİNİZ.

T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü Kredi Dairesi Başkanlığı
Söğütözü Mah. 2176 Sokak NO:25 ÇANKAYA/ANKARA
Santral: 0 (312) 551 60 00(20 Hat)
Çağrı Merkezi: 4441961

Beğeniler: 108
Favoriler: 12
İzlenmeler: 1937
favori
like
share