[COLOR=burlywood]Yavuz Sultan Selim zamanında, İran şahı kıymetli
mücevherlerle süslü
bir sandık hediye gönderiyor Sultan Selime. Sandık
açılıyor. İçinden
çeşit çeşit değerli taşlar, kıymetli atlas, kadife
kumaşlar çıkıyor. Fakat
bir de pis bir koku yayılıyor. Dehşet bir koku, herkes
burnunu
tıkıyor.Neyse en alttaki bohçadan insan pisliği
çıkıyor.. Yani
Osmanlıya acayip bir hakaret!!!!!
Cihan padişahı emir veriyor, herkes düşünsün, buna
ince bir şekilde
cevap
vermemiz gerekir.

Ve cihan padişahı yine çözümü kendisi buluyor. Aynı
şekilde değerli
mücevher ve kumaşlarla
süslü bir sandık hazırlatıyor. İçine o zamanın Osmanlı
İstanbul''unda
imal
edilen gül kokulu en nadide lokumlardan bir kutu
hazırlatıyor, en
altına
da küçük bir pusula ve bir satır yazı. Gönderiyor.

Şah sandığı açıyor.
Açtıkça güzel bir koku ve en altta bir kutu lokum.
Anlam veremiyorlar
tabii. Bizim elçi yiyor önce, sonra oradakilere ikram
ediyor.
Kutunun içindeki pusulayı Şah okuyor:

"Herkes yediğinden ikram eder" !!!!!

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 759
favori
like
share
hakan2230 Tarih: 11.08.2008 00:43
Sizinle Msnden Konuşmak İsterim..Pm Attım..
sahra gül Tarih: 11.08.2008 00:36
Hakan Bey, söylediklerinizde haklı olabilirsiniz, şunu bilmelisiniz ki, benim ve içinde bulunduğum camianın, Atatürk'le değil, ama Atatürkçü geçinenlerle çok büyük bir problemimiz var. Bizleri her fırsatta Atatürk'ü anlamamakla itham eden bazı Cumhuriyetçilerin, de Atatürk'ü doğru anladığını söyleyemem, içinde bulunduğunuz manzara ortada. Sizler istiyorsunuz ki, bir insan Atatürk'ü seviyorsa bunu ispat etmek için, başını açacak, Namaz'ı terk edecek, alkol kullanacak, fuhuşa hoşgörüyle yaklaşacak, Allah'ı ve peygamberini anmayacak!...söyler misiniz bana İslam'ı yaşayan bir insan Atatürk'ü sevemez mi?. Bir insanın başını örtmesi Atatürk'ü anlamaya engel değildir.

Sizin içinde bulunduğunuz camianın sahip olduğu başörtülü vatandaşlara mensup olmanın verdiği aşağılık kompleksi, medeniyeti mini etek ve alkolden ibaret görmesi Atatürk'ün hedeflediği Türkiye hayaliyle ne kadar bağdaşıyor?.

Bizler l.Dünya Savaşı'ndan Almanya ile aynı anda ve aynı düzeyde çıktık, fakat gelin görün ki, şu an onların içinde bulunduğu hayat standardı ile bizlerinki ay nı mı?. Bunların suçunu hiç kimse bizlerin üzerine atamaz, Cumhuriyet'in ilanından beri bu ülke sol görüşlü CHP zihniyeti ve İnönü kadrolarıyla tek partili bir iktidarla yönetildi, bunun padişahlıktan ne farkı varsa?. Ama bir adım ilerleme katedilmedi, o dönemler ağır sanayii hamleleri yapılabilinirdi istense buna imkân bulunabilinirdi, savaştan çıkan tek ülke biz değildik, fakat yerinde sayan tek ülke biz olduk.
Ama yanlız size şunu belirtmeliyim ki, padişah Vahdettin Osmanlı'nın son döneminde tahta geçmiştir ve tarih bilgisine sahip olan siz de onun kaç yıl saltanat! sürdüğünü bilirsiniz, olanlardan tamamen onu suçlamak, çok insafsız bir davranış olur. onun geldiğinde zaten her şey bitmişti. ve onun kaçmadığını bilen biliyordu, neyse ben Vahdettin'in avukatı değilim, ama bir insanı sevmemek ona iftira atmayı gerektirmez diye düşünüyorum.

Tarihi hepimiz okuyarak öğreniyoruz, ben bunu sadece size söylemedim, arşivlerin yeterince irdelenmediği, geçmişin üzerindeki şalın hâlâ kaldırılmadığını ima etmiştim.

Ayrıca beyefendi ben bilgisayar kullanmayı geç öğrendim, henüz kendime ait bir bilgisayar alalı bir yıl bile olmadı, fakat hızlı bir giriş yaptım o dönemlerde bir çok siteye üye olmuşum, burası da onlardan biriydi, ama açıkçası ben buraya üye olduğumu unutmuşum.
Bundan 15 gün kadar önce bir konu ile ilgili araştırma yaparken buraya yolum düştü haliyle kural gereği giriş yapmak için bir yorum yapmak gerkiyordu ve ben de yapmak için kayıt olmak istedim, adımı ve adresimi yazdığımda sistem ısrarla bu isimde bir kayıt bulunduğuna dair mesaj veriyordu ben de hafızamı yokladım, zaten isim de yabancı gelmemişti, kısacası ben henüz 15 gündür bu sitede aktifim, sadece sizin değil, daha bir çok kişinin farkında değilim, ama nasipse tanışırız, ben bundan başka sitelerde de yazıyorum ve de hep siyasi yazıyorum, oradan üslubumu takip etme fırsatınız olurdu en azından kiminle muhatap olduğunuzu bilirdiniz, size şu an adres verirdim ama reklama girer.

Ben siyasetten çok fazla anlamam, ama Allah'a şükür, akıllı bir bayanım ve anlamadığım konularda da olsa her durumda herkese karşı en az bir cümle söyleyebilecek bir yapıya sahibim. Fakat yine de siyasi tartışmaların, biraz huzursuzluğa neden olduğu bir gerçek bu nedenle hiç girmesek daha iyi olur.

Şu an hakkımda hiç bir şey bilmiyorsunuz, ama zamanla sandığınız gibi tehlikeli ya da örümcek beyinli biri olmadığımı anlayacaksınız, tabi Allah nasip ederse, yarına kimin sağ çıkacağı bilinmez.
hakan2230 Tarih: 10.08.2008 23:45
Kendimi Övmeyi Sevmem Ama Tarih Hakkında Epeyce Bilgim Olduğu Düşüncesindeyim..Atatürk'ün Yaptıklarını Engellemeye Çalışan Sizin ''Atalarım'' Dediğiniz Benim ''Vatan Haini'' Dediğim İnsanlara Sövmeyi Doğru Bulmasam Da Övgüler Yağdıramam..Bir Atatürkçü Olarak..

Hiçbirimiz O Günleri Yaşamadık Hepimiz Okuduk Öğrendik İzledik Duyduk Falan..O Yüzden Beni Görmemekle Yaşamamakla Suçlamanız Çok Anlamsız..

Benim Zaten Avatarımda Çok Yakın Zamana Kadar ''Yaşasın Tam Bağımsız Türkiye'' Yazıyordu..Yargının Kararından Sonra Sabaha Kadar Uyumadım Üzüntüden Ben Bunları Biraz Forumda Aktif Olsanız Rahatlıkla Görürdünüz..

Derin Tartışmalardan Hiç Bir Zaman Kaçmadım Kaçmam Da..Bu Yüzden Bu Forumda Başıma Çok İş Geldi Gelmeye Devam Da Ediyor..Eğer Tartışacaksanız Ben Varım Bilinsin..

Cumhuriyetin Kurulmasını Engellemeye Çalışanlarla Cumhuriyetçiler De Cumhuriyet De BARIŞMAZ !

sahra gül Tarih: 10.08.2008 22:52
Siz öyle sanıyorum ki, tarihiniz hakkında yeterince bilgi sahibi değilsiniz, ben Atatürk'ü ve inkılaplarını atalarıma sövmeden de benimseyebilen biriyim.

Padişah Vahdettin'in ölüm haberi geldiğinde Atatürk bile kendisini rahmetle anmıştır, o günün şartlarını bilmeden ve de arşivlerdeki belgeler tamamen açılmadan bu kadar katı yargılarda bulunmaya gerek yok.

O günlerin bugünden daha karanlık olduğunu nereden biliyorsunuz?. Yaşadınız mı?, kıstaslarınız nedir? kıyaslamalarınızı hangi ölçülerle yapıyorsunuz?. Savaş ortamında daha başka ne yapılabilinirdi ki?. Kaldı ki ortalıkta rejim değişikliği isteyen insanlar varken.

Şimdi sizler ABD'nin izni olmadan parti bile kapatamayan, bir yargı'nın bağımsızlığından nasıl bahsedebilirsiniz?. Aydınlık Cumhuriyetten anladığınız bu mu?. Başkalarının çizdiği sınırlarla siyaset yapmak!... Aslında söylenecek çok söz var da burası ne yeri ne de zamanı?.

Kusura bakmayın ama ne sizinle ne de diğer arkadaşlarla siyasi polemiklere girmek istemiyorum, ama gerektiğinde çok derin tartışmalara girecek bilgi birikimine sahibim, bundan emin olunuz.

Son olarak, dikkatinizi çekerim ben geçmişe dönelim demedim, geçmişiyle barışık bir Cumhuriyet dedim. Geçmişimizle barışırsak yolumuz daha da aydınlanır. Bir insanın veya toplumun hatalarının olması onun tamamen hatalı olması anlamına gelmez.

Zaman zaman ülkemizdeki bazı aydınlar, diğer ülkelerle dialoğumuzu düzeltmek adına sürekli geçmişten bahsederek, geleceğimizi karartmayalım diyerek daha düne kadar göğüs göğüse çarpıştığımız, savaş adı altında kadınlarımızın ırzına geçip, hamile kadınların kız mı erkek mi oyunlarıyla karınlarını dahi yaran (Yunanistan, İngiltere, vs...) insanların yaptıklarını unutanların, ısrarla kendi atalarına olan öfkelerini sıcak tutması çok manidar, o nefretle andığınız insanların çoğu sizlerin ya amcası ya dayısı ya eniştesi, bu kadar öfkeye ne gerek var. Her aileden bir seviyesiz çıkabilir, ama onların yaptıklarıyla bu yapılanlar bir mi?. Bacısının namusuna, vatanının sınırlarına, gökteki bayrağına göz dikenlere bugün yalakalık edip başköşelerde ağırlayanların kendi tarihine bu kadar kayıtsız kalmasını pek mantıklı bulmuyorum.
hakan2230 Tarih: 10.08.2008 22:35
@sahra_gül Geçmişiyle Barışık Cumhuriyet Derken O Karanlığa Geri Dönmeyelim ?
alvin18 Tarih: 10.08.2008 22:20
malesef atalarımızdaki zeka bunlarda yok bunlar derken ne demek istediğimi anlamışsınızdır.
Lady' im ellerine sağlık
sahra gül Tarih: 10.08.2008 15:54
Bir dönemler Cumhuriyet'i yüceltmek adına genç hatta çocuk denecek yaşta tahta geçen padişahlar için olmadık laflar edenlerin o yaştaki kişilerin sergilediği onurlu duruşu takınmaktan aciz olduklarını görünce insan ne diyeceğini şaşırıyor.

Ben Cumhuriyet karştı değilim, ama Cumhuriyet'in hatrına atalarımı inkâr edemem. Bizler asil bir toplumuz, asaletimiz de ne kanımızdan ne canımızdan geliyor, herkes gibi bizlerde aynı kanı taşıyoruz, ama bizim asaletimiz duruşumuzdandır.

Ben geçmişiyle barşık bir Cumhuriyet nesli görmek istiyorum.
karakurum Tarih: 20.07.2007 14:18
Başka söze gerek yok Yavuz Sultan Selim. teşekkürler
matrakSsS Tarih: 23.06.2007 19:47
paylaşım için sağol