Sibel Can, 1 Ağustos 1970de İstanbulda doğdu. Sibel Can, ilk ve orta öğreniminin ardından müzisyen olan babasının da etkisiyle sahnede olmayı düşlemeye başladı. Canın babası çeşitli sanatçılara keman çalardı. Sibel Can 14 yaşındayken dansa merak sardı. İlk olarak babasının, diğer şarkıcılarla çıktığı yurtdışı programlarına oryantal dansçı olarak katıldı. Dans konusunda oldukça yetenekliydi. Kulaktan kulağa yayılan ünü sayesinde Fahrettin Aslan tarafindan keşfedildi. Böylece Maksim Gazinosunun oryantal dansçısı oldu.
Sibel Can üç yıl kadar dans etti. Türkiyenin en iyi dansözlerinden biri olarak gösterildi. Fakat Canın asıl niyeti şarkı söylemekti. Bu konuda ilk elinden tutan da yine babası oldu. Bu arada babasının çevresindeki birçok ustadan eğitim aldı. Ve 1988 yılından itibaren Maksim Gazinolarında bu kez solist olarak sahne almaya başladı. Sibel Canin ilk albümünün yapımcılığını Orhan Gencebay üstlendi. Can, genişçe bir dinleyici kitlesi edinen ilk dört albümünde daha çok arabesk ağırlıklı şarkılar yorumladı.

1995 yılında yayınlanan "Şarkılarda Senden Yana" albümünde tarzını biraz değiştirdi. Albümdeki "Deli Yüreğim", "Dedikodu" gibi parçalar Canın eski albümlerine nazaran daha çok ses getirdi. 1997 yılında ise, Serdar Ortaçın bestelediği "Padişah"lı albüm yayınlandı. "Padişah"la birlikte Sibel Can, Türkiyenin en çok konuştuğu isim haline geldi. Ana haber bültenleri bile Sibel Cansız bir akşam geçirmiyorlardı. Sibel Can bu arada albümün etkisiyle ödüller aldı, televizyon programları, televizyon dizileri yaptı ve belirtilmek gerekir ki "Berivan" dizisiyle adından cok bahsettirdi. Sibel Canın bundan sonra çıkarıdığı albümler büyük etkiler yarattı. "Daha Yolun Başındayım", "Sibel Can Şarkıları", "Canım Benim", "Sen Benimsin".

Sibel Cannın ayrıca özel hayatında da birçok değişiklik oldu. Can, uzun süre evli kaldığı Hakan Uraldan boşandı ve bir süre sonra da Sulhi Aksüt ile evlendi.


Albümleri

1.1 ÖZLEDİN Mİ - 2005
1.2 SEN BENİMSİN - 2003
1.3 CANIM BENİM- 2001
1.4 İŞTE TÜRK SANAT MÜZİĞİ- 2000
1.5 DAHA YOLUN BAŞINDAYIM- 1999
1.6 BU DEVİRDE- 1997
1.7 ŞARKILARDA SENDEN YANA- 1995
1.8 HATIRASIDIR- 1994

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1547
favori
like
share
tarhanacı Tarih: 21.04.2011 09:59
teşekkürler