Okan Bayülgen, 23 Mart 1964'te Istanbul'da dünyaya geldi. Asil adi Okan Kaan Bayülgen olup, hukuk ve gazetecilik egitimi almis bir baba ile ressam bir annenin ogludur.
Egitimine Istanbul Göztepe'teki Tas Mektep isimli yatili okulda baslar. 1970'te Bülent Bey ile Ayla Hanim bosandiklarinda, 6 yasindaki ogullarinin durumu anlamamasi için onu buraya yazdirir ve bosandiklarini bir süre daha gizlerler. Ileride bu okulun hayatinda önemli izlere sahip oldugunu söyleyecektir. Sonrasinda Sisli 19 Mayis Ilkokulu'ndan mezun olup Galatasaray Lisesi'nde ögrenimine devam eder. Okuldaki ögrenci kulüplerinden müzik, edebiyat, folklor gibi kollarda etkin olur. "Bir sene iftiharla geçtigini, ertesi sene sinifta kaldigini" söyleyen Bayülgen, okuldaki son dönemlerinde asik olup da okula gitmeme durumu sorun olmaya basladiginda annesi Ayla Hanim onu Bodrum'a, yanina çagirdi ve Galatasaray Lisesi'ndeki 6 yilindan sonra Bodrum Lisesi ve ardindan Sisli Lisesi'nden mezun olarak 1984'te lise egitimini tamamladi.

Fotograf egitimi almak için Fransa'ya giden Bayülgen, Tours Üniversitesi Hukuk ve Ekonomik Bilimler Fakültesi'nde hukuk okumaya basladi. Ardindan fikir degistirerek ayni üniversitenin ekonomi bölümüne geçti. Orada bir yil okuduktan sonra ekonomi egitimini de yarida birakarak Türkiye'ye döndü ve Mimar Sinan Üniversitesi Konservatuar Bölümü sinavlarinda basari göstererek buradaki egitimine basladi. 1989 yilinda mezun oldu ve ayni üniversitenin Sosyal Bilimler Fakültesi'nde mastir yapti.

Devlet Tiyatrolari'ndaki en genç yönetmen olarak 1989-1994 yillari arasinda çesitli oyunlar yönetti ve bazi oyunlarda oynadi. 1991'de Kent FM'de "Son Saatler" adli bir programla radyoculuga basladi. Bu siralarda "Genç Indiana Jones" dizisinin Türkiye'de çekilen bölümünde rol aldi. 1993 yili sonunda Trabzon Devlet Tiyatrosu'na tayini çikti. Rejisi kendisine verilen bir oyun yönetim tarafindan kaldirilinca 1994 yilinda Devlet Tiyatrosu'ndan istifa ederek sansini radyo ve televizyon alaninda kullanmaya karar verdi. Radyolarda haber spikerligi ve programcilik yapmaya basladi. Televizyona geçtikten sonra da radyoda isler yapmaya devam etti. 1995'te Radyo Contact'ta çalismaya basladi. 1997'de Kiss FM'de "Okan Bayülgen On Air" programini sundu. Özellikle 1998 ve 1999 yilinda drive time'da yayinlanan Radyo D'deki "Hayat Bilgisi" programi ile dikkatleri çekti. En son 2001 yilinda Radio Contact'ta, yine aksamin sikisik trafik saatlerindeki "Yol" programi ile karsimiza çikti.


Televizyon hayatina Satel TV'de klipler sunarak baslayan Bayülgen, atv ekranlarinda gece yarisinda yayina baslayan "Gece Kusu" adli programi ile tanindi. Gece Kusu'nun ardindan late night show tarzini 100 gece boyunca "Televizyon Çocugu" ile devam ettirdi. Gecenin bir saatinde sessiz sedasiz yayina basladiginda amaçladigi sey, izleyici ve sunucu arasindaki yapmacik samimiyetle örülü iliskiyi yok etmekti. Agresif tavirlari ve ilk "uçurmalari" baslarda kamuoyunun sesini kisma yönünde hayli totaliter bir tavir olarak görülse de, asil eylem bu düzeni kuranlara karsiydi.


Gece sovlarindan sonra "Utanmaz Adam" adli televizyon dizisinde Seref Haktanir'i canlandirdi. 2 yil kadar ekranlardan uzak kalan Bayülgen, bu aradan sonra Kanal D'deki "Zaga" ile geri döndü. Sürekli degisen ekipler, skeçler, jenerikler, dekor, orkestra ve farkli program anlayisi, canli telefon baglantilari, içinde barindirdigi beklenmedik tuhafliklari ve Medya Arkasi ile kisa bir dönemin haricinde Cumartesi geceleri yayinlanan Zaga, Türk televizyon hayatindaki uzun soluklu ve yeni bir anlayisin ürünü özgün bir program olarak kendine çekirdek bir izleyici kitlesi olusturdu.
Televizyon açisindan uzun kabul edilebilecek yillar, çesitli egitim ve yardim kampanyalari için ulusal haber kanali Ntv'de özel yayinlar yapan Okan Bayülgen, yine bu kanalda takip eden yillar boyunca yilbasi gecesi canli yayinlar sundu. 2004'te izleyicilerin de stüdyo konugu olarak katilabildigi Herkes Bunu Konusuyor ile Persembe geceleri karsimiza çikti. Eglenceli olan ama eglence programi olmayan bu denemesinde; akademi, bilim, müzik, popüler kültür, medya dünyasindan ve çesitli sanat dallarindan çok yönlü konuklarla beraber, seçilen bir konunun bir masa etrafinda konusulmasi (laflanmasi) üzerine kurulu bu program haber kanallarinda kalite, eglence ve izlenebilirligin bir arada sunuldugu alternatif bir yayincilik örnegi oldu. 2005 yayin döneminde Televizyon Makinasi ile izleyiciyle bulustugunda, her zaman kendisi kadar ekibini de ön plana çikaran Bayülgen bu sefer Hakki Devrim ile beraberdi. Konuk yagmuru, eglence dünyasindan edebiyat ve sanat dünyasina, bir dizi alandaki bilimum konuk, konu ve daha ciddi bir format ile.


