Michael Schumacher (d. 3 Ocak 1969, Hürth, Hermülheim (Köln yakınlarında)) 7 defa dünya şampiyonu olmuş Alman Formula 1 pilotudur. Formula 1' de yarışmaya 1991 yılında Jordan Takımı' nda başlamıştır. Daha sonra Benetton formula takımıyla anlaşarak ilk tam sezonu olan 1992' de de Formula 1' deki ilk yarış zaferini kazanmıştır. 1994 ve 1995 yıllarında üst üste 2 şampiyonluk elde ederek halen elinde bulunan "en genç çifte şampiyon" olma unvanını elde etmiştir. Bu şampiyonlukları ardından 1996 yılında Scuderia Ferrari' ye geçerek 2000 - 2004 yılları arasında önlenemez bir başarı elde ederek 5 kez üst üste şampiyon olmuştur.

İstatistiklere göre en başarılı Formula 1 pilotu sayılır. Sahip olduğu rekorlar arasında en fazla şampiyon olma, en fazla yarış kazanma, en fazla puan toplama, en fazla üst üste yarış kazanma ve bir pistte en fazla yarış kazanma gibi başarılar bulunmaktadır.

Michael Schumacher 10 Eylül 2006 tarihinde Monza' da yapılan İtalya Büyük Ödülü' nden sonra Formula 1 kariyerini bırakacağını açıklamış ve 22 Ekim 2006 tarihinde yapılan Brezilya Büyük Ödülü' nün ardından Formula 1 kariyerine noktayı koymuştur.

Formula 1' e Girişi ve Jordan GP
Michael Schumacher ilk Formula 1 yarışına, Bertrand Gachot adlı bir pilotun Londra' da bir taksi sürücüsüyle kavga etmesi ve bu kavga sonucu hapsedilmesi nedeniyle boşalan Jordan GP koltuğunda 1991 Belçika Büyük Ödülü' nde çıktı. Sürücülük yeteneklerini ön plana çıkaran bir pist olarak tanınan Spa-Franchorchamps adlı pistte yapılan bu yarışa daha önce burada hiç yarışmamış deneyimsiz bir pilot olarak geldi. Yarış öncesinde pisti tanımak için bir bisikletle pist üzerinde sadece 1 tur atmasına rağmen, sıralama turları esnasında 11 yıllık Formula 1 deneyimine sahip takım arkadaşı Andrea de Cesaris' i de geride bırakarak 7. en iyi zamanı elde etti. Ancak yarışın daha ilk turunda bir mekanik arıza nedeniyle yarışı terk etmek zorunda kaldı.

1991 - 1993
1991 Belçika Büyük Ödülü' nde gösterdiği bu muhteşem başarının ardından tüm dikkatleri üzerine çekti ve yarışın hemen ardından Ford motoruyla yarışan Benetton takımıyla bir anlaşma imzaladı.

1992 yılında geçirdiği ilk tam Formula 1 sezonunda kariyerinin ilk yarışını yine Belçika Büyük Ödülü' nde kazandı. Bu yıl aynı zamanda sürücüler klasmanında da 3. oldu.

1993 yılında Portekiz Büyük Ödülü' nü kazanmasına rağmen aracının yetersizliği nedeniyle, teknik anlamda çok daha üstün Williams takımına karşı şampiyona için mücadele edemedi.

1994
Şampiyonada rekabet etmesi beklenen ve Williams adına yarışan Ayrton Senna' nın, San Marino Büyük Ödülü' nde Roland Ratzenberger ile birlikte hayatını kaybetmesi sonucu, bir başka Williams pilotu olan Damon Hill ile sezon sonuna kadar mücadele etti.

Sezonun ilk 7 yarışından 6 altısını kazanarak sezona iyi bir başlangıç yapan ve büyük bir puan farkı oluşturan Schumacher, sezon ortasında bir takım cezalar alması nedeniyle bu avantajını kaybetti. Britanya Büyük Ödülü' nde, ısınma turunda önündeki pilotu geçerek siyah bayrak ile yarıştan çıkartıldı. Ancak bunu umursamayıp yarışa başlamak isteyen Schumacher, bir sonraki yarış için de ceza aldı.Belçika Büyük Ödülü' nü kazanmasına rağmen, yarış sonrasında aracında yapılan inceleme sonucunda, aracının alt kısmında bulunan tahta parçanın kurallara aykırı olduğu anlaşıldı ve birinciliği iptal edildi.

Sezonun son yarışı olan Avusturalya Büyük Ödülü' nde rakibi Damon Hill' in arkadan yaptığı atağı görmeyerek virajda içeriye kırması sonucu rakibine çarptı ve takla atarak yarış dışı kaldı. Ancak bu kazada aracı hasar alan Damon Hill yarışa devam edemedi ve böylelikle Schumacher, 1 puan fark ile kariyerinin ilk şampiyonluğunu kazandı.

1995
1995 yılında, Benetton takımı Renault motoruna geçiş yaptı.

1995 yılı, yine Renault motoruyla yarışan Williams pilotu Damon Hill ile daha çekişmeli bir mücadeleye sahne oldu. Britanya ve İtalya Büyük Ödülü' nde Damon Hill' in geçiş hamlesi esnasında yaptığı arkadan çarpma sonucunda iki pilot da yarış dışı kaldı.

Belçika Büyük Ödülü' nde sıralama turlarında 4. olmasına rağmen aldığı ceza nedeniyle yarışa 16. sıradan başladı. Yağmur altında yapılan yarışta, ıslak zemin lastiği kullanan rakiplerine karşı kuru zemin lastikleriyle mücadele ederek Sezon sonunda en yakın rakibi Damon Hill ile arasında 33 puan fark oluşturarak şampiyonluğu elde etti. Bu yıl aynı zamanda 9 yarış kazanarak Nigel Mansell' a ait olan "bir sezonda en fazla yarış kazanma rekoru" na da ortak oldu.

