[COLOR=burlywood]Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nde (ODTÜ) görev yapan bir Türk tarafından bulunan dumansız kazanla birlikte ısı kayıpları en alt düzeye indiriliyor, baca dumanı tarihe karışıyor.

Türkiye doğalgaz konusunda giderek dışa bağımlı bir hale geliyor. ODTÜ'lü bir akademisyen tarafından bulunan dumansız kazan, katı yakıtı özel bir mekanizma ile iki aşamada yakarak duman oluşumunu önlüyor.

Kazan, ısı kayıplarını en alt düzeye indirerek, katı yakıtta ulaşılabilecek maksimum yanma verimini sağlıyor.

15 yıllık araştırma sonucunda mühendis Ali Nizami Özcan tarafından bulunan dumansız kazanda, fuel oil, doğalgaz ve katı yakıt aynı anda yakılabiliyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi kuruluşu Belko ve Ego tarafından yapılan ölçümlere göre enerjide dışa bağımlı olan Türkiye için dumansız kazan, mevcut kazanlara göre yüzde 33 oranında yakıt tasarrufu sağlıyor.

Sanayiciler, dumansız kazanın maliyet bakımından kendilerine yarar sağladığı görüşünde birleşiyor.

Deri Sanayicisi Mehmet Özdemir dumansız kazana ilişkin olarak, "Çok daha az maliyetli bizim için" diyor.

Başka bir sanayici Hakkı Duran da, "Tasarrufu desteklediği kesin" sözleriyle dumansız kazanın yararlı olacağına inandığını belirtiyor.

Ulusal ekonomiye katkısı ve tam bir çevre dostu olması özelliğiyle dumansız kazan, önümüzdeki günlerde daha çok konuşulacak gibi görünüyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 482
favori
like
share
XeNTuS Tarih: 18.06.2007 10:52
Eline Sağlık..
Sindy Tarih: 18.06.2007 09:40
tesekkurler Nergis