[COLOR=burlywood]Ormanlar, yalnızca ağaç ve ağaççıkların bulunduğu geniş alanlar değildir. Bugünün anlayışıyla orman, çok sayıda bitki ve hayvan topluluklarından oluşan bir yaşam birliği, hatta büyük bir canlı organizmadır. Türkiye yüzeyinin % 26sını orman sayılan alanlar kaplamaktadır. Bu önemli zenginliğin gelecek kuşaklara aktarılabilmesi, Milli Park, Tabiatı Koruma Alanı, Tabiat Parkı gibi koruma alanlarının sayısının artırılmasıyla mümkündür.

Şu anda korunan alanlar Türkiye ormanlarının yalnızca % 2sini oluşturmaktadır.

WWF Türkiye Türkiyenin orman alanlarının (özellikle doğal yaşlı ormanlarının) bozulmasını ve yok olmasını önlemek, orman kaynaklarının sürdürülebilir kullanımını sağlamak amacıyla çalışır.

[COLOR=chocolate]Orman ve İnsan

Ormanların , insanlara yakacak sağlamak, canlı türlerine besin sağlamak, dinlenme, ilaçlar için ham madde sağlama gibi sayısız yararları vardır. FAO Dünya Tarım ve Gıda Örgütüne göre, ormanda yaşam ağaçlar ölünce sona ermiyor. Doğal döngü, ağaçlar öldükten sonra da devam ediyor.

[COLOR=chocolate]Orman Ekosistemi

Orman ekosistemi, yaşayan organizmaların bitkilerin, hayvanların ve mikroorganizmaların, toprağın, iklimin, kayaların arasındaki hassas dengeüzerine kuruludur.

[COLOR=chocolate]Ormanların çeşitliliği ve dağılımı

Ormanlar steplerden, doğal yaşlı ormanlara, yağmur ormanlarından nemli tropik ormanlara kadar çok çeşitlilik gösterir. Ormanlar yüksek dağlarda, sulak alanlarda, tuzlu sularda görülebilir. Orman türü, iklim, toprak türü, su kaynağı, yağmur rejimi, tohumların kaynağı ve insan etkileriyle şekillenir ve bağlantılıdır. İnsanlar, bu çeşitlilikten çok farklı şekillerde faydalanabilir. Ancak orman yönetiminin etkin bir şekilde yapılması ve uygun politikalar yürütülmesi önemlidir.

[COLOR=chocolate]Türkiye ve Ormanlar

Ülkemiz üç kıtanın kesişme noktasındadır. Dünya biyolojik çeşitliliği için son derece önemli bir noktadır. Kuzeybatı alçak arazi alüvyal ormanlarından, güney ve batıda yer alan Akdeniz ormanlarına, Kuzey Doğudaki Kafkasya Bölgesinde yer alan yüksek dağ ormanlarına kadar çeşitlilik gösteren ülkemizin ormanları biyolojik çeşitlilik ve zenginlik açısından eşsizdir. Ülkemizin yüzölçümünün yaklaşık %27sine denk gelen 21 milyon hektarı orman arazisidir. Kuşkusuz ormanlarımız, bozayı, vaşak, kurt, Anadolu Leoparı gibi türler için önemli bir yaşam alanı oluşturmaktadır.

WWF Türkiye nin çalışma alanlarını oluşturan doğal yaşlı ormanları da barındıran Akdeniz, Kafkasya, Kuzey Anadolu ormanlarımız dünya ölçeğinde biyolojik çeşitlilik açısından en zengin bölgeler arasında yer almaktadır.

Etiketler:
Beğeniler: 2
Favoriler: 2
İzlenmeler: 1344
favori
like
share
askey Tarih: 29.07.2007 12:54
tesekkurler kardes paylasim icin ellerine saglik
Sindy Tarih: 23.06.2007 00:33
gene yaz geldi ve bu sene digerlerinden daha sicak gecicek
Umarim gene buyuk orman yanginlari ile karsilasmayiz.
Ormanlar gercektende cok guzel yerler kiymetini bilmemiz gerek
tesekkurler nergis