Almanya tarihinin ilk kadın başbakanı oldu. Geleneksel olarak Batı Alman erkeklerinin yönettiği Hıristiyan Demokratlar'ın da ilk doğu Almanya kökenli protestan lideri.


Din adamı bir babanın kızı olarak 17 Temmuz 1954'te (Hamburg) dünyaya geldi. Birkaç aylıkken ailesi Komünist Doğu Almanya'ya yerleşti. Almanya birleşene kadar burada kaldı. Fizik alanında doktorası bulunan ve daha sonra kimya alanında çalışan Merkel, komünist rejimde demokrasi hareketlerinde hep ön saflarda yer aldı. İki Almanya birleşmeden hemen önce CDU saflarına katıldı. Berlin Duvarı yıkıldıktan sonra, Doğu alman Hükümetinin sözcülüğünü yaptı. Kendisini adeta kızı gibi seven eski Başbakan Helmut Kohl'ün kabinesinde Kadın ve Gençlikten Sorumlu Bakan olarak görev aldı. Kohl ve yakın çevresinin karıştığı rüşvet skandalı sonrası aranan taze kan ve değişim rüzgârı, Merkel'i parti liderliğine taşıdı.


Schröder'in aksine medyayla arası hiç iyi olmadı. Saç stili, soğuk görünüşü, kıyafet seçimi hep medyanın eleştiri konusu oldu.


Kürtaj ve eşcinsellik konularında daha merkezci görüşlere sahip.


Dış politikadaysa ABD ile soğuyan ilişkileri düzeltmek ve bu güne dek ABde entegrasyonun temel motoru olarak görülen Fransa-Almanya ittifakına verilen önemi azaltmak istiyor. Fransanın ekonomideki korumacı tavrından şikayetçi olan Merkel,İngiltereye ve ABnin küçük üyelerine yönelmek istiyor.


Berlinli Kimya Profesörü Joachim Sauerle evli olan Merkelin çocuğu yok

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 523
favori
like
share
FreddyKrueger Tarih: 27.06.2007 15:26
[COLOR=#c0ccf4]’ $ekLinde Bi Tane Yazım HataSı Vardı, DüzeLtiLdi...