Thomas Jeffrey Hanks, 1956 doğumlu Amerikalı oyuncu ve yapımcı. Hanks, dramalardaki başarısını kanıtlamadan önce birçok komedi ve aile filmlerinde rol almış ve iki Oskarı bulunan bir aktör. Aynı zamanda tüm zamanların en çok kazananan oyuncularından biri.

Tom Hanks, 9 Temmuz 1956da California, Amerikada doğdu. Babası Amos Mefford Hanks in(1924 1991) soyu İngiltereye uzanıyordu ve annesi Janet Marilyn Frager bir hastane yöneticisiydi. Hanks henüz 5 yaşındayken annesi ve babası boşandı. Hanksin 3 kardeşi vardı; Sandra, Jim ve Lawrence. Anneleri ve babaları ikinci evliliklerini gerçekleştirince, Sandra, Larry ve Tom babalarıyla, Jim ise anneleriyle yaşamaya başladı. Üvey annelerinin ise önceki evliliğinden 5 çocuğu vardı, böylece çok kalabalık bir aile olmuşlardı. Üvey anneleri ve babaları 2 yıl sonra boşandı.

Hanks okulda aşırı utanaç ve sessiz bir çocuktu. Popüler değildi ancak sorumluluk sahibiydi ve iyi bir öğrenciydi. 1965 Hanksbabası, Frances Wongla üçüncü evliliğini gerçekleştirdi. Wongun önceki evliliğin den 3 çocuğu vardı, bu yüzden Hanks, lise yılları boyunca üvey kardeşleriyle birlikte yaşadı. Skyline Lisesinde okuduğu sırada okul tiyatrosunda rol almaya başladı.

Hanks, Chabot College adlı üniversitede tiyatro eğitimi almaya başladı ancak 2 yıl sonunda Sacramento State Üniversitesine transfer oldu. Zamanının çoğunu tek başına tiyatroya giderek, Bertolt Brecht, Tennessee Williams ve Henrik Ibsen oyunları izleyerek geçiriyordu.

Tiyatro öğrenimi gördüğü yıllarda, Clevelandda, bir tiyatro festivalinin yöneticisiyle tanıştı. Yöneticinin teklifi üzerine Hanks, festivalde stayerlik yapmaya başladı. Böylece tam 3 yıl boyunca set dizaynından sahne yönetmenliğine kadar herşeyi öğrendi. Bu sırada Shakespeare;in Two Gentlemen of Verona oyununda sergilediği performansla Cleveland Eleştirmenler Ödülünü aldı.

Hanks Clevelanddan New Yorka taşındı. Riverside Shakespeare adlı tiyatro şirketinin bir üyesi oldu. Sırasıyla düşük bütçeli yapım He Knows You're Aloneda ve Mazes and Monsters adlı televizyon filminde rol aldı. 1979 yılında, ABC kanalının seçmelerine katıldı ve kanalda yayınlanacak olan komedi dizisi "Bosom Buddies"de bir rol aldı. Bu dizi sayesinde, yönetmen Ron Howard Hanks;le iletişime geçerek ona bir teklif sundu. Howard, Splash adlı film üzerinde çalışıyordu. Önceleri bir yan rol için düşünülmüştü ancak sonunda Hanks;e başrol teklif edildi ve film gişede büyük başarı elde etti.

Hanks;i Hollywood camiasına "gerçek bir yetenek" olarak tanıtan film, 1988 yapımı "Big" oldu. Ancak ardından gelen "Turner and Hooch" (1989), başarısız oldu. Oyuncunun bundan sonraki film seçimleri de onu başarıya götürmedi. Kariyeri açısından kötü geçen birkaç yılın ardından, 1993 yılı Hanksi parlatacak olan yıl oldu. Önce "Sleepless in Seattle" ardından da "Philadelphia" filmleriyle övgü topladı. Filmlerin başarısının tamamen Hanksin başarısından kaynaklandığı söylendi. Oyuncu 1994 yılında Philadelphiadaki oyunculuğuyla en iyi erkek oyuncu Oskar;ını aldı.

1994 yılı yazında, hit film "Forrest Gump" geldi. Hanksin oyunculuğu artık tartışmasız bir yükselişteydi ve onu dünya çapında üne kavuşturmuştu. Bu filmdeki rolüyle de 1995 yılında en iyi erkek oyuncu Oskarını aldı. Böylece, Oskar Ödülü tarihinde arka arkaya iki kez Oskar kazanan ikinci oyuncu olma ünvanını kazandı

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 473
favori
like
share
Sylar Tarih: 17.09.2008 19:58
Er Ryan'ı Kurtarmak ve Yeşil Yol filmleri çok güzeldi...
Yeşil Yol'un kitabını da okudum. Defalarca... Çok başarılı aktarılmıştı beyazperdeye...
GÜLSiMA Tarih: 29.06.2007 17:16
emeğine sağlık