1978 Samsun doğumlu Yunus Özyavuz, müzik yaşantısına Samsundaki yerel bir radyoda DJlik yaparak başladı. 1997 senesinde üniversite eğitimi için İstanbula gelen Özyavuz, 1998 senesinde kendi oluşturduğu müzik stüdyosu Kuvvetmirada kendi bestelerinin üzerine yoğunlaştı. 1999 senesinde &Silahsız Kuvvet projesini hayata geçiren sanatçı, aynı sene Yeraltı Operasyonu adlı albümde birçok rap sanatçısıyla bu albümün içerisinde yer aldı. Yeraltı Operasyonu, Türk müzik tarihindeki ilk rap albümlerinden biri olarak kabul edilirken, 2001 senesinde Yunus Özyavuz bu sefer Silahsız Kuvvet ismiyle Sözlerim Siyah adlı ilk albümünü piyasaya sürdü.

2002 senesinde yine Silahsız Kuvvet ismiyle İhtiyar Heyeti adlı 2. albümünü yayınlayan Yunus Özyavuz, aynı sene Sagopa Kajmer ismini kullanmaya başladı. Bu isimle aynı ismi taşıyan albümünü aynı sene piyasaya süren Sagopa Kajmer, aynı zamanda Cezanın Med Cezir albümünün prodüktörlüğünde bulundu.

2003 senesinde Bir Pesimistin Gözyaşları adlı albümünü tamamlayan Sagopa Kajmer, bu albümü toplam 150 dakikalık bir çift CD şeklinde hayranlarına ulaştırdı. Albümün sounduyla dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Kajmer, 2004 senesinde FUCHSun Huzur N Darem adlı albümünde prodüktörlük koltuğundaydı. Aynı sene Cem Yılmazın filmi G.O.R.A.nın soundtrackini hazırlayan sanatçı, albümde yer alan Al 1de Buradan Yak adlı parçaya da bir video klip çekti.

DJ MicCheck olarak da tanınan Sagopa Kajmer, Türkiyede turntablizm akımının öncüsü olarak biliniyor. Yurtiçi ve yurtdışındaki festivallerde performanslarda bulunarak yarattığı pesimist underground rap tarzıyla birçok farklı müzikseverin beğenisi kazanan Kajmer, yurtdışında bazı müzisyenlerin altyapılarına imzasını attı. Uzun yıllar birçok radyonun müzik direktörlüğünü yapmış olan sanatçı, halen Power FM de program yapmaktadır

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 5355
favori
like
share
maideks Tarih: 06.10.2011 10:14
Sago
DENİZLİSPORLUYUZ Tarih: 18.03.2009 21:01
hastayım sana sago & kolera
ultimatom Tarih: 14.03.2009 21:50
Guzel parcalari var ...
Garip07 Tarih: 14.03.2009 21:20
* Yunus Özyavuz 1978 Samsun doğumlu.
* İlk olarak Samsun'da yerel radyoda dj'lik yapmaya başladi.
* 1997'de üniversite için geldiği İstanbul'da İstanbul Üniversitesi Fars Dili ve Edebiyatı'ndan mezun olmuş.
* 1998 de kendi müzik studyosu KUVVETMİRA'yı kurarak müzik çalışmalarına başladı.
* 1999 yılında çeşitli sanatçıların yeraldığı ilk türk rap albümü "Yeraltı Operasyonu"albümünde ilk projesi olan "SİLAHSIZ KUVVET" ismiyle yer aldı ve en fazla dikkati çeken kişi oldu.
* 2001 yılında ilk albümü SILAHSIZ KUVVET "Sözlerim Silahım" çıkardı.
* 2002 yılında ikinci albüm SILAHSIZ KUVVET "İhtiyar Heyeti"çıktı .
* 2002 "SAGOPA KAJMER"i yarattı.İsmiyle aynı adı taşıyan bir albüm çıkardı.
* 2002 yılında CEZA "Med Cezir" albümünün produktorlüğünü yaptı..Albümün tüm müziklerini kendisi yaptı.
* 2003 yılında yeni albümü "Bir Pesimistin Gözyaşları" albümünü tamamladı ve 2004 yılında double olarak 150 dakika süren bir albüm piyasaya çıkarttı.Yepyeni bir ses yaratarak büyük dikkat çekti. -
* 2004 yılında FUCHS "Huzur N Darem" albümünün produktorlüğünü yaptı.
* 2004 Cem Yılmaz'ın G.O.R.A. filminin Soundtrack müziklerini yaptı."Al 1de buradan Yak isimli parçaya video klip çekti.
* Dj MicCheck Türkiye'de "turntablizm" akımının öncüsüdür.(plaklarla scratch show)
* İstanbul'a yerleştikten sonra müzik çalışmaları ve üniversite eğitiminin yanı sıra en güçlü radyolarda müzik diraktörü ve dj olarak çalıştı.Halen populer bir radyoda program yapmaktadır.
* 2005 yılında İrem Recordstan Romantizma adlı albümünü çıkardı.Bu albümden VASİYET isimli parçaya klip çekti.Albüm çıktıktan sonra askere gitti.Halen İstanbul'da askerlik yapmaktadır.
* h2000 ve j&b festivallerinde dj'lik yaptı.Yurt dışında çeşitli yerlerde Dj'lik yaptı.

Çok önemli bir müzik birikimi ve arşivine sahip Dj MicCheck "Sagopa Kajmer" kimliğiyle "PESİMİST UNDERGROUND RAP" tarzını oluşturmuş müzik kalitesi söz zenginliği ve etkileyici sesiyle kendisini birçok değişik kitleden insana kanıtlamıştır.

Yurt dışından sanatçılara da altyapı müzikler hazırlamıştır.