[COLOR=#ffaca8]11 Ocak 1970 Tarihinde, İstanbul Beşiktaş ta hayata merhaba dedi. Özel Dost Koleji ndeki ilköğreniminin ardından İsviçre nin Cenevre kenti yakınlarında bulunan College Du Leman'da orta ve lise tahsilini tamamladı. Ardından, üniversite tahsiline Boston New Hampshire College da başladı. İçindeki müzik tutkusunu daha fazla bastıramayıp 2.5 senelik üniversite tahsilini yarıda bırakarak Türkiye ye döndü.Yurt dışında çeşitli ülkelerde geçirdiği uzun yıllar, tüm yaşamıyla beraber müziğine de yansıdı. Aldığı tüm bu eğitimle birlikte çocukluk yıllarından beri içinde duyduğu müzik tutkusunun ışığında, profosyonel müzik yaşamına İstanbul Gelişim Stüdyosu nda; Onno Tunç, Selçuk Başar, Uğur Başar ve Garo Mafyan gibi ülkemizin en ileri gelen müzik adamlarının yanında başladı (1989). Öyle ki, Cenevre deki orta okul ve lise yıllarında okul DJ liği ile başlayan bu müzik aşkı İstanbul Gelişim Stüdyosu na adım atması ile doruğa ulaştı.

Kendi müzik ruhunu öğrendikleriyle birleştirerek belki de asıl müzikal kimliği olan bestecilik ve söz yazarlık yönünü ortaya çıkardı. Ajda Pekkan, Sezen Aksu, Zerrin Özer, Muazzez Abacı, Ayşegül Aldinç, Yonca Evcimik, Ozan Orhon, Burak Kut, Deniz Arcak, Emel Müftüoğlu,Reyhan Karaca, İzel, Sibel Alaş, Asya,Hakan Peker ve Ferda Anıl Yarkın gibi sanatçılara verdiği besteler, kendisini gerçek anlamda peşinden koşulan bir besteci ve söz yazarı konumuna getirdi


[COLOR=#ffaca8]Kendi albümünü çıkarmak için daha fazla tecrübe kazanmayı tercih etti. Bu süre zarfında da müziği her yönüyle incelemeyi ve müzik teknolojisini de yakından takip etmeyi ihmal etmedi. Aradan gecen uzun çalışmalardan sonra kendi bestelerini yorumlamaya karar verdi.1994 yılında ilk albümü Suç Bende yi çıkardı. Bu albümün satış tirajı, yıllardan beri yapmış olduğu çalışmalarının bir ürünü olurken, kendisini Türk Pop Müziği nin tartışmasız starlarından birisi yaptı. Suç Bende isimli albüm piyasaya verildikten 3 ay sonra başlayan Türkiye Turnesi nde bir seneden çok daha kısa bir süre içerisinde yurt içinde 140, yurt dışında ise 30 konser vererek kırılması güç bir rekora imza attı.İlk albümünün başarısından sonra, bestecilik ve söz yazarlığı ile yetinmeyerek aranjörlük yönünü geliştirmeye karar verdi. Keza, evine bir Home-Studio kurarak çalışmalarını daha hızlı ve çok yönlü olarak yapmaya başladı.

1995 yılında ilk kez bir albümün müzik direktörlüğünü ve aranjörlüğünü üstlenerek Sibel Alaş ın Adam isimli prodüksiyonuna imza attı.

1996 da Gölgede Aynı adlı ikinci albümünü hazırladı.. Bu albümün ilk albümden farkı, tam anlamıyla bir Mustafa Sandal prodüksiyonu olmasıydı. Ayrıca, verdiği yüzlerce yurt içi ve yurt dışı konserle birlikte, 2 Milyon kaset ve 600 Bin adetlik CD tirajı, eşine az rastlanır bir fanatizmi de beraberinde getirdi. Bir zamanlar hayal edilmesi bile güç olan stadyum konserlerindeki başarısıyla yetinmeyerek müziğin görsel yani diyebileceğimiz video kliplerde de daha önce denenmemiş temalar kullanıldı. Bir Anda adlı şarkısına aksiyon tarzında çektiği klip, ilk günden itibaren büyük dikkat çekti.

1997 yılında, Londra ya yerleşip üniversite eğitimine kaldığı yerden American College Of London da devam ederken yine Londra da İzel in Emanet adlı albümün müzik direktörlüğünü üstlendi.

1998 Eylül ünde çıkardığı üçüncü albümü Detay ile beklentileri yine boşa çıkarmadı. Yurt içinde onlarca şehirde, yurt dışında da Amerika,Avustralya, Almanya, Avusturya, Danimarka, Hollanda, İngiltere, İsveç, Fransa Türkmenistan, Azerbaycan gibi pek çok ülkede toplam 120 konser veren sanatçı, bu albümde de her zamanki satış tirajlarını yakaladı.kışında Paris/Fransa da Sony Music'le yaptığı anlaşma ile dünyaya açılan Sandal, yurt dışında yayınlanmak üzere Araba adlı şarkısına yeni aranjmanıyla Marakes/Fas ta klip çekti.Yurt dışında da çok ses getiren ve de sevilen bu single çalışması ile daha önce albümlerinde yorumladığı şarkılardan 12 tanesinin bulunduğu albüm sayesinde, Fransa, Almanya, Belçika, İsviçre gibi Avrupa nın çeşitli ülkelerinde, bir çok TV programına katılıp röportaj verdi. Ayrıca, Araba şarkısına gelen okuma istekleri doğrultusunda, Rusça, Arapça ve Yunanca dillerine çevrildi .

2000 Haziran ında Akışına Bırak adlı dördüncü albümünü dinleyenlerine sundu. Bu albümde önceki albümlerinden farklı olarak müzik direktörlüğü kimliğini İskender Paydaş la paylaşarak, daha çok besteci ve yorumcu kimliğini ortaya çıkarttı. Düzenlemelerinde Volga Tamöz ün de imzasının bulunduğu şarkılar, kaliteli alt yapısı ve ses efektleriyle oldukça dikkat çekti.

2000-2001 konser programlarının arasında, çocukluğundan beri hayranı olduğu Eros Ramazotti ile birlikte İstanbul Ali Sami Yen Stadı nda 25 Bin kişi önünde yaptığı düetle çok saygı duyduğu bu müzik adamıyla aynı sahneyi paylaşarak, bugün gelmiş olduğu noktaya hakkı ile geldiğini ispat etti.

2002 yılının ilk aylarında, görenlere parmak ısırtan yeni stüdyosunu kurdu ve 5. albümünün kayıtlarını burada gerçekleştirdi. Ayrıca, kendi prodüksiyon şirketi olan YADA PRODUCTIONS bünyesinde kurduğu ve alt yapı çalışmaları 2 yıllık bir süreyi alan Fan Club ını, isim ve format değişikliğiyle yenilediği web sitesi üzerinden faaliyete geçirdi.

2002 Haziran ında çıkardığı "KOP" adlı albümü ile müzik piyasasına yeniden hızlı bir giriş yaptı...

2003 yılında sevenlerine bir sürpriz yaparak Maxi Sandal 2003 isimli bir maxi single çıkardı.

Sanatçı yine 2003 yılında, Almanya-Universal Music etiketiyle Aya Benzer 2003 (Moonlight) isimli bir single ile Seven isimli bir albüm ile Avrupa lı müzikseverlerle buluştu.

2004 yılında Türkiye'de "İste" isimli maxi-single'ı piyasaya çıktı. Yaz boyu "Volkswagen ile Müzik Aşkına" konserlerinde sevenleriyle buluştu.

10 Ocak 2005'te "İsyankar" isimli şarkısının single çalışması ile yurtdışındaki sevenleriyle buluştu. İsyankar, Almanya, Avusturya ve İsviçre'de en çok satanlar listelerinde üst sıralarda yer aldı.


[COLOR=#ffaca8]Eğitim Hayatı

Sanatçı, ilköğrenimini Tarabya daki Özel Dost İlkokulu nda tamamladı. Daha sonra orta ve lise öğrenimi için; İsviçre nin Cenevre kentinde bulunan "College Du Leman a gitti. 8 yıllık tahsil süresinden sonra yüksek öğrenim için Amerika Boston da New Hampshire College da okumaya başladı. 1996'da Londra'ya yeleşen sanatçı Amerika da yarım bıraktığı işletme eğitimine American College Of da devam etti. Mezun olabilmesi için son sınıftan halen 2 dersi bulunan sanatçı, 1999 yılının Kasım ayında çıkan Bedelli Askerlik uygulamasından yararlanarak askerlik görevini yerine getirdi ve üniversitesindeki son döneminin kaydını dondurdu
Sanatçı, İnternet dünyasını yakından takip ediyor. Boş zamanlarını kitap okuyarak ve film seyrederek geçiriyor.Mükemmel düzeyde İngilizce, İtalyanca ve Fransızca bilmektedir.Sanat hayatı boyunca genç ve eğitimli insanların yanında olan Sandal, eğitime oldukça önem veriyor. Ülkesinin milli değerlerine her zaman sahip çıkan ve kültürümüze katkıda bulunabilecek her işte varolabilecek olgunluğa sahip olan Sandal, gerek okuduğu kitaplarla gerekse yaptığı minik araştırmalarla kendisini her zaman yenilemesiyle de Türk gençliğine örnek bir sanatçı.

