[COLOR=chocolate]Araştırmacılar Hepatit C hastalarının hâlihazırdaki ilaçlarla tedavisinin mümkün olduğunu ortaya koydu.

[COLOR=burlywood]Kan yoluyla geçen Hepatit C tedavi edilmezse ölümcül olabiliyor.

[COLOR=chocolate]Virüsü kan hücreleri taşıyor

Doktorlar, 'pegylated interferon' (pegasys) ve ribavirin adlı ilaçlarla yapılan standart tedavinin hastalarda virüsün varlığını yedi yıl süresince yüzde 99 oranında ortadan kaldırdığını söylüyor.

Söz konusu ilaçlar kullanılmaya başlandığında etkinlik gösterdiği biliniyordu. Fakat virüsün bir süre sonra tekrar geri dönüp dönmeyeceği konusunda şüpheler vardı.

[COLOR=chocolate]İyi haber

Uzmanlar bunun hastalar için iyi bir haber olduğunu, ancak kimilerinin hala acı veren semptomlara maruz kaldığını belirtiyor. Son on yıl içinde İngiltere'de Hepatit C tanısı konan kişilerin sayısında artış gözlendi. Bunun nüfusun daha büyük bir bölümünün kan örneklerinin taranmasından kaynaklandığı düşünülüyor.

Fakat bilim adamları halen çok sayıda kişinin farkında olmadan Hepatit C virüsü taşıdığını söylüyor.

[COLOR=chocolate]Uzun erimli tedavi


Kan yoluyla bulaşan Hepatit C siroz, karaciğer yetmezliği veya kansere yol açabiliyor. Ama erken teşhisten genellikle sonuç alınabiliyor.

Virginia Commonwealth Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Profesör Mitchell Shiffman ve ekibi, 1000 hastayı kapsayan uzun erimli bir araştırma yürüterek tedavi gören hastalarda virüsün bir süre sonra tekrar ortaya çıkması olasılığını değerlendirdi.

Tek başına pegylated interferon iğnesi olan veya bunu ribavirin ile birlikte alan hastaların sadece 8 tanesinde yedi yıl boyunca yapılan Hepatit C tahlillerinde sonuç pozitif çıktı.

Profesör Shiffman, "İnsan hayatını tehdit eden viral hastalıkların tedavisinde hastaya iyileşeceğini söylemek ender bir durumdur; dolayısıyla elimize geçen araştırma sonuçları çok yüreklendirici" diyor.

Doktor Shiffman, artık bazı hastaların Hepatit C'den kurtulmasını sağlayabildiklerini belirtti.
İngiltere'de yaklaşık 250 bin kişinin Hepatit C semptomları gösterdiği düşünülüyor. Fakat bu vakalardan kimilerinde virüs doğal olarak yok olurken, kimilerinde ise kronik bir hastalığa yol açıyor.

Uzmanlar, Hepatit C virüsünü taşıyanların gerçek sayısının İngiltere'de yarım milyon kişiye yakın olabileceğini belirtiyorlar. Her 10 kişiden 9'unun virüsü taşıdığının farkında olmadığı tahmin ediliyor.

[COLOR=chocolate]On yıllar alabiliyor

Hepatit C semptomlarının belirmesi bazen on yıllar alabiliyor. Sağlık kurumları öncelikle risk grubunda olanların kan tahlili yaptırması için yeni bir kampanya başlattı.

İğneyle uyuşturucu kullananlar eğer şırınga paylaşmışsa ciddi risk grubunda olanlar arasında. İngiltere'de 1991 yılından önce kan nakli yaptıranlar da risk grubunda, zira kan bağışlarında Hepatit C taramasına bu yılda başlanmıştı. Burundan kokain çekmek için banknot ya da kamış kullananlar da risk grubunda sayılıyor.

Hepatit C tanısı konanlar altı aydan bir yıla kadar uzayabilen tedavi süresi boyunca haftada bir iğne olup her gün hap almak zorunda. İngiltere Hepatit C Vakfı'ndan Charles Gore, tedavinin uzun süreli etkinliğini gösteren araştırma sonuçlarını "son derece güzel bir haber" diyerek karşıladı. Fakat tedavinin bazı hastaları halsizlik ve eklem ağrılarıyla baş etmek zorunda bıraktığını söyledi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 543
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 19.06.2007 14:57
paylaşımın için teşekkürler nergish
fiber_optic Tarih: 19.06.2007 10:44
Teşekkürler Ellerine Sağlık
missx Tarih: 19.06.2007 10:30
teşekkürler nergish..
matrakSsS Tarih: 19.06.2007 09:31
teşekkürler