Zamanla bir fenomen haline gelen Okan Bayülgen, alisilmis kaliplarin disina çikarak, bugüne kadar izleyicilerin sempatisini kazanmak ve alisilmis kaliplar üzerine rötuslar yaparak yenilik yaratmak üzerine kurulu programcilik anlayisinin tam tersini tercih etti. Müdanasi olmayan, ünlüler ve izleyiciler arasindaki övgü dolu kaliplasmis bos tekrarlara tahammül etmeyen, aramadan önce ne diyecegine karar vermemis, lafi geveleyen, televizyonda saçmalama özgürlügünü kullananlarin -ve dahi bunu yapan sanatçilarin- yüzüne telefonu kapatan, ya da kendi kliseleriyle "uçuran", "zagalayan" bir sovmen oldu. Magazin ve basin üzerine takindigi elestirel tavrinin gölgesinde sessiz sedasiz kalsa da, televizyon dünyasinda gerçek devrimler yapmis, birçok tabu yikmis, taklit etmeden yeni ve özgün çalismalar yapmis bir isimdir. Zaman içinde programcilik anlayisinda ve tarzinda belirgin degisimler göstermekle beraber, bir sekilde kendi çizgisini yaratip koruyabilmistir.

Çok genç yasta bir evlilik yapan Bayülgen, kisa süren bu iliskisinden sonra iki kez daha nikah masasina oturdu. Üçüncü evliligini Çocuklar Duymasin adli tv serisinde de oynamis olan Zeyno Günenç ile yapan Bayülgen'in, babasinin ikinci evliliginden olan Ozan ve Oksan adli iki kardesi vardir.

Televizyon Programlari

Televizyon Makinasi jeneriginden...

Gece Kusu (1995, atv)
Televizyon Çocugu (1996, atv)
Zaga (1998-2005, Kanal D)
Herkes Bunu Konusuyor (2004-2005, Ntv)
Televizyon Makinasi (2005 - , Kanal D)
Haber Makinasi (Mayis 2006 - , CNN Türk)
Filmleri

Sinema oyunculuguna, Mustafa Altioklar'in yönetmenligini yaptigi Istanbul Kanatlarimin Altinda filmi ile baslayan Okan Bayülgen film oyunculugunun yani sira çesitli dizilerde de roller aldi.
Istanbul Kanatlarimin Altinda (1996, Lagari Hasan Çelebi)
Agir Roman (1997, Gli Gli Salih) Sadri Alisik En Iyi Erkek Oyuncu Ödülü
Romantik (1999, Ömer)
Oyun Bozan (2000, Metin Kahraman)
Hemso (2001, Cebrail)
Komser Sekspir (2001, Tatu)
Sir Çocuklari (2002)
Gülüm (2002, Sinan)


Diziler
Utanmaz Adam (Seref Haktanir)
Size Baba Diyebilir miyim? (2004, Kanal D)Yakin Dönem Tiyatro Oyunlari

Atlari da Vururlar Müzikali (Oyuncu)
Hangisi Karisi (Yönetmen)
Kiralik Oyun (Oyuncu)

Seslendirme

Etkileyici ses tonu, etkin vurgulamalari ve düzgün Türkçesiyle dikkati çekmis ve aranan seslendirme sanatçilarindan biri olmustur. Bugüne kadar çesitli yabanci animasyonlar ve filmlerin (Shrek serisi, Garfield, ...) Türkçe dublajinda bulundu. Uzun bir dönemdir de reklam ve kampanya filmi seslendirmeleri yapmaktadir.
National Geographic dergisi tarafindan En Iyi Sualti Kitabi seçilen ve çesitli ödüller alan Alptekin Baloglu'nun çektigi fotograflarin da yer aldigi Sualtindan Yansimalar DVD'sinin Türkçe seslendirmesini yapti. Takip eden çogu senelerde Kristal Elma ödül törenlerinde sunuculuk yapti.Fotograf

Okan Bayülgen, lise sonrasinda baslayan fotograf meraki ve bu merakla Fransa'ya uzanan, ancak uzun bir dönem ara verdigi ve yillar sonra profesyonel olarak ilgilenmeye basladigi fotograf hikayesinde, her seyin birkaç sene önce kendisine dogum gününde hediye edilen bir Leica M6 ile basladigini söylüyor.

Bugüne dek çesitli firmalar için katalog ve moda çekimleri yapan Bayülgen'in, 2006 Mayis ayinda Dolmabahçe Sarayi Sanat Galerisi'nde, Zekai Demir ile beraber yaptiklari Madagaskar gezisinden fotolarin yer aldigi Baobab Yolu isimli sergisi açildi. Analog çekimler olan bu fotograflarin bulundugu bir kitabi yayinlandi.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 751
favori
like
share
MiSS-FENER Tarih: 07.08.2008 02:32
Sivri Dilli Çok Dobra Bir Sovmen..
İlk Programından Beri İzliyorum En Kısa Zamanda Umarım Program Yapar...
hakan2230 Tarih: 06.08.2008 12:55
Televizyona Yeniden Dönmesini Sabırsızlıkla Beklediğim Şovmen..