1928 de İstanbulda doğdu. Ankara Devlet Konservatuarı Yüksek Bölümünü sınıf atlayarak bitirdi. Onbir yıl Ankara Devlet Tiyatrosunda çalıştı. Rockefeller bursu kazanarak, American Theatre Winng, Neighbourhood Play House ve Actors Studioda oyunculuk ve oyunculuk öğretiminde yeni teknikler üzerine çalışmalar yaptı. Ankara Devlet Konservatuarına hoca olarak atandı.

1959 da Devlet Tiyatrosundan ayrıldı. Muhsin Ertuğrul ile bir yıl çalıştı. Kardeşi Müşfik Kenter ve eşi Şükran Güngör ile Kent Oyuncuları Topluluğunu kurdu. Daha sonraki yıllarda sürekli olarak Amerika Birleşik Devletleri ve İngilterede Değişen Eğitim Metotları ve Oyunculuk Metotları üzerine çalışmalar yaptı.

1962de Tiyatro hizmetlerinden ötürü Yılın Kadını seçildi. 1968de İstanbulda Kenter Tiyatrosunun binasının inşaatını tamamladı. Sinema oyuncusu olarak üç kez Altın Portakal ödülüne layık görüldü. Sovyetler Birliği, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Almanya, Hollanda, Danimarka, Kanada, Yugoslavya ve Kıbrısta İngilizce ve Türkçe oyunlar sergiledi.

100ün üstünde oyun oynadı. 100e yakın oyun sergiledi. Shakespeare, Cehov, Brecht, Inoesco, Pinter, Albee, Tenessee Williams, Alan Ayckbourn, Arthur Miller, Brian Freil, Neil Simon, Athol Fugard, Sergey Kokovkin gibi pek çok yazarların yanısıra Melih Cevdet Anday, Necati Cumalı, Güner Sümer, Adalet Ağaoğlu, Zeki Özturanlı, Güngör Dilmen, Muzaffer İzgü gibi pek çok Türk yazarının oyunlarını da sahneye koydu, oynadı.

1981de Devlet Sanatçısı olarak ödüllendirildi. 1984 de Romadaki İtalyan Kültür Birliğince Adalaide Ristori ; ödülüne layık görüldü. Profesör Yıldız Kenter, 37 yıldır Sahne Hocalığı yapmaktadır.

1989 yılında, Korsika - Bastia Film Festivalinde Hanım filmindeki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu ödülünü aldı.

1991 yılında Tiyatro Sanatına hizmetlerinden ötürü Uluslararası Lions Kulübünün The Melvin Jones yla ödüllendirildi. İki kez Ulvi Uraz En İyi Kadın Oyuncu üç kezde aynı dalda Avni Dilligil ödülüne laik görüldü.

1994;de Konken Partisi oyunundaki Fonsla rolü ile Olağanüstü Yorum ; ödülünü aldı. Finlandiya Dünya Kadın Kuruluşu tarafından yüz yılın en başarılı yüz kadınından biri olarak onurlandırıldı. 1995de Kültür Bakanlığı, Tiyatro Sanatına katkılarından ötürü Onur ödülüne layık gördü. Profesör Kentere aynı yıl tiyatro sanatına katkılarından dolayı Mevlana Kardeşlik ve Barış ödülü verildi.

1996da Magazin Gazetecileri Derneği tarafından Ramiz ile Jülidedeki Jülide rolü için En İyi Kadın Oyuncu ödülü verildi. 19 Mayıs 1997 de Uluslararası İstanbul Festivali tarafından ömür boyu Tiyatro Sanatına katkısından dolayı verilen onur ödülü Yıldız Kentere Dame Diana Rigg tarafından takdim edildi.

1998de Ankara Sanat Kurumu Yılın Kadın Sanatçısı ” ödülü, 1998 Muhsin Ertuğrul yaşam boyu tiyatro sanatına katkılarından dolayı onur ödülü, 1998 Cumhurbaşkanlığı Büyük Kültür ve Sanat Ödülü, MARTI adlı oyunda Madam Arcadina rolüyle 1999 Afife Jale - En İyi Kadın Oyuncu ödülü .

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 596
favori
like
share
Pedaliza Tarih: 28.10.2008 22:51
Tarihte yaşamış 18 farklı Anadolu kadınını tek başına canlandırdığı "Ben Anadolu" isimli oyununu izledim bu akşam enerjisine ve sanatcılığına bir kere daha hayran oldum.