[COLOR=burlywood][COLOR=chocolate]Acil çözüm bulunmazsa, ilik nakli bekleyen çok sayıda hasta ölebilir.


KEMİK iliği nakli yapan merkezlerin talebi, devletçe tam karşılanmayınca, bu merkezlerde yapılan nakil işlemleri büyük ölçüde durdu. Kemik iliği nakli bekleyen hastaların "ölüme terkedilmesi" anlamına gelen bu tıkanmanın aşılabilmesi için ilgili kurumlar "olağanüstü" toplantıya çağrıldı.

Hematoloji çevreleri, geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 2007 yılında uygulanacak "Tedavi Yardımına İlişkin Uygulama Tebliği"nde yer alan rakamların, kemik iliği nakli maliyetini karşılamaktan uzak olduğunu belirterek, "Bu parayla ilik nakli için yaşamsal önemdeki ilaçlar dahi karşılamayacağı için bugün hemen hiçbir merkezde bu 'olmazsa olmaz' ilaçlar bulunmuyor. Bu durumda ölümler artacak" uyarısı yapıyorlar.

Hürriyet'in, yetkililer ve ilgili çevrelerden edindiği bilgiye göre; Sağlık Bakanlığı Kemik İliği Nakilleri Komisyonu'nun önerdiği paket, 2007 yılında uygulanacak "Tedavi Yardımına İlişkin Uygulama Tebliği"ne kırpılarak yansıtıldı. Sağlık Bakanlığı Kemik İlikleri Nakilleri Komisyonu'nun, başta üniversiteler olmak üzere ilik nakli yapan merkezlerin görüşünü de alarak titizlikle belirlediği paket için; otolog kit için 60 bin YTL ve allojeneik nakiller için ise 90 bin YTL fiyat çıkarıldı.

[COLOR=chocolate]MALİYE VE SGK KIRPTI

"Tedavi Yardımına İlişkin Uygulama Tebliği"ni hazırlayarak yayınlayan Maliye Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun görüşünü de alarak otolog kit fiyatını 40 bin YTL'ye, allojeneik kit fiyatını ise 55 bin YTL'ye indirdi. Bu fiyatlara, nakiller eğitim kurumunda yapılıyorsa yüzde 10 artırma olanağı tanındı.

Ancak, Türk Hematoloji Derneği, "Paket fiyatına donör tarama ücretleri dışında her türlü tetkik, tahlil, işlem, kan ve kanbileşenleri, tıbbi malzeme ve ilaç ücretleri dahil, paket fiyatı nakil öncesi 15 günü ve nakil sonrası 60 günü kapsıyor" diyerek itirazlarını şöyle sıraladı:

[COLOR=chocolate]NAKİL OLANAKSIZ

"Nakilde kullanılan ilaçların paket kapsamına sokulması bu ilaçların hastane eczanelerinde bulundurulma zorunluluğunu da beraberinde getiriyor. 15 Haziran'a kadar bu ilaçları eczanelerinde bulundurmayan merkezlerin açıklanan şartlarda nakil yapmaları olanaksız.

[COLOR=chocolate]NAKİL SAYISI DÜŞER

Ülkemizde yılda toplam 800 adet yapılan bir işlem için getirilen paket yaklaşımının, bu ayrıntı fakiri ve öngörüsüz hali ile ülkemizdeki kök hücre nakli etkinliğine katkısı olmaz. Düzeltilmediği takdirde geçen yılki kadar dahi nakil yapılamaz."

[COLOR=chocolate]YAŞAMSAL İLAÇLAR OLMAYINCA NAKİL DE YOK

Hürriyet, Kemik iliği nakli gerçekleştiren merkezlerin eczanelerinde, bu nakilde kullