Zekası ve ürettiği yeni fikirlerle Türk siyasi tarihinde önemli bir yeri bulunan Adnan Kahveci, 1949 yılında Trabzon'un Sürmene ilçesinde dünyaya geldi. Hayatı hep birincilikle geçen Kahveci, Milliyet Gazetesi'nin açtığı ilkokullar arası bilgi yarışmasının ilk birincisidir. 1966 yılında Kabataş Lisesi'ni dönem birincisi olarak bitiren Kahveci, aynı yıl üniversite sınavlarında da Türkiye birincisi oldu. İstanbul Üniversitesi burs sınavında yine en yüksek puanı alarak birinci olan Kahveci, daha sonra ABD'de Indiana'da Purdue Üniversitesi'ne girdi. Buradan elektrik mühendisi olarak mezun olan Kahveci, mezuniyetinin ardından Missouri Üniversitesi'nde doktora yaptı. Ardından da aynı üniversitede asistan profesör olarak çalıştı.


Kahveci, Türkiye'ye döndükten sonra Boğaziçi Üniversitesi'nde öğretim üyeliği yaptı. Ardından da İçişleri Bakanlığı teknik danışmanlığında bulundu. 12 Eylül döneminde Başbakanlık Danışmanlığına atandı ve o sıralarda Turgut Özal'la tanıştı. 1983 yılında ANAP'ın kurucuları arasında yer alan Kahveci, askeri yönetim tarafından veto edildiği için milletvekili olamadı. Daha sonra 1987 yılında İstanbul'dan milletvekili seçildi ve Devlet Bakanı oldu. Bir süre sonra da Maliye Bakanlığı görevine getirildi.


5 Şubat 1993 tarihinde eşi ve iki çocuğu ile birlikte Bolu-Gerede yakınlarında trafik kazası geçirdi. Adnan Kahveci ve eşi olay anında hayatlarını kaybederken, 17 yaşındaki çocukları Aslıhan Kahveci yaralı olarak kurtuldu ancak, bitkisel hayata girdi ve 10 gün sonra vefat etti. Kamuoyunda dürüstlüğü ile tanınan ve çok sevilen Adnan Kahveci'nin yeni yapılan otobanda ters yola girerek kaza yapması, çeşitli şüphelerin ortaya atılmasına sebep oldu.

adnan kahveci,adnan kahveci kimdir,adnan kahveci hayatı,adnan kahveci biyografi,adnan kahveci ilk,adnan kahveci cad,adnan kahveci caddesi,maltepe adnan kahveci,adnan kahveci mahallesi,adnan kahveci a,adnan kahveci cd,adnan kahveci i,www adnan kahveci,adnan kahveci io,adnan kahveci ölümadnan kahveci ninadnan kahvecinin ölümü,adnan kahvecinin hayatı,adnan kahveci ölümü,gürpınar adnan kahveci,adnan kahveci otogaz,adnan kahveci bulvari,adnan kahveci a ş,istanbul adnan kahveci,adnan kahveci parkı,adnan kahvecinin,beylikdüzü adnan kahveci,büyükçekmece adnan kahveci,adnan kahveci ilk öğretim okulu,adnan kahveci muhtarlığı,adnan kahveci mah,bahçelievler adnan kahveci,adnan kahveci otomotiv,adnan kahveci bulvarı,mah adnan kahveci cad,bahçelievler adnan kahveci bulvarı,adnan kahveci neden,adnan kahveci mahallesi muhtarlığı,ismail türüt adnan kahveci,türüt adnan kahveci,adnan kahveci iöo,samsun adnan kahveci,adnan kahveci lpg,adnan kahveci i ö o,adnan kahveci ilkögretim,adnan kahveci ilkögretim okulu,adnan kahveci ilk ögretim,adnan kahveci ilköğretimokulu,adnan kahveci ve,adnan kahveci ilk öğretimadnan kahveci okulu,

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 834
favori
like
share
eskitoprak Tarih: 15.08.2008 10:34
tanimiyorum ama ALLAH rahmet eylesin
MaRaBoGLu61 Tarih: 12.08.2008 23:10
Basbakanlik yapabilcek dinamik akilli ne dedigini bilen biriydi

Allah rahmet eylesin topagin bol olsun Adnan kahveci
GeceMavisi Tarih: 19.07.2008 06:30
Türkiye Cumhuriyet inin geleceğini şekil veren biri idi..

Ama buna kim veya kimler neden izin vermediler?

Türkiye nin 2 ci Mustafa Kemal i olacak insanı idi,düşünceleri fikirleri ve yaratıcılığı ile..

Bazı güçler yaşam hakkını elinden alabiliyor belki,bu ülkenin ileri geldiklerini sanan insanlar neler yapıyor?

Bu kadar iyi ve aklı hür vicdanı hür insanlarımız neden yok oluyor ?

Allah Rahmet eylesin.
poyraz Tarih: 10.09.2007 16:24
ellerine sağlık
crazykaos1 Tarih: 25.06.2007 18:14
ellerine sağlık maraboğlu abi çok güzel olmuş