29 Ekim 1926'da Sinop'ta, Hakim Mehmet Sabri ile Kamer Hanım'ın oğlu olarak dünyaya geldi.

İstanbul Teknik Üniversitesi Makine

Fakültesi'nden 1948 yılında mezun oldu. Aynı fakültede asistanlığa başladı. Almanya'nın Aachen Tecnische Hochshcule'de doktorasını yaptı.1954'de İTÜ'de doçent, 1965'te profesör ünvanlarını aldı. 1967'de Odalar Birliği Genel Sekreterliği'ne seçildi.

Bu yıllarda sekreteri olan Nermin Hanım'la evlendi. Evlendiklerinde Erbakan 41, Nermin Hanım 24 yaşındaydı. Bu dönemde çağdaş giyimli olan Nermin Hanım'ın düğününde başı açık bir gelinlik giydiği ilerki yıllarda gündeme getirildi. İskenderpaşa Camii'nde Nakşibendi şeyhi Mehmet Zahit Kotku tarafından kıyılan dini nikahtan sonra, Yeşilköy'deki Çınar Otel'de sazlı sözlü içkili bir düğünle evlendikleri yazıldı.

1969'de tarikatların desteğiyle Konya'dan milletvekili seçildi. 1970'de Milli Nizam Partisi'ni kurdu, ancak parti kısa bir süre sonra Anayasa Mahkemesi tarafından kapatıldı. Erbakan, İsviçre'ye gitti. 11 Ekim 1973'de MNP kadrosuyla MSP'yi kurdu. 1974-78 döneminde üç ayrı kaolisyon hükümetinde başbakan yardımcılığı yaptı.


12 Eylül'de bir süre İzmir Uzunada'da gözaltında tutuldu.
15 Ekim 1980'de 21 MSP yöneticisiyle birlikte 'MSP'yi illegal bir cemiyete dönüştürmek ve laikliğe aykırı davranmak ' suçlamasıyla tutuklandı. 24 Temmuz 1981'de serbest bırakıldı ve beraat etti.

1982 Anayasası gereğince 10 yıl siyaset yapma yasağı aldı.
1987'de halk oylamasıyla tekrar siyasete döndü. 19 Temmuz 1983'te kurulan Refah Partisi'ne daha sonra genel başkan seçildi. 1991 seçimlerinde Konya'dan milletvekili oldu.

1995 seçimlerinde 158 milletvekili ile birinci parti oldu. DYP-ANAP kaolisyonu başarısız olunca DYP ile kurduğu REFAHYOL hükümetinde 28 Haziran 1996'da başbakan olarak göreve başladı.
21 Mayıs 1997'de Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, RP'nin kapatılması için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu ve RP kapatıldı.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2139
favori
like
share
eskitoprak Tarih: 28.02.2011 15:43
Yalçın Topçu; 'Erbakan bizim kalbi akrabamızdı'

Erbakan'ın vefatının ardından, siyasiler taziye mesajlarını iletmeye devam ediyor.BBPGenel Başkanı Yalçın Topçu; 'Erbakan sadece bir siyaset adamı değil aynı zamanda bizim kalbi akrabamızdı' diyerek üzüntüsünü dile getirdi.

Erdoğan: Her daim kendisini şükranla yadedeceğiz

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan için başsağlığı diledi. 54. hükümetin Başbakanı Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan hakkın rahmetine yürüdü. Türkiye önemli hizmetler kazandırmış. Kendisine mümtaz bir yer edinmiş. Ayrıca ömrünü öğrenmeye ve öğretmeye adamış bir ilim adamı. Şahsı ve mücadelesi ile bir insan olarak bir hoca olarak güzel bir örnek teşkil etti. Mekanı cennet olsun. Allah ondan razı olsun. Mücadeleci kişiliği ile her daim kendisini şükranla yad edeceğiz. SP ve Ülkemizin başı sağ olsun. Bir kez daha kendisine Allah'dan rahmet diliyorum.Numan Kurtulmuş: Kaybımız ve acımız büyük

Kurtulmuş, mesajında, "Türkiye'nin ve İslam Dünyasi'nın yarım asırlık siyasi tarihine damgasını vurmuş Muhterem Necmettin Erbakan'a Allah'tan rahmet diler. Miletimize ve tüm İslam dünyasına başsağlığı dilerim. Aziz Milletimiz kendilerini her zaman minnet ve şükranla anacaktır." dedi.


Abdullatif Şener: Erbakan, siyasette başlı başına bir ekoldü

Türkiye Partisi (TP) Genel Başkanı Abdullatif Şener, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Necmettin Erbakan'ın siyasette başlı başına bir ekol olduğunu söyledi. Erbakan'ın, Türk siyasi hayatanın önemli isimlerinden olduğunu dile getiren Şener, "Yakınlarının, sevenlerinin ve milletimizin başı sağolsun." dedi.


Sabah Gazetesi Yazarı Nazlı Ilıcak: "Ben doğrusu Erbakan'ın severdim. Çok büyük bir mücadele verdi. Haksızlıklara uğradığını düşünüyorum. Türk siyasetine damga vuran bir siyaset adamı olarak hatırlanacak. Şu anda iktidardaki kadrolar hep onun rahle-i tesdisinden geçmiştir. Türk siyasetinde ben hiçbir zaman Refah partisine oy vermedim ama onun politikalarının laik cumhuriyeti yıkmak yönünde olduğunu düşünmedim. En azından yetiştirdiği kadrolar ve bir parti nasıl örgütlenir, bunları Türk siyasetine kazandırmıştır. Kadınları da siyasete katmıştır. Onun partilerinde çok sayıda kadın vardır."

