NTVnin düzenlediği Türk Mucit yarışması, yapılan final gecesi ile sonuçlandı. Finalde Türk Mucit, ;Bol Balık projesiyle İskender Arıoba oldu. İkinciliği Perde Tak projesiyle Süleyman Çağlayan, üçüncülüğü ise Baca Basmaz projesi ile Adem Gün aldı.İSTANBUL - Otomobil ve yazın dünyasını izleyenler için tanıdık bir isim İskender Aruoba, balık çiftliklerinin yarattığı kirliliği filtre eden buluşu Temiz Deniz Bol Balık projesi ile birinci oldu. Arıoba, aynı zaman 100 bin YTLlik ödülün de sahibi oldu. İkincilik ise Ankara elemelerinden finale kalan Süleyman Çağlayannın buluşu Perde Takmatikin oldu. Konya;dan Adem Gün soba zehirlenmelerini önleyen baca sistemi ;Baca Basmazile üçüncülüğü elde etti.Altı şehirde yapılan elemelerin sonunda heyecan doruğa ulaştı. Ön elemeleri ve yarı finali geçen finalistler büyük finalde Türkiye;nin karşısında yarıştı.

Prof. Celal Şengör, Özlem Yalım, Alphan Manas, Hulusi Derici, Mustafa Akgül ve Betül Mardinden oluşan jüri tarafından belirlenen 12 finalist mucit, büyük finalde 100.000 YTL için canlı yayında buluşlarını bir kez daha tanıttı. Türk Telekom;un katkılarıyla hazırlanan Türk Mucitin final gecesini Murat Birsel ve Burcu Kara sundu.

Final gecesinde yarışmacıları destekleyen Cem Yılmaz, kendisinin de hiçbir şey anlatmadan iki saat sahnede kalmayı icat ettiğini söyledi.

DİĞER MUCİTLER
Türk Mucityarışmasının final bölümünde yarışan diğer mucitler ve ürünleri şöyleydi:

İzmir den Osman Nuri Ses Otomatik Göz Aşı makinesi Nesimi Yeşilbağ ise her yere giren ve Fleksi Matkapadını verdiği ürünle finalde yarıştı.

Nevşehirli Resmiye Körükçü tasarruf sağlayan Ekonomik Lavabo ile katıldı.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 601
favori
like
share
Sindy Tarih: 24.06.2007 16:00
ben olmicam tabikide :78:

paylasimin icin tesekkurler Okan