Bu iki sezon boyunca Schumacher 31 yarışın 17'sini kazanmış ve 21 kere podyumda yarış tamamlamıştı. Sadece bir kez,1995 Belçika Büyük Ödülü' nde, 4.lükten kötü bir sıralama turu derecesi elde etti, ancak o yarışta da birinci gelmeyi başardı.

Ferrari Dönemi
Schumacher, 1996 yılında Ferrari takımıyla bir kontrat imzaladı. Bu Ferrari takımının o dönemki durumuna bakılırsa riskli bir karardı. Ferrari takımı 1979 yılından beri şampiyonluk kazanamamıştı.

1996
Ferrariye transfer oldu. Ferrari, Schumi ile toparlanma dönemine girdi ve bu sezona dek yarıştığı 12 silindirli motordan vazgeçerek 3 litre 10 silindirli motora geçti. Bu sezonu Williams Renault pilotu Damon Hill kazanırken Schumi ise sezonu 59 puanla 3. bitirirken 3 yarış(Belçika, İtalya ve yağışlı İspanya yarışları) kazandı. F1 otoriteleri kazanılan yarışların Ferrari nin sorunlarına rağmen Schuminin tamamen ferdi basarısı olduğunu söylerler.

1997
Sezonun son yarışına sampiyonada lider olarak girdi. Ancak son yarışta o yılların en iyi ekibi Williams Renault pilotu Villeneuve e kasıtlı çarpinca sampiyonluktan oldu ve FIA tarafindan ceza alarak sezon içi tüm puanlari silindi. Schumi sezonu 5 zaferle kapatırken Villeneuve ise sezonu Schumi nin sadece 1 puan önünde şampiyon bitirdi.

1998
Sezonu 86 puanla 2. sırada kapatırken 6 yarış kazandı. Bu sezon yaklaştığı şampiyonluğu Hakkinen e kaybetmesinde en önemli dönüm noktası SPAda Coultharda tur bindirirken çarpışmasıydı ki Coulthard yıllar sonra hatalı olduğunu kabul ederek Schumi den özür dileyecekti. Ama nafile zira sezon sonunda takım arkadaşı Hakkinen 100 puanla sampiyon oldu.

1999
Sezon başında İngiltere GP sinde geçirdiği kaza nedeniyle tam 7 yarışa katılamadı ve muhtemel dünya şampiyonluğunu bu sebeple kaybetti. F1 otoriteleri o sezon için şayet yarışabilmiş olsaydı Schumi nin dünya şampiyonu olacağını dile getirirler. İyileşip pistlere geri döndüğünde 2 yarış kazanarak sezonu 44 puanla 5. sırada tamamladı. Bu sezonun şampiyonluğunu ise Mika Hakkinen 86 puanla kazanırken son yarışa kadar sürpriz biçimde lider olan Ferrari nin diğer pilotu Eddie Irvine, Suzuka da Hakkinenden geride kalınca şampiyonluğu da son yarışta rakibine teslim etti ve 84 puan toplarken 2 puanla hayatının ödülünü kaybetti.

2000
Sezonu 108 puanla ve 9 zaferle 3. kez dünya şampiyonu olarak kapatırken en yakın rakibi Hakkinen ise 89 puan topladı.

2001
Sezonu 123 puanla ve 9 zaferle 4. kez dünya şampiyonu olarak kapatırken Coulthard 67 puanla 2. geldi. Mika Hakkinen ise bu sezon 37 puanla ancak 5. olurken sezon sonu F1 e veda etti.

2002
formula 1 in kurallarının değişmesine sebep olan ve tarihin en hızlı f1 aracı olan f2002 ile sezona fırtına ile girdi.

17 yarışlık sezon boyunca hep kürsüde oldu.

monaco büyük ödülü nde monaca nun dar sokaklarında yapılan yarışta coulthard ı geçemediği için muhtemel birinciliği kaçırmış oldu.

özellikle bu sezonda barichello nun schumacher e son metrelerde birinciliği hediye etmiş olması büyük tartışma yaratmış,fia nın takım emirleri konusunda kural çıkarmasına neden olmuştu

Sezonu 144 puanla ve 11 zaferle 5. kez dünya şampiyonu olarak kapatırken artik iyice rakipsizdi.

2003
Sezonu 93 puan ve 6 zaferle 6. kez dünya şampiyonu olarak kapatırken en yakın rakibi 91 puanla Raikkonen di. Bu sezon yeni puan sistemiyle de tanışıldı.

2004
Sezonu 148 puan ve 13 zaferle 7. kez dünya şampiyonu olarak kapatırken yine rakipsizdi.Bu şampiyonlukla beraber 13 birincilik alarak bir daha elde edilmesi pek mümkün görünmeyen bir sezonda en cok zafer kazanan F1 sürücüsü olarak tarihe geçti.

Diğer
Milliyeti; Alman
Araç no; 05
F1 takımı; Ferrari
Katıldığı Grand Prix Sayısı; 250
Dünya Şampiyonluğu; 7 1994, 1995, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004)
Yarış Birincilikleri; 91
Podyuma çıkma sayısı; 154
Toplam pole pozizyonu; 68
En hızlı tur zamanları; 76
İlk Grand Prix Yarışı; 1991 Belçika Büyük Yarışı
İlk Grand Prix Birinciliği; 1992 Belçika Büyük Yarışı
Son Grand Prix Birinciliği; 2006 Çin Büyük Yarışı
Son Grand Prix Yarışı; 2006 Brazilya Büyük Yarışı

[youtube]fUxRQfOaq4E[/youtube]

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 793
favori
like
share