Yağmur yağarken koşanların daha çok ıslanacağını ileri süren, insanı yağmurda sallana sallana dolaşmaya iteleyen bir görüş ile hiçbir şey fark etmeyeceğini iddia eden bir başka görüş ortada dolanıp durmaktadır.

Hiçbir şey değişmeyeceğini söyleyenlerin görüşüne göre vücudunuzun bir dikdörtgen olduğunu ve yağmur damlalarının yere dik düştüğünü farz edelim.

İster bir yüz metreci gibi hızlı koşun, ister sallanarak yürüyün bir şey fark etmez. Hızınıza bağlı olmadan vücudunuza düşen yağmur tanesi sayısı aynı kalır. Koştukça ön tarafınıza bir saniyede daha çok yağmur tanesi isabet edecektir ama süre kısaldığından toplam sayı ve sonuç değişmeyecektir.

'Yağmurda yürüyünüz' diyenler ise koşma durumunda yağmur damlalarının aynı sürede daha çok sayıda birikeceğini ve buharlaşmaları için daha az zaman olduğundan üzerimizin daha ıslak olacağını, aerodinamik tesirleri hesaba katarak, düz yürürken üzerimize düşmeyecek düşey damlaların, koşarsak karşıdan gelecekleri için temas edeceklerini, yürürken başımıza düşen damla sayısının koştuğumuz sırada düşenden fazla olamayacağını ileri sürerek 'ahmak ıslatan' diye de tabir edilen hafif yağışlarda yürümeyi öneriyorlar. Tabii burada unutulmaması gereken şey yavaş yürürken bacaklarımızın da çok yağış alacağı.

'Koşunuz!' görüşüne göre ise, yağmurda koşmakla yürümek arasında, vücudumuza düşen yağmur tanesi miktarı açısından bir fark olmayabilir ama önemli olan başımıza düşen miktardır. Bu nedenle koşarsak süre kısalır ve başımıza düşen yağmur miktarı azalır.

Yapılan bir deneyde, yağmur karşıdan 45 derece açı ile yağıyorken, bir defter kağıdına aynı mesafe 7 saniyede koşulduğunda 131 damla, 20 saniyede yürünüldüğünde ise 216 damla isabet ettiği saptanmıştır. Buna göre yağmurda yürüyerek gitmek, koşmaya göre neredeyse iki misli ıslanmak anlamına gelmektedir.

Şüphesiz bu Önermeler yapılırken, rüzgarın yönü, üzerimizdeki giysilerin şekli ve cinsi ve en önemlisi kapalı alana ulaşılacak mesafe göz önüne alınmamış ve değerlendirmeler kısa mesafelere göre yapılmıştır. Uzun mesafelerde hiç şansınız yok, koşabildiğiniz kadar koşun
ama en doğrusu yağmur geçene kadar kapalı bir yerde oyalanın.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 432
favori
like
share
CADIKIZ Tarih: 27.06.2007 12:05
[COLOR=coral]himm olabilir aslinda neden olmasin..biri cok yavas digeride kendini akilli zannedip yagmurdan kaciyo ama oda digeri gibi islaniyo,sonuc ne oluyo ikiside ayni ya tabi isin sakasi ama olabilir neden olmasin..

yagmuru cokk seviyorum,islanmasinida altinda ama soguk havalarda kesinlikle degil :5:ben sicak mevsim zamansiz gelen yagmurlari seviyorum :85:
Pedaliza Tarih: 27.06.2007 07:54
yağmurda yürümeyi çok severim

hatta hiç şemsiyem olmamıştır bu zamana kadar


teşekkürler eskitoprak
Sari Menekse Tarih: 26.06.2007 19:49
Bu cok ilginc bir durum.Bir programda izlemistim , test ettiler ve cok sasirmistim.Nasil olu dedim biri yavas yavas yürüyor digeri ise kosuyor ama buna ragmen kiyafetlere yagan yagmur ayni.
Aslinda yagmurda yürümeyi severim ama sogukta yagan yagmur pekte hos olmasa gerek
cozzukkkk Tarih: 22.06.2007 20:32
teşekkürler paylaşımların için