[COLOR=burlywood]Hazreti Fatımatüzzehra (r.a.) hazretleri birgün babası peygamberimiz (s.a.v.) e; (babacığım cennete ilk önce kadınlardan kim girecek) diye sordu. Peygamberimiz (s.a.v .) (falan mahallede bir kadın var. O kadın ilk cennete girecek kadındır) buyurdular.

Hazreti Fatıma çok merak etmişti: (Benden de mi evvel girecek, babacığım?) diye sordu. Hazreti Peygamberimiz, Senden de evvel girecek,istersen git de bir tanış. O zaman sen de neden önce onun gireceğini öğrenirsin buyurdular.

Hazreti Fatımanın o kadın hakkındaki merakı iyice artmıştı. Birgün kadının evini sora sora buldu, kapısını çaldı. İçerden ihtiyar bir kadın sesi ,duyuldu: Kim o? Hazreti Fatıma kendisini tanıtıp görüşmek istediğini söylediğinde kadın, Canım sana feda ey Allah resulünün kızı, Sizinle çok görüşmek arzu ederdim. Fakat dışarı çıkmadığım için ziyaretinize gelemedim. Sizin beni arayıp bulmanız benim için bir lütuftur. Ancak ne var ki ben kocamdan izin almadan size kapıyı açamayacağım. Sizden çok özür dilerim. Yarın gelirseniz içeri girmeniz için izin alır kapıyı açarım, görüşürüz. dedi.

Hazreti Fatıma geri gitti, kadın da meseleyi anlatıp kocasından izin aldı,. İkinci gün kadınla görüşeceğine emin olarak gelen hazreti Fatıma yanına hazreti Hasanı da alarak geldi. Kadının kapısını çalarak geldiğini bildirdi. Fakat kadın hazreti Fatımanın yanında bir çocuk bulunduğunun farkına varmıştı. Hazreti Fatımaya yanımzda bir de çocuk var. Ben yalnız sizin için izin almıştım. İçeri siz girebilirsiniz, fakat çocuk dışarda kalır. İsterseniz yarın gelin onun için de izin alayım. Beraber içeri girersiniz dedi. Hazreti Fatıma ikinci defa içeri giremeden geri döndü. Üçüncü gün yanına hazreti Hüseyini de alarak gitmişti. Kapı da yine aynı durumla karşılaşarak Hüseyini içeri alamayınca geri dönmek mecburiyetinde kaldı. Üçüncü gün üçü birden gittiklerinde kadın kocasından her üçü için de izin almıştı. İçeri girdiler: Hazreti Fatıma bir de baktı ki, içerde kendisini karşılayan dışarda sesinden tanıdığı kadın değil. Genç ve güzel bir kadın... Hayretle sordu:

Sizinle dışardan konuşurken sesiniz başka idi, şimdi başka, bu nasıl oluyor dedi. Kadın:

Sizinle konuşurken sesim dışarıya çıkmakta idi. Ben de sesimi yabancı erkek duyar da günaha girerim diye ağzıma taş parçası alarak konuşuyordum. Şimdi ise o taşı çıkardım dedi.

Hazreti Fatımanın gözleri yaşarmıştı. Babasının neden cennete evvela bu kadının gireceğini söylediğini anladı. Kadın ben kocama karşı Fatıma (r.a.) ya Ey Allah'ın Resulünün kızı! Acaba ben kocama karşı vazifemi ifa etmiş oluyor muyum? Allah beni kocama itaatsizlikten dolayı hesaba çeker diye korkuyorum dedi.

Hazreti Fatıma babasının müjdesini bildirdi; Hayır! Sen bilhakis babamın cennete ilk girecek kadın diye müjdelediği birisin. Hiçbir kadın sizin yaptığınızın onda birini bile yapamaz. dedi. Ve cennete ilk girecek olan kadınla bir hayli sohbet ettikten sonra müsaade isteyerek, oradan ayrıldı.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 803
favori
like
share
Gönülce Tarih: 18.06.2007 08:33
teşekkürler canım
Allah razı olsun paylaşımın için
cennete girenlerden eylesin Allah hepimizi