Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 22335
favori
like
share
Hanifenur Tarih: 02.08.2011 16:58
iyi bir gülben ergen harbiden adam gibi sanatçı. diğerleri gibiuçuk kaçık değil. çok iyi biri BENCE
MiSS-FENER Tarih: 08.07.2010 23:48
“Çocuklar Gülsün Diye” kampanyasının sözcülüğünü yapmakta olan Gülben Ergen, anaokulları açmaya devam ediyor.Kampanyanın ilk anaokulu 23 Nisan’da Tokat’ın Reşadiye İlçesi’ne bağlı Bozçalı Beldesi’nde açıldı. Gülben Ergen’in de katılacağı Mardin’in Duruca Köyü’ndeki ikinci anaokulunun açılışı ise yarın yapılacak.
MiSS-FENER Tarih: 08.07.2010 23:45
Hürriyet Röportajı

Gülben Ergen, Feride Edige ve Elvan Oktar ile çıktığı Çocuklar Gülsün Diye yolculuğuna devam ediyor. Ünlü sanatçı, kampanya kapsamında ikinci anaokulunun açılışını Mardin-Nusaybin’deki Duruca Köyü’nde yaptı. Biz de Ergen’le Mardin’de buluştuk, hem kampanyanın gidişatını hem de evde kendisini bekleyen dört erkeğe bu tekmpoda nasıl yetişebildiğini sorduk.

Çocuklar Gülsün Diye Projesi’nden başlayalım... Bir dernek kurmaya, anaokulları yapmaya nasıl karar verdiniz?

- Biz Hürriyet’le birlikte girdik bu işe aslında... ıkizlerim Ares ve Güney’in ilk fotoğraflarını birçok yayın grubu istiyordu ama Hürriyet profesyonel davrandı, dünya starlarının yaptığı gibi bu fotoğrafları satın aldı. O alışverişle de derneğin temelleri atıldı.

Önce reklam olarak algılandı bu hareket tabii...

- Kim nasıl istiyorsa öyle algılasın... Sonuca bakın siz. Tokat’tan sonra Mardin-Nusaybin’in Duruca Beldesi’nde bir anaokulu daha açtık. Zaten ne derlerse desinler, hiçbir olumsuz eleştiri yolumuzu kesemez. Bizim yolumuz ve hedefimiz belli; bu anaokulları açılacak. Fazlası olur ama azı olmaz.

Amacınız ne?

- Çocuklara hayatı öğreten şey önce anne-baba, sonra okul öncesi eğitimdir. Dünya Sağlık Örgütü’nün verdiği verilere göre, 0-6 yaş arasında öğrendikleriniz, karakteristik gelişiminizin yüzde 70’ini oluşturuyor. Yani okul öncesi eğitim, sağlıklı bireyler için büyük önem arz ediyor.

BU İŞTE “BEN” YOK, “BİZ” VAR

Sabahki konuşmanızda, pek çok yerde insanların çocuklarını anaokuluna bırakmak istemediğini söylediniz. Neden?

- Sebep anaokulu değil, anaokulu denen yerlerin nasıl olduğu... Önceki gezilerimizde öyle kötü anaokulları gördüm ki... Kazan daireleri gibi yerler... Oysa iyi anaokulu yaparsanız, oraya evlatlarını göndermeyecek anne-baba olmaz.

Öğretmenler nasıl atanıyor bu okullara?

- Milli Eğitim Bakanlığı, bizim de bilgimiz dahilinde öğretmen atamaları yapıyor.

Konser veriyorsunuz, albüm çıkarıyorsunuz, üç oğlunuz ve eşiniz evde sizi bekliyor. Neden Çocuklar Gülsün Diye?

- Şan şöhret, para, aile tamam da bunları çıkarırsan geriye ne kalıyor? Ben manevi haz aldığım, çok mutlu olduğum için Feride Edige ve Elvan Oktar ile bu yola baş koydum.

Sizi sevmeyenlerin de olacağını düşünüp, projeye zarar vermemek adına “ıyisi bu projenin yüzü ben olmayayım” dediniz mi hiç?

- Bu projenin özet sözü, ben yok biz var! SMS atandan binlerce lira bağış yapana kadar herkes bizim kahramanımız. Beni sevmeyenler de projemize destek olabilmeli. Çünkü anaokullarının yapımı 24 saat canlı olarak web sitemizden izlenebiliyor, 1 TL bile olsa her bağışçığının adı okullardaki kahramanlarımız listesine yazılıyor. Yok bize destek olmayacaklarsa, Çağdaş Yaşamı Destekleme Vakfı’na, TOÇEV’e, AÇEV’e, Baba Beni Okula Gönder’e destek olsunlar.

AİLEMİ İHMAL ETMİYORUM

Tokat ve Mardin’in ardından Trabzon’a geliyor sıra... Ya sonra?

- Trabzon’u en geç ağustos başında açacağız. Ondan sonra da Erzurum, Hatay ve Sinop var.

Kaç çocuk okutuyorsunuz şimdi?

- Biyolojik olarak üç çocuğum var ama kalben binlerce çocuğa sahibim.

İlk konuşmanızda ailenizin bir ay sizi vazgeçirmeye çalıştığını söylediniz. şimdi durum nedir?

- Çalıştılar tabi, ama ben yine de yaptım. Ve yaptığım şeyden dolayı çok mutluyum.

MANKEN OLMAK DEĞİL OKUMAK İSTİYORLAR

Bilge Köyü’nde tanıştığınız, anne-babalarını kaybetmiş dört genç kız sizi görmek için Diyarbakır’dan kalkıp geldi. Sizinle ıstanbul’a gelmek istiyorlarmış. Ne yapacaksınız?

- Onlarla açılış öncesinde konuştuk. ıstanbul’a gelmekle sorunlarının çözülmeyeceğini ve kendilerini masallar diyarında bulmayacaklarını anlattım. Ama anladım ki Mardin onlara yetmiyor, akıllandıkça ve büyüdükçe akılları, istekleri buralara sığmaz oluyor. Görüşmeye devam edeceğiz ve ne yapabileceğimize bakacağız.

Bilge Köyü’nde size en çok ne sordular?

- Katliam sonrası arkadaşlarından birçoğunu Darüşşafaka’ya götürmüşler. Onlar da “Gülben abla senin evin Darüşşafaka’ya yakın değil mi” diye soruyor. Onlar da orada okumak istiyorlar, onlara çok özeniyorlar belli ki. Dersleri iyi olursa yardım etmeye çalışacağız. Hedefleri manken olmak değil okumak.

PROJEYE DESTEK OLMAK İÇİN

www. cocuklargulsundiye. org
Garanti Bankası şube Kodu: 395
Hesap No: TR970006200039500006211111
Turkcell SMS No: 1234
Vodafone SMS No: 2345
MiSS-FENER Tarih: 08.07.2010 23:40
Duruca'da çocuklar gülüyor

Sözcülüğünü Gülben Ergen'in yaptığı 'Çocuklar Gülsün Diye' kampanyası ikinci anaokulunu Mardin'in Suriye sınırındaki köyü Duruca'da açtıÇocuklar gülsün diye çıktılar yola. Mardin'in Bilge Köyü'nde yaşanan katliam sonrası Gülben Ergen'in Bilge Köyü'ne ve civardaki köylere yaptığı ziyaretle tanıştılar ülkenin 'öteki' çocuklarıyla. Annelikleriyle baktılar o çocukların gözlerine, annelikleriyle okşadılar ellerinin altına uzanan sıfır tıraşlı kafalarını, annelikleriyle dinlediler hırıltılı öksürüklerini, annelikleriyle tarttılar her biri yaşından daha küçük gösteren bedenlerini. Üç kadındı bunları düşünen; biri sanatçı, ikisi işkadını, üç kadın: Gülben Ergen, Feride Edige ve Elvan Oktar. Tek bir amaçları vardı: Çocukları güldürmek. Kampanyalarının adını da sırf bu yüzden 'Çocuklar Gülsün Diye' koydular. Bu üç kadının amacı 0-6 yaş arası çocuklara hak ettikleri mutluluğu vermekti. Köylerde, ilçelerde, ihtiyacı olan her yerde ana sınıfları yapmaya işte bu amaçla karar verdiler. Türkiye'nin kuş uçmaz kervan geçmez yerlerini, sınır boylarını seçtiler ana sınıfları kurmak için: Tokat, Mardin, Erzurum, Trabzon, Sinop ve Hatay, tespit ettikleri ilk altı kent. Ve 30 Mart'ta Milli Eğitim Bakanlığı'yla protokolü imzalayıp işe koyuldular. Aradan bir ay geçmeden 23 Nisan Çocuk Bayramı'nda Tokat'ın Reşadiye ilçesine bağlı Bozçalı beldesinde 60 anaokulu öğrencisinin yüzlerindeki gülümseme olmayı başardılar açtıkları anasınıfıyla. İkinci durak her şeyin başladığı yer, Mardin'di. Mardinli çocuklara söz verdiğini anlatıyor Gülben Ergen ve verdiği sözü tutmanın gururunu yaşayarak geziyor, ikinci ana sınıfının açıldığı Nusaybin'in Duruca beldesinde. Bir grup gazeteci Gülben Ergen'le Duruca Köyü'ndeki ana sınıfı açılışı için Mardin'deyiz. Erdoba Konakları'nda kahvaltıyla başlayan Mardin'in o sıcak gününde, üç arkadaş heyecanla anlatıyorlar kampanyalarını. Mali olarak çok açık ve denetlenebilir bir kampanya yürütüyorlar, her bir ana sınıfını 150 bin TL'ye mal etmişler. Bu arada neler öğrenmişler neler. Mesela 'derz' sözcüğü bunlardan biri. Bir inşaat tabiri olan ve kaplamalar arasında iki modül arasındaki boşluk anlamına gelen derzin, 'derz dolgusu'yla nasıl kapatılacağını artık üçü de biliyor. Saymakla bitmiyor yaptıkları: İnşaat firmalarıyla yaptıkları görüşmeler, üniversitelerde kampanyaya öğrencileri dahil etmek için yaptıkları paneller, SMS kampanyasına katılımı sağlamak için katıldıkları televizyon programları ve her bir ana sınıfına servis sağlamak için otomotiv firmalarıyla yaptıkları görüşmeler. Duruca Köyü'ne doğru yol alırken, hazırlıkları denetlemek için bizden birkaç saat önce köye doğru yola çıkan Gülben Ergen'in bizzat eşlik ettiği tuvalet aynaları, klozet kapakları, klima montajları ise herkese sadece 'Helal olsun' dedirtecek türden.

TEŞEKKÜRLER ANNE YÜREĞİNDEN
Suriye'yle arasında sadece tel örgüler ve mayınlı bölge olan Duruca ise bir başka heyecanla karşılıyor Ergen'i, arkadaşlarını ve biz gazetecileri. Unutulduklarını sananların, hatırlandıklarını gördüklerinde yaşadıkları sevinç var her birinin, özellikle de kucaklarında çocuklarıyla 40 derece sıcağa rağmen okul bahçesini dolduran annelerin yüzünde. Behiye Fidan (45) bir babaanne, Türkçe konuşamıyor ve Kürtçe yanıtlıyor sorularımızı. Ona göre bundan daha hayırlı bir iş olamaz, çocukları büyümüş olsa da torunlarını anaokuluna göndermeyi çok istediğini söylüyor: "Gülben Ergen'e anne yüreğimle teşekkür ediyorum, hayırlarla gelsin." Teybimizi bir başka anneye, Anube Er'e uzatıyoruz: "Dört çocuğum var, ama artık büyüdüler, keşke onlar küçükken bu anaokulu açılmış olsaydı, hiç düşünmeden gönderirdim. En azından terbiye öğrenirlerdi. Biz annelerin böyle bir desteğe çok ihtiyaçları var." Kucağında altı aylık bebeği Sümeyye var Menifa İlhan'ın. Sekiz çocuğu var, kucağındaki en küçüğü: "Gülben Ergen'e o kadar büyük bir teşekkür borçluyuz ki, yaşı uygun olan bütün çocuklarımı göndermek istiyorum," diyor. Okulda ise en güzel giysilerini giymiş çocuklar, heyecanla bekliyorlar kurdelenin kesilmesini. Vali, MEB yetkilileri, ilçenin önde gelen yöneticileri, Mardin milletvekilleri, herkes orada. Ama en çok heyecanlı olanlar okula kabul edilmiş minikler. Renkli çantalarını ellerinden hiç bırakmadan oturuyorlar sıralarında, hayatlarında ilk kez gördükleri oyuncakları, kalemleri gözleriyle okşuyorlar, inanamıyorlar her şeyin onlara ait olduğuna. Diş macunu ve diş fırçasını evine götürmek istiyor biri; sabah-akşam dişlerini fırçalamayı istemiyor "Kullanırsam biter ama," diyor. Okulun bahçesindeki kaydıraklar sadece onların değil, artık ergin olan ağabey ve ablalarının da mutluluk sebebi. Duruca'dan ayrılırken son kez baktık çocuk yüzlerine, gülümsüyorlardı...
MiSS-FENER Tarih: 08.07.2010 23:32
Gülben Ergen, Feride Edige Ve Elvan Oktar Okul Öncesi Eğitim Anaokul Projesi..

İncelemek Ve Destej Vermek İsteyenler..

Çocuklar Gülsün Diye
x5kral Tarih: 02.02.2010 17:28
Harika kareler için teşekkürler
yaramaz_fenerli Tarih: 15.04.2009 19:42
paylaşım için sağol[COLOR="Purple"]
NaZ Tarih: 14.04.2009 18:37

NaZ Tarih: 14.04.2009 18:17
[COLOR=#0000a0]
[COLOR=#0000a0]
[COLOR=#0000a0]
[COLOR=#0000a0][COLOR=#0000a0]
[COLOR=#0000a0]