Vazgeçemedikleri

Şüphesiz her başarılı insanın arkasında, kendisine güç veren kadim dostları ve ekibi vardır. İşte Mustafa Sandal ın vazgeçemediği dostlarından bazıları:İstanbul Gelişim Stüdyosu nda tanıştığı Bülent Tezcan, sanatçıya göre prodüksiyonlarının önemli isimlerinin başında gelmesinin yanı sıra yıllardır vazgeçemediği bir dostudur.Son 6 yıldır kendi deyimiyle hem sağ, hem de sol kolu olan ve tüm işlerini büyük bir titizlikle yapan vazgeçemediği asistanı, Nazım Sütlüoğlu nun şu sözleri Mustafa Sandal felsefesini benimsediğinin bir kanıtı olsa gerek: Yerinde sayan hiç kimse Mustafa Sandal la çalışamaz!!!
Ama özellikle belirtilmesi gereken ve belki de pozitif enerjisinin en önemli kaynağı olan ailesi, vazgeçemedikleri arasında farklı bir yerde! Annesi Tülin İleri, Babası Yusuf Sandal, genetik olarak müzik ruhunu ve aşkını kesinlikle almış olduğuna inandığımız Dedesi Hüseyin İleri ve diğerleri Hayranları adına hepsine teşekkür ediyoruz, bize Mustafa Sandal ı sundukları için...
Tüm bunların yanında Onu yıllardır destekleyen hayranları da yol arkadaşları arasında yer alıyor. Nitekim, 2000 yılından bu yana web sitesi ve Fan Club ı ile ilgili çalışan resmi hayran grubu GROUP DETAY (yani tüm Musti dinleyicileri), sanatçının kadim dostlarından birisi olmaya devam edecektir.

Aldığı Ödüller

1994- İSTANBUL FM MÜZİK ÖDÜLLERİ : EN İYİ POP MÜZIK SANATÇISI
1996- KRAL TV VIDEO MÜZİK ÖDÜLLERİ :EN İYİ POP MÜZİK SANATÇISI
YILIN ŞARKISI (ARABA)"
EN ÇOK SATAN ALBÜM (GÖLGEDE AYNI)"
MGD ALTIN OBJEKTİF ÖDÜLLERİ : EN İYİ POP MÜZİK SANATÇISI
HÜRRİYET ALTIN KELEBEK ÖDÜLLERİ : EN İYİ POP MÜZİK SANATÇISI
1998- KRAL TV VIDEO MÜZIK öDüLLERi : EN İYİ POP MÜZİK SANATÇISI
EN İYİ BESTE (AYA BENZER)
BOSNA HERSEK TE : EN İYİ YABANCI SANATÇI ÖDÜLÜ"
2000- İSTANBUL FM MÜZİK ÖDÜLLERİ : EN İYİ POP MÜZİK SANATÇISI
2002 - KRAL TV VIDEO MÜZİK ÖDÜLLERİ :EN İYİ POP MÜZİK SANATÇISI
MGD ALTIN OBJEKTİF ÖDÜLLERİ : EN İYİ POP MÜZİK SANATÇISI

Favorileri

İzlediği TV Kanalları- MTV- MCM- VIVA MUSIC CHANNEL- DISCOVERY CHANNEL- NATIONAL GEOGRAPHIC- BBC WORLD- CNN INTERNATIONAL- MSNB-C
Ayrıca, her türlü bilim, teknik ve sanat içeren programlar sanatçının tercihlerinin başında yer alıyor.

Etiketler:
Beğeniler: 2
Favoriler: 2
İzlenmeler: 3376
favori
like
share
AYIŞIĞI Tarih: 20.02.2010 01:51
Teşekkürler
ilkerdem13 Tarih: 04.10.2007 21:54
teşekkürler