[COLOR=#ffaca8]Sıcak çarpmaları ölümle sonuçlanıyor

Sıcaklarla birlikte hastanelerin beyin kanaması geçiren hastaların akınına uğradığını söyleyen Doç. Dr. Şennur Dabak, insanların sıcaklara karşı dikkatli olmaları gerektiğini kaydetti. Doç. Dr. Dabak, "Sıcak çarpması vücut sıcaklığının hızlı bir şekilde 40 derecenin üzerine çıkmasıyla, dalgınlık, uyum bozukluğu, bazen komaya kadar gidebilen tıbbi acil bir durumdur. Belirtisi kişinin cildinin sıcak ve kuru olmasıdır. Kişinin hayatının devamı hızlı bir şekilde tanı konulup tedavi edilmesine bağlıdır.
Genellikle beyin hasarına bağlı ölümle sonuçlanır" dedi.

Sıcak çarpmasının hastalardaki ilk belirtisinin güçsüzlük, dalgınlık ve sersemlik olduğunu, özellikle yaşlıların sıcaklardan vücut direncinin düşüklüğü nedeniyle daha çabuk ve sık etkilendiğini ifade eden Doç. Dr. Dabak, "En fazla risk altında olanlar da kronik kalp-damar ve akciğer hastaları, akıl yetmezliği veya parkinsonu olanlardır. Bunun dışında; sosyal izolasyon altındakiler, alkol kullananlar, antidepresan, antialerjik ve çoklu ilaç kullananlar sıcaklardan çabuk etkilenir" diye konuştu.
Sıcak çarpmasından korunmak için sıcak havalarda mümkün olduğunca güneş altında kalınmaması, zorunlu olmadıkça sokağa çıkılmaması, ev veya işyerinin sürekli havalandırılması gerektiği tavsiyelerinde bulunan Dabak, şu bilgileri verdi:
"Mümkünse klima kullanmak, sıvı kaybını azaltmak için su, meyve suyu, soda gibi sıvı içecekler almak, sokağa çıkıldığında teri emebilen pamuklu açık renkli giysiler giymek, şemsiye veya geniş kenarlı şapka kullanmak, aşırı efor gerektiren sporlardan, uzun yürüyüşlerden kaçınmak ve sık sık dinlenmek için ara vermek faydalı olur. Aile fertleri; kronik hastalığı olanlar, sıcaktan çabuk etkilenenler ve yaşlı bireylerle biraz daha fazla ilgilenmeli. Bu kişilerin genel durumunda bir bozulma hissedildiğinde en yakın sağlık kurumuna götürülmeleri faydalı olur. Ayrıca, sıcak çarptığında; birey sıcaktan alınıp serin ve gölgeli bir yere taşınmalı. Elbiseleri çıkarılıp ıslak bir bezle vücudu silinmeli. Başına soğuk kompres uygulanmalı, ateşi düşürülmeye çalışılmalı. Devam ederse sağlık kuruluşuna başvurulmalı."

Doç. Dr. Dabak, sıcak çarpması konusunun asla ihmale gelmeyeceğini sözlerine ekledi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 448
favori
like
share
missx Tarih: 20.06.2007 09:51
Allah yardımcımız olsun..
Nerqish Tarih: 20.06.2007 09:16
[COLOR=burlywood]sagol paylasim icin Allah korusun bu yaz cok sicak gecicek
matrakSsS Tarih: 20.06.2007 05:19
teşekkürler sindy :20:
SU-PERISI Tarih: 19.06.2007 21:36
sıcaklar dahada artacak kimbilir hastanelerde yer kalmayacak herhalde :20: