[COLOR=chocolate]ABD'de yapılan bir araştırma, ağrı kesici olarak kullanılan aspirin ve romatizma ilaçlarının çok fazla kullanımının zararlarını ortaya çıkardı.

[COLOR=burlywood]Harvard Üniversitesindeki uzmanların 16 bin kişi üzerinde yaptığı araştırmaya göre, haftada 6-7 kez bu tip ilaçların kullanılması tansiyonun yükselmesine neden olarak hastaların kalp krizi ve felç geçirme riskini artırıyor. Etkin maddesi parasetomol olan ilaçları bu dozda alanların yüksek tansiyon sorunu yaşaması olasılığı yüzde 34, aynı oranda aspirin kullananların yüzde 38, romatizma ilaçları kullananlarınsa yüzde 26 oranında artıyor.

[COLOR=chocolate]DAMARLARI DARALTIYOR

Bu ilaçlardan haftada 15 adet kullananların yüksek tansiyon hastası olma olasılığıysa yüzde 50 artış gösteriyor. Bu ağrı kesicilerin yüksek oranlarda kullanılmasının damarları rahatlatan kimyasal maddelerin salgılanmasını engellediği için yüksek tansiyona neden olduğu tahmin ediliyor. Aspirin ve benzeri ilaçlar kanda zararlı maddelerin birikmesine de yol açtığından damarlara da zarar veriyor. Uzmanlar, bir yıldan uzun bir süre boyunca haftanın neredeyse her günü ağrı kesici kullananların düzenli olarak tansiyonlarını ölçtürmeleri gerektiği uyarısında bulunuyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 473
favori
like
share
missx Tarih: 26.06.2007 10:14
çok çok ağrım olmadığı sürece ilaç almam..
teşekkürler..
CADIKIZ Tarih: 23.06.2007 19:16
[COLOR=coral]ooooooo,onceden bir bagimliydim sanki onsuz yapamiyodum..

Cok sukur ama simdi oyle birsey kalmadi,cok az atarim oda cok agri olursa..

Kimseye tavsiye etmiyorum hele arkadaslar kendinizi alistirmayin alistirdinmi cok kotudur...
Sindy Tarih: 23.06.2007 11:03
Cok sukur cok ama cok siddetli bi agrim olmadan hic kullanmiyorum agri kesisi falan

tesekkurler nergish