[COLOR=chocolate]Bu dünyanın en kötü askerleri Avusturyalılardır. Onlar da zaferi tadabilsin diye tanrı İtalyanları yaratmış.
(Napolyon Bonapart)

[COLOR=burlywood]Hikâye bu ya; İkinci Dünya Savaşı sırasında İtalyan birlikleri saldırıya geçecektir. Siperdeki birliğin komutanı vatansever ve ateşli yüzbaşı, askerlerine uzun, duygusal, gaza getirici bir nutuk çeker: Siz ki, Romayı Hannibalin fillerine karşı canları pahasına koruyan Centauroların torunlarısınız Onlar Kartacalıları durdurmak için ölümü hiçe saydılar Onlar Sezar ile tüm dünyayı fethettiler ..
Askerler görünüşe göre iyice ateşlenmiştir. Ağlayanlar, alkışlayanlar hurra çekenler Yüzbaşı nutkunu bitirip tabancasını çeker, Avantiiiii!! narasıyla siperden dışarı ok gibi fırlar. Ne makineli tüfek seslerini ne de dört bir yanına düşen bombaların uğultusunu duymaktadır, tek duyduğu kendi sesidir artık kahraman yüzbaşının Ama bir şey eksik gibidir! Yüzbaşı, 100 metre sonra arkasına baktığında gördüğü manzarada, askerleri siperden kafalarını uzatmış kendisini alkışlamakta ve utangaç bir biçimde Bravo capitano!diye tezahürat yapmaktadırlar.

Yanlış ülkeyi işgale kalkan ordu
O kadar mı kötüler? Düşündüğünüzden bile kötüler! Karşınızdaki, NATO tatbikatına katılmak için, NATO üyesi bile olmayan bir ülkeye
yanlışlıkla inen askerlerden meydana gelmiş bir ordu

Söz konusu olay, 2000 yılının Mayıs ayında NATOnun planlı tatbikatlarından Co-Operative Banners sırasında yaşanmıştı. Tatbikata katılmak için uçağa binen İtalyan ordusunun en elit birliğinden 116 Alpini komando, Norveçin Kristianstand şehri yerine, yanlışlıkla İsveçin 450 kilometre mesafedeki Kristianstad kentine inmişti!

Ağır silahları ve yüzlerindeki kamuflaj boyalarıyla yanlış ülkeye inen İtalyan alpinilerin NATO üyesi bile olmayan İsveçi işgal girişimi İtalyanın Oslodaki askeri ataşesinin Kristianstad şehrinden özür dilemesi ile tatlıya bağlandı. Ne diyelim, Ordun mu var, derdin var!

Savaşma seviş ordusu!

Bugün dünyanın en modern silahlarına sahip olan İtalyan ordusunun en büyük derdi, askerlerinin disiplinsizliği ve zora gelmeyi sevmemesi. Birinci ve İkinci Dünya Savaşındaki vukuatları ile tarihte haklı bir ün edinen İtalyanlar, her iki savaşta taraf değiştiren ülke unvanını elinde tutan tek ulus

Birinci Dünya Savaşına yaklaşılırken Üçlü İttifak (İtalya, Almanya ve Avusturya-Macaristan) içinde yer alan İtalyanın taraf değiştirmesi için, Londranın 50 milyon sterlin yardım ve 1.000 top sözü yeterli olmuştu!

Yıl 1915. Almanya ve Avusturya-Macaristan ordularının tüm güçleriyle Ruslara karşı savaştığı günler Galiçya Cephesini desteklemek için Osmanlı devletinden bile asker isteniyordu&# 26 Mayıs 1915 günü ansızın Avusturya-Macaristan İmparatorluğuna savaş ilan eden İtalya, 650 kilometrelik sınır boyunca saldırıya geçti. 25 tümen askerle saldıran İtalyanların karşısında sadece sınır korucuları ve 7 tümenden oluşan bir kuvvet bulunuyordu!

Kâğıt üzerinde; İtalyanların asker fazlası, İngilizlerden gelen toplarının üstünlüğü ve Avusturyalılara karşı düzenlenen 16 ayrı saldırı vardı. Cephede ise durum bambaşkaydı: Savaş sırasında 5.200.000 askeri silah altına alan İtalyan ordusu, 650 kilometrelik cephe boyunca Avusturya içine en fazla 30 kilometre girebilmişti!

İtalyan orduları başkomutanı Luigi Cadornanın 27 generalin hepsini görevden alması, sorunu çözmemiştiPeki, bu savaşın sonu ne mi oldu dersiniz? İtalyan askerlerinin canları sıkıldı ve siperlerini terk ettiler!

Milano ve Torino gibi sanayi kentlerinde etkin olan anarko-sendikalist ve pasifist hareketlerden etkilenen İtalyan askerleri, ansızın siperlerini terk etmeye, barış ve aşk şiirleri okumaya başladılar! 1915in Ağustos ayında 400.000i aşkın İtalyan askeri emirlere itaatsizlik edip siperini terk ederken, 290.000 asker saldırıya geçen Avusturyalılara güle oynaya teslim oldu! Kurşuna dizilmekten korkan çoğu İtalyan askeri için Avusturyalılara teslim olmak çok daha cazipti.

Caporettodan saldırıya geçen Avusturya-Macaristan ordusu, 18 gün içinde 200 kilometreden fazla mesafe kat ederek, Venedik kentinin kapılarına dayandı. Mizah gibi gelebilir ama Avusturyalıların ilerleyişi burada durdu. Avusturyalılar İtalyanın tamamını işgale gerek bile görmemişlerdi!

Birinci Dünya Savaşının bu en garip cephesinden geriye, İtalyan askerlerinin dağa taşa yazdığı W La Pace! (Yaşasın barış) ve 1915de henüz 24 yaşında bir asteğmen olan Erwin Rommelin aldığı, Almanyanın en büyük madalyası olan Pour la Merité nişanı kaldı

Rommel bu madalyayı neden mi aldı? Tek başına 1.700 İtalyan askerini Caporettoda esir aldığı için!

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1265
favori
like
share
karakurum Tarih: 20.07.2007 14:15
teşekkürler sağolun
matrakSsS Tarih: 23.06.2007 19:51
teşekkürler
Sindy Tarih: 20.06.2007 09:32
paylasim icin tesekkurler Nerqish