Milliyet Gazetesi Yazarı Fikret Bila: "Büyük üzüntü duydum. Tarihi kişiliklerden birisiydi. İlerlemiş yaşına rağmen politikada ağırlığı vardı. 1 ay önce bizi davet etti ve gittik. Her zamanki o iddialı sözleri vardı, ileriye dönük yüksek beklentileri vardı. Saadet Partisi'nin nasıl bir yol izleyeceğini söylemek için erken. Erbakan'ın çizgisine yakın duran biri başkanlığa gelebilir. Numan Kurtulmuş'un dönüşü pek mümkün olmaz. Fatih Erbakan'ın gelmesi bir ihtimal ama son konuşmamızda öyle bir niyeti olmadığını söylemişti. Ama belki kendisinden sonra parti öyle bir ismi getirebilir."

Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak; eski Başbakan ve Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın ölümüne ilişkin, ''Çok değerli bir insandı, çok centilmen bir insandı. Türk siyasi hayatına çok önemli hizmetleri oldu. Kaybımız ve acımız büyük. Kendisine Allah'tan rahmet ailesine başsağlığı diliyorum'' dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç, eski Başbakan ve Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın hayatını kaybetmesinden dolayı üzüntü duyduklarını belirtti. Kılıç, Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın Türk siyasetinde derin izler bırakan çok önemli bir şahsiyet olduğunu söyledi. Erbakan'ın millete ve memlekete hizmet etmeye yönelik duygu ve düşüncelerindeki içtenlik ve samimiyetin herkesçe bilindiğini belirten Kılıç, 'Anadolu insanı, bu hissiyat içinde bir fatihayı kendisinden hiçbir dönem esirgemeyecektir. Ruhu şad olsun, mekanı cennet olsun. Ailesinin, yakınlarının ve milli görüş camiasının başı sağolsun' dedi.
kelebek güzeli Tarih: 28.02.2011 15:28
ilginç
LEVIS-501 Tarih: 31.01.2009 15:34
@Terakkiperver

Siyaset meydanı içerisine açmış olduğunuz konu daha uygun olduğu için Necmettin Erbakan Biyografisi ile birleştirilmiştir.
Terakkiperver Tarih: 28.01.2009 12:00
LEVİS-501 kardeşim..Dediğiniz doğrudur,haklısınız..Bu haberi parçalara ayırsak iyi olurdu..Fakat bu haber geyik muhabbeti olsaydı, ne kadar uzun olsa bile hiç erinmeden okunurdu..Bizim milletimiz okumayı bırakalı hayli yıllar oldu..Okumayı sevmeyen millet olduk..Milletimiz geyik muhabbetleri ile dedikodu haberlerine bayılıyor...Ben de böylesini sevmiyorum..
LEVIS-501 Tarih: 28.01.2009 11:47
Forum sitelerinde bu kadar uzun kaynak yazılar kullanıldığında, kesinlikle paylaşıma açtığınız konu hemen hemen hiç bir üye tarafından okunmaz. Okunması için bunun birisine cevap mahiyeti taşıması gerekir ki o durumda bile sadece cevap yazdığınız kişi okur ve kişisel bir mesele olmaktan öteye gidemez.

Ancak google da arama yapan ziyaretçiler tarafından bir araştırma konusu olduğu taktirde incelenme şansı doğabilir.

Yıllardır forum sitelerinde üye ve admin sıfatında olan birisi olarak bu benim tecrübelerim ile sabit bir meseledir.

Eğer yazıyı kendiniz okuduktan sonra benimsediyseniz, okuduklarınızdan şu yazının 10 da biri kadar bir kısmını kendi yorumunuz ile bizimle paylaşsaydınız ve gerektiğinde verilen cevaplara ilgili satırlardan örnekler verseydiniz, mutlaka hem siz hem de diğer üyeler daha fazla keyif alırdı.

Bu bir genel bilgi olsaydı ve genel bir bölümde olsaydı düşüncelerim farklı olurdu çünkü o zaman zaten direk olarak 2., yani google da arama yapan kişilere yönelik olurdu.

Bölümün ismi siyaset meydanı, ben kendi adıma bu bölümde insanlarla fikir paylaşmaktan ve tartışmaktan zevk alıyorum ve bu nedenle bu yazıyı okumadım yüzeysel olarak içeriğine bir göz atsamda normal şartlarda ihtiyaç duymadıkça okumam. Yani yorumum yukarıdaki yazı ile ilgili değil benim bu tür uzun yazılar için genel ve kişisel görüşümdür.
keskinkilic_68 Tarih: 15.12.2008 11:54
herkes verdiği oydan öbür dünyada mesuldur arkadaşım.

sonuçta sen verdiğin oyla o insanların aldığı kararları ve gittiği yolları kabul etmiş ve onaylamış oluyorsun
DENİZLİSPORLUYUZ Tarih: 14.12.2008 13:21
sevdiğim bir siyasetçi.. yalnız eski dava arkadaşlarını biraz fazla eleştirdi. onlara oy verenler öbür dünyada mesuldür sözünü ona yakıştıramadım.. bu tarz ithamlarla oy toplanmaz.herşeye rağmen bu ülke ve dünya barışı adına çok büyük hamleleri olmuştur

siempre gallo
keskinkilic_68 Tarih: 14.12.2008 00:46
takiyye olcaktı düzelttim
TMOLOS Tarih: 13.12.2008 23:47
tekiyyeye?...