[COLOR=#ffaca8]Samsun Milli Eğitim Müdürü Cevdet Aydın, çocukların yaz tatillerini tembelliğin öğrenildiği süreç olarak algıladığını belirterek, "Çok çalıştım yoruldum, biraz da dinleneceğim" gibi sözlere karşı velilerin uyanık olmasını istedi.
Samsun Milli Eğitim Müdürü Cevdet Aydın, çocukların bir çoğunda yorgunluk belirtisi bulunduğunu ancak, yaz tatili ile birlikte, dinlenmek demenin, tamamen ense yapıp uyumak veya sadece amaçsızca bir gününü oyun oynayarak doldurmak anlamına gelmediğini kaydederek, "Bütün uzmanlar, çocukların tatilde ense yapıp yatmalarına karşı çıkıyor" dedi.
Anne ve babaların çocukları için cazip alternatifleri olmadığı takdirde, sınırlı deneyimleri ile tatil sürecinin verimsiz geçirilebileceğini ifade eden Aydın, tatilin, vakti boşa harcamak anlamına getirilmemesi gerektiğini vurguladı. Aydın, "Velilerimiz, çocuklarına insan beyninin asla yorulmayacağını, sadece monotonluktan sıkılacağını hatırlatmalı. Dolayısıyla çocukların, 'sene boyunca beynim çok yoruldu, bu sebeple artık tatil boyunca istediğimi yapacağım' şeklinde düşünmelerinin önüne geçilmeli" yorumunu yaptı.
Aydın, eğitim sezonu içinde sürekli derslerle meşgul olan çocuk beyni ve bedeninin tatilde neler yapabileceği konusunda ise şu maddeleri sıraladı:

*Veliler alacağı tüm kararları çocuklarıyla birlikte almalı.

*Tatilin eğitim, bedensel anlamda deşarj olma ve eğlenceli zaman dilimi yönlerinden verimli olması sağlanmalı.

*Verimli bir tatil için, iyi bir yaz okulu en ideal olanıdır. Çünkü eğitimi, eğlenceyi ve sporu bir arada barındırır.

*Çocuklara okumaktan zevk alacakları bir takım kitaplar temin edilmeli. Ailece tatil için kitap okuma hedefleri belirlenmeli.

*Yaz okulu alternatifi değerlendirilmemişse, çocuk mutlaka spora yönlendirilmeli.

*Mekan değişikliği, çocukların gelecek eğitim sezonları için verimliliğini artıran sebeplerdendir. Mekan değişikliği yapılmalı.

*Çocuğunda kabulü dahilinde kısa bir dönem takviyeye ihtiyaç hissettiği dersler için yardım alınabilir.

*Çocukla alınan tüm kararların amaçları ve kazandıracakları çocuğa anlatılmalı.

*Çocuklar, plansız bir tatille baş başa bırakılmamalı.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 492
favori
like
share
pisipisi Tarih: 29.08.2007 18:20
eline sağlık
ayse Tarih: 19.07.2007 03:45
tesekkurler ellerinize saglik
SU-PERISI Tarih: 18.06.2007 14:48
çoçukların zevk aldıgı ugraşlara yönlendirilmelidirler