İngilterede TV yayınlarında dijital sisteme geçilmesiyle birlikte milyonlarca tv ve video cihazının çöpe atılması bekleniyor.


LONDRA - İngilterede TV yayınlarında tümüyle dijital sisteme geçilmesinden sonra milyonlarca TV ve video cihazının çöpe atılması bekleniyor.
500 yetişkinle yapılan anket, sistem değişikliğinin ardından Olimpik ölçülerdeki 100 yüzme havuzunu doldurabilecek yaklaşık 8 milyon adet cihazın çöpe atılmasının beklendiğini gösterdi. TV ve video cihazlarının değiştirilmesi zorunluluğunun ortaya çıkartacağı mali faturanın bedeli de 1.1milyar sterlin olarak tahmin edildi.

Bu arada, İngiltere;de halkın yarısının, analog yayınların durdurulmasından sonra ellerindeki TVlerin işlevini yitireceğinden habersiz olduğu da ortaya çıktı.

İngilteredeki her beş kayıt cihazından birinin yeni sistemde çalışamayacağı, çöpe atılacağı ve çevreye büyük zarar verileceği uyarısında bulunan anketi düzenleyen uSwitch.com adlı internet sitesinin uzmanları, yeni sistemde TV izleyicilerinin bir kanalı izlerken diğerini kayıt etmelerinin de imkansız hale geleceğini söyledi.

AA

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 381
favori
like
share