[COLOR=chocolate]Avrupa Uzay Kurumu (ESA), Marsa yapılacak seyahat provası için gönüllüler arıyor.

[COLOR=burlywood]PARİS - ESAdan yapılan açıklamaya göre, günün birinde kızıl gezegene yapılacak seyahatin yeryüzünde yapılacak bu provasında gönüllüler 2 yıl çalışacak. ESA ile Rusya Biyomedikal Problemler Enstitüsünün, kızıl gezegenin koşullarıyla insanların nasıl baş edebileceğini anlamak için, Marsa yapılacak 520 günlük sanal seyahatte 6 kişilik mürettebat görevlendirmeye karar verdikleri bildirildi.

Açıklamada, seyahatin birebir taklit edileceği, mürettebatın uzay için özel hazırlanmış yemeklerden yiyeceği belirtilerek, Mürettebat tecrit halinde bulunacak, Dünyayı gözden kaybedecek, radyo bağlantısının bize ulaşması ve tekrar uzay kaşiflerine dönmesi 40 dakika alacak denildi.

Projenin gelecek yıl, 105 günlük bir veya iki defa yapılacak kısa seyahat çalışmasıyla başlayacağı, bunu 2008 sonu veya 2009 başında yapılacak 520 günlük tam seyahatin takip edeceği bildirildi.

Çeşitli testler için toplam 12 gönüllünün alınacağı projede, gönüllüler arasında yapılacak seçim de aynen ESAnın astronot seçim süreci gibi olacak.

Beğeniler: 2
Favoriler: 2
İzlenmeler: 439
favori
like
share
Sindy Tarih: 25.06.2007 10:23
nergis biz gonullu olalimmi :78: