Teknokentte, çöpleri kullanarak elektrik enerjisi elde edilmesine yönelik çalışmalar yapıldığı bildirildi.


Antalya Teknokent AŞ. Genel Müdürü Bekir Bülent Özsoy, Teknokent;te çöpten elektrik üreteceğini bildirdi.

Bekir Bülent Özsoy, Teknokent;in, özellikle tıp ve ziraat konularında ilerlemesinin öngörüldüğünü bildirdi. Özsoy, "Teknokente ilgi çok büyük. Artık yeni yerlere ihtiyaç var. Teknokentin daha verimli çalışması için Teknokent tarafından İleri Sağlık Araştırmaları AŞ ile Biogaz AŞ kuruldu" dedi.

Özsoy, bir Alman şirketiyle ortaklaşa Biogaz AŞnin kurulduğunu belirterek, şu bilgileri verdi:

"Biogaz AŞ, Antalya ve ilçelerinde çöpten elektrik enerjisi üretecek. Bu proje çok çağdaş ve çevreci bir proje. Belediyelerle görüşmeler sürüyor. Belediyeler çöpleri ayrıştırmalı. Biogaz tesisinin büyüklüğü, belediyelerle yapılacak çöp üretimi, nakli ve kapasitesi konularındaki çalışmaların ardından belirlenecek."

Amaçlarının Antalya merkez ve tüm ilçelerindeki çöplerin kullanılarak elektrik enerjisi elde edilmesi olduğunu bildiren Özsoy, 2008 yılının sonlarına doğru hizmete girmesi planlanan Biogaz tesisinin çalışmasıyla Antalyanın çevreci bir şehir olacağını, bu projeyle ilde artık çöp sorunu yaşanmayacağını kaydetti.

Hastaların sağlığı kayıt altına alınacak

Teknokent AŞ. Genel Müdürü Bekir Bülent Özsoy, Türkiyedeki hastanelerde çoğunlukla hasta kayıtlarının mali ve idari açıdan ele alındığını belirterek şunları söyledi:

"İleri Sağlık Araştırmaları AŞde, hastaların sağlığı ile ilgili her türlü kaydın yer aldığı yazılım programı hazırlandı. Yazılım tamamlandı.

Son düzenlemeler yapılıyor. Yazılımla artık hastalarla ilgili her türlü sağlık bilgisini her doktor görebilecek. Türkiyenin her yerindeki hastaneler, doktorlar bilgisayardan hastanın tüm sağlık bilgilerini (aldığı ilaçlar, ilaçların etkileri, gördüğü tedaviler, ameliyatlar gibi) görebilecekler. Türkiyede ilk kez hazırlanan bu yazılım programı hastanelere büyük kolaylık sağlayacak. Hastanın sağlık geçmişi bu yazılımla artık kolaylıkla belirlenebilecek."

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 435
favori
like
share
MaktüL Tarih: 19.06.2007 15:47
inşallah başarılı olur gerçekten .Ama ben fazlada umutlu değilim açıkcası. bi hevesle başlıyolar sonra vazgeçiyolar öle olmasında ..

bu arada yazı için ii yapmıssın
FreddyKrueger Tarih: 19.06.2007 14:50
[COLOR=#c0ccf4]Umarım Proje Ba$arıLı oLur da Biraz oLSun "GeLi$iriz..."


:5:

Bu Arada ItaLik, Okumayı GüçLe$tirdiqi Için KaLdırdım...