New York Presbyterian Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Mehmet Öz, "günde 100 kalorilik daha az yemek ya da 100 kalori daha fazla harcayarak, bir ayda bel çevrenizi 10 santimetre indirebilirsiniz" dedi.

Aşırı kiloların kalp damar hastalıklarının başlıca nedenini oluşturduğunu ifade eden Prof. Dr. Mehmet Öz, bu kilolardan kurtulmak için yapılan geleneksel katı diyetlerin yürütülemediğini kaydetti. Öz, şunları söyledi:
"İrade hiçbir zaman biyolojiyi yenemez. Onun için ne kadar uğraşırsanız uğraşın biyoloji sizi bir yerden sonra yener. O nedenle biyoloji ile karşı karşıya gelmemek lazım. Biyoloji ile beraber perhiz yapmaya başlamak gerekir. Bu, suyun altında nefes tutmaya benzer. Suyun altında nefes tuttuğunuz zaman bir yerden sonra nefes almak için yüzeye çıkmak zorunda kalırsınız. Eğer sıkı bir perhiz yaparsak bir yerden sonra başarılı olamayız. Bir yerden sonra kızıp her şeyi yemeye başlarız. Onun için biyolojiyi anlamak gerekiyor."

Vücutta iştahı artıran hormonun düşmesinin yemeğe başladıktan sonra 30 dakikayı bulduğunu vurgulayan Öz, "Onun için gerektiğinden fazla yemek yeriz. Ama yemeğe oturmadan 30 dakika önce bir avuç kuruyemiş, biraz sebze veya meyve yersek iştah azalır. 30 dakika sonra yemeğe oturduğunuz zaman kendinizi tok hissedersiniz, daha az yersiniz" dedi.

Yapılan araştırmalarda, aşırı kilo sorununun, ölüm riski yaratması konusunda en önemli göstergesinin genel kilo değil, bel çevresi ölçüsü olduğunu da dile getiren Öz, şöyle devam etti:
"Kilo verirken odağınızı genel kilo sayısından bel çevresi ölçünüze kaydırmalısınız. Organlarınıza yakınlığı nedeniyle göbeğiniz taşıyabileceğiniz en tehlikeli yağdır. Diyet sayesinde bel ölçünüzü indirmenin yanı sıra bunu korumanız için egzersize de önem vermeniz gerekiyor. Sırrım şu; günde 100 kalorilik daha az yemek ya da 100 kalori daha fazla harcamak. Böylece bel çevrenizi bir ayda 10 santimetre indirebilirsiniz. Beldeki 1,5 santimetre fazlalık yarım kilo yağ anlamına geliyor. Türkiye'de aşırı yağlı ve şişman yaklaşık 30 milyon kişi var. Bunlar kilo vermeye karar verir ve her birinin beli 10'ar santimetre düşerse, 30 milyonla 10 santimetreyi çarparsak 3 bin kilometrelik uzunluğa ulaşılacak. Bu da İstanbul'dan Londra'ya kadar olan uzaklığa eşit." BEL ÇEVRESİ VE BOY İLİŞKİSİ
Öz, sağlıklı bir yaşam ve diyet durumu için en pratik ölçümün bir mezura ile yapılabileceğini belirterek, "Göbek deliğinize mezurayı koyarak göbeğinizi sonuna kadar içe çekerek belinizin çevresini ölçün. Eğer bu rakam boyunuzun yarısından az ise sağlıklısınız, fazla ise sağlığınız risk altında demektir" dedi.

New York Presbyterian Hastanesi Kardiyoloğu Doç. Dr. Özgen Doğan da kalp ve damar hastalıklarının ölüm nedenleri arasında birinci sıraya yükseldiğini belirterek, her iki kişiden birinin bu nedenle hayatını kaybettiğini anlattı.

Yüksek tansiyonun önlenmesi ve sigaranın bırakılması ile son 20 yılda kalp damar hastalıklarından ölümlerde büyük oranda azalma olduğuna dikkati çeken Doğan, "Türkiye'de fazla kilo sorunu önemli, ancak ondan da önemli olan sigara içme alışkanlığı. Aşırı kilolardan arınmak ve sigara alışkanlığını bırakmak gerekir" dedi.

Kilo vermek için yapılması gereken en etkili diyetin Akdeniz diyeti ve beslenme biçimi olduğunu da belirten Doğan, "Akdeniz diyetini uygulayan eğitimli bir hasta başarılı olur ve egzersizle birlikte uzun ve kaliteli bir yaşam sürer" dedi. TRANS YAĞLAR
Doğan, sağlık açasından en zararlı yağların trans yağlar olduğuna da dikkati çekerek, "New York'ta artık hiçbir restoranda trans yağ kullanılamayacak. Sağlık için sıfır trans yağ diyeti yapmamız gerekiyor. ABD'de cips, kek, bisküvi, şeker gibi gıdaların paketlerinde trans yağ oranları da yer alıyor. Türkiye'de de bu mutlaka yazılmalıdır" dedi.

New York Presbyterian Hastanesi Akciğer Nakil Bölüm Direktörü Doç. Dr. Selim Arcasoy da aşırı kilo ile nefes darlığı sorunlarının da başladığını belirterek, kilolu kişilerin egzersiz yapma zorlukları da yaşadığını bildirdi.

Kilo verirken diyetle birlikte egzersize de başlanması gerektiğine işaret eden Arcasoy, "Haftada 4-5 kez, günde en az yarım saat egzersiz yapmak gerekiyor" dedi.

Sunumların ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Mehmet Öz, bir soru üzerine sağlık için zeytinyağının tercih edilmesi gerektiğini ve ceviz, badem, fındık, semizotu gibi omega 3 ve 6 içeren gıdalar tüketilmesi gerektiğini söyledi. "EN GÜZEL İÇECEK AYRAN"
Öz, bir soru üzerine, aşırı sıcak günlerde susuzluk hissi başlamadan önce su içilmeye başlanması gerektiğini belirtti. Aşırı sıcaklarda vücudun su ve tuz kaybettiğine dikkati çeken Öz, "Bence yazın en iyi içecek ayran. İçinde hem su, hem de tuz var. Ayran hem su, hem tuz kaybını karşılar" dedi.

Yazın, bol ve açık renkli kıyafetlerin tercih edilmesi gerektiğini kaydeden Öz, "Güneşin etkisinden korunmak için gölgenizin kendinizden kısa olduğu saatlerde dışarı çıkmayın" dedi.

Özgen Doğan da kalp yetmezliği olanlarda, aşırı sıcak havalarda vücuttaki potasyum ve magnezyum oranındaki düşüşün krizlere neden olabileceğini belirterek, muz, portakal ve domates gibi gıdaların bolca tüketilmesi gerektiğini söyledi. Konferansın halka açık bölümünde, doktorların sorduğu sorulara, dağıtılan anket kağıtlarına cevapları yazarak katılan vatandaşların sağlık bilgilerinin ölçüldüğü bir uygulama da ilk kez gerçekleştirildi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 454
favori
like
share
Sindy Tarih: 21.06.2007 13:51
Paylasimin icin tesekkurler SU-PERISI