1988 Barbados doğumlu Robyn Rhianna Fenty, müzik hayatına ilk defa lisedeyken iki arkadaşıyla birlikte kurduğu grupla başladı. 2004 senesinde katıldığı bir şovda Mariah Carey nin Hero parçasını seslendiren Rhianna, 15 yaşındayken tanıştığı müzik prodüktörü Evan Rogers aracılığıyla kaydettiği demonun Def Jam şirketine ulaşmasıyla, bu şirketle 16 yaşındayken anlaşmaya vardı.

2005 senesinde ilk albümü Music Of The Sun ile Amerika listelerinde 10 numara olmayı başaran Rhianna, albümden çıkarttığı single Pon De Replay Amerika ve İngiltere listelerinde 2 numaraya kadar çıktı. Tüm dünyada 2 milyon satan albüm, Amerika da 500,000 satarak Rhianna ya platin plak kazandırdı.

2. albümü A Girl Like Me yi 2006 senesinin Nisan ayında çıkartan Rihanna, bu albümle Amerika listelerinde 5 numara olurken, İngiltere listelerinde 6 numaraya yükseldi. Albümden çıkan single S.O.S., Rihanna nın Amerikan listelerindeki ilk 1 numarası oldu ve albümden 2. single olarak Unfaithful parçası yayınlandı. Unfaithful, Amerika listelerinde 6 numaraya ulaşırken, albümden ayrıca We Rid single olarak piyasaya sürüldü.

2006 MTV Avrupa Müzik Ödülleri nden En İyi R&B Sanatçısı ödülüne layık görülen Rihanna, aynı sene Bring It On: All Or Nothing adlı filmle aktrisliğe soyundu. AyrıcaAll My Children ve Las Vegas adlı dizilerde de ufak roller üstlenen sanatçı, Sean Paul ile çalışması Break It Off ile isminden yine bahsettirdi.

5 Haziran 2007 tarihinde Good Girl Gone Bad adlı 3. albümünü hayranlarına ulaştıran Rihanna, albümün prodüksiyonunda Evan Rogers, Carl Sturken, Stargate, Timbaland, Ne-Yo ve J.R. Rotem gibi isimlerle biraraya geldi. İlk iki albümden farklı olarak daha tempolu parçalara imza atan sanatçı, albümden ilk singleı Jay-Z ile düeti Umbrellaya seçti. Single ile Amerika listelerinde zirveye yerleşen başarılı müzisyen, parçaya çekilen video kliple sıkça MTV Türkiye ekranlarında gözüküyor

[youtube]X7bK4Vee36M[/youtube]

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 782
favori
like
share