TÜRK ORDUSUNDA DEMiRYOL SINIFI
Osmanli İmparatorluğu zamanında Almanlar ( Haydarpaşa- Konya- Nusaybin ), Ingilizler ( Izmir- Aydin ve temdidi ), Fransizlar ( Izmir- Afyon ve Bandirma hatlarini büyük paralar karsılıgı inşa etmekle beraber, çalistirilnmasinda da Türkler dışında (çogunlugu Rum olmak üzere) personel kullanmışlardir.
Hicaz hatti, Askerlik ve halkin trenle Hicaza gitmesi bakimindan ön görülerek, çogu halktan toplanan paralarla, askeri personel tarafindan insa edilmistir. Ancak zaman zaman istasyonlarinin ve yollarinin birçok kismi, kışkırtılan Arap çeteleri tarafindan kullanilmaz hale getirilmistir.Atatürk yasaminin son yilinda Hatay'a giderken gectigi Afyon'da, Askeri Demiryolu Birliginini ziyareti sirasinda.
Cumhuriyetle birlikte askeri demiryol birliklerine önem verimis ve nüve olarak Afyon'da üc bölüklü bir Tabur kurulmus ve sonradan bu Tabur genisletilerek Demiryol Alayı'na dönüştürülmüstür. Seferde işletilecek trenlerde ve yol bakimlarinda yardimci olmak üzere Alay erati yol, cer, ve hareket kisimlarinda yetiştiriliyordu.

Isgalde Ruslar Erzurum-Sarikamis dar hatti ile Sarikamis-Kars ve hudut genis hattini insaetmislerdi. Isagalden sonra bu hatlar T.C.demiryollarinca isletilmis ancak bir sefer halinde isletmeye yardim icin, bir bölügü Erzurumda olmak üzere Sarikamista bir Demiryol Taburu bulunduruluyordu. Sonradan Tabur karargahi ile bir bölügü Erzuruma alindi. Degisik aciklikta olan bu hatlarin isletilmesinde zorluklarla karsilasildigindan Erzurumdan Karsa kadar oaln demiryolu yeniden normal açiklikta inşa edildi.

Demiryol subaylari, Muhabere ve Istihkam subaylariyle birlikte evvelce Harbiyede ve daha sonra Macka Fen Tatbikat Okulunda kendi siniflarinda yetistirilirken, Kara harp okulunun 1935 den itibaren Ankarada egitime baslamasi ile Macka Fen Tatbikat Okuluda daha sonra Ankara'ya (Mamak) tasindi, ancak 1948 senesinde sinif okullari ayrilarak, Muhabere Okulu Mamakta kalmak üzere, Istihkam Okulu Istanbul Eyüp Sultan'a tasindi, sonradan bu okul kagithaneye alindi.

T.C.Demiryollari personelinin seferde isletilecek trenlerdede hizmet verebilecegi göz önünde tutularak Demiryol birlikleri 1949-1950 yillarinda lagv edilerek Subay ve Astsubaylarinin bir kismi Istihkam sinifina ve bir kismida Ulastirma sinifina gecirildi.


Demiryolu Subayi ve Hareket Dairesi Reisi H.Behic Gülbahar
H.Behic Gülbahar

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 604
favori
like
share
temsi Tarih: 28.07.2007 10:09
bu değerli çalışmalırınız için şahsinıza ve samimi paylaşımınıza hürmet ve saygılarımı sunuyorum
sirius_black Tarih: 19.06.2007 19:43
çok saol paylasim için
Sindy Tarih: 19.06.2007 12:42
tesekkurler
Nerqish Tarih: 19.06.2007 09:58
[COLOR=burlywood]paylasim icin sagol