Asıl adı Clinton Eastwood'tur. 1930 yılında San Fransisco'da doğdu. Okul hayatı çok hareketli geçti. Liseden sonra güç gerektiren işlerde çalışan Eastwood 1955'lerde Hollywood'a geldi.


Oyunculuğa televizyondaki western filmleriyle başladı. Bu filmler Clint Eastwood'un piyasada kabul görmesini sağladı.Kariyeri boyunca oyunculuğun yanı sıra yapımcı ve yönetmen yönleriyle de ön plana çıkan aktör, uzun boylu, sessiz ve kaba kovboy tiplemesiyle 1960lı yılların sinemasında bir ikon haline geldi.


Kendisine ait Malpaso adlı yapım şirketiyle orta bütçeli yapımlara imza atan Eastwood, kanlı ticari filmlerden tutun da, kişisel ve duygu yüklü filmlere kadar pek çok yapımda yer aldı.


Televizyonda edindiği tecrübeyle birlikte oyunculuğunda minimalist bir üslup yakalayan Eastwood, Avrupaya geçti ve spagetti western türünün unutulmaz yönetmeni Sergio Leonenin spagetti üçlüsünde oynadı. 1964 yılında A Fistful of Dollars (Bir avuç dolar) ile herkes ya zengin olur ya da ölür temasından yola çıkarak kanlı kovboy filmleri serisine başlayan aktör, başı boş gezen ve acımasız Amerikalı kovboy portresiyle dünyaca üne kavuştu. İki yıl sonra For A Few Dollars More (Bir kaç dolar için) ve efsane The Good, The Bad, and The Ugly (İyi, Kötü, Çirkin) filmlerinde oynayan aktör, klasik revizyonist western türünün klasiklerine imza attı. Ülkesine geri döndükten sonra 1968 yılında Coogans Bluff da canlandırdığı akıllı şehirli kovboy tiplemesiyle, filmin yönetmen Don Siegel ile uzun bir iş arkadaşlığına ilk adımını attı.


Siegelin 1971 yapımı Dirty Harry (Kirli Harry) adlı filminde canlandırdığı Kirli Harry Callahan adlı polis karakteriyle ikinci bir efsane daha yaratan aktör, bu ölümsüz ve kural tanımaz polis karakterini 1983 yapımı ; Sudden Impact adlı filmde tekrarladı. Kirly Harry'nin yönetmeni Siegal Eastvood hakkında şunları söyleyecekti:" Kendi imajının ne denli iyi olduğunun bu kadar bilmeyen bir adamla çalışmadım."


Adil erkek portreleri çizmeye devam eden aktör, aksiyon filmlerinin yanı sıra Every Which Way But Loose ; ve Any Way You Can gibi popüler komedi filmlerinde rol aldı.


1980lerle birlikte sinema endüstrisindeki albenisini kaybetmeye başlayan aktör, 1988 yılında The Dead Pool ile beşinci kez Kirli Harry karakterini oynadı. Ardından The Rookie ve ; White Hunter, Black Heart gibi başarısız yapımlarda yer alan aktör, oldukça ilginç bulunan The African Queen adlı yarı kurgusal bir filmde yer aldı. 1992 yılında başrolünde kendisinin yanı sıra Morgan Freeman’ın da yer aldığı Unforgiven ın yönetmenliğini üstlenen Eastwood, o dönem En İyi Film ve En İyi Yönetmen dallarında Oscar kazandı. Aktörün daha önce birlikte çalıştığı Don Siegel ve Sergio Leone gibi usta yönetmenlere ithaf ettiği film, 100 milyon dolar gibi yüksek bir gişe hasılatı elde etti.


1993 yılında In the Line of Fire (Ateş Hattında) adlı filmde Gizli Servis görevlisini canlandıran aktör, usta bir katili canlandıran John Malkovick ile çok muhteşem bir oyunculuk sergiledi. Yönetmenliğini ünlü Alam yönetmen Wolfgang Petersenin üstlendiği film, birkaç ay içerisinde 100 milyon mark gibi bir hasılat yakalayarak aktörün son dönemdeki ikinci büyük ticari başarısı oldu. 1993 yılında A Perfect World adlı filmin yönetmenliğini üstlenen Eastwood, bir kanun kaçağıyla, onun kaçırdığı küçük çocuk arasındaki duygusal ilişkiyi ele aldı. Aktör, filmde Kevin Costner’ın canlandırdığı kanun kaçağını yakalamaya çalışan bir polisi canlandırdı.


Bu filmin ardından pek çok orta düzeyli filmde rol alan aktör, yönetmenliğini yaptığı Midnight in the Garden of Good and Evil (İyi ile Kötünün Bahçesinde Geceyarısı) ile dikkatleri üzerine çekti. John Berendtin gerçek bir olayı ele alan aynı adlı kitabından uyarlanan film, Savannahda yaşanan bir cinayet davasını konu alıyordu. Eastwood, 1999 yılında insanı son ana kadar şüphede bırakan gerilim filmi True Crime yönetmenliğinin yanı sıra yapımcılığını da üstlendi.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1534
favori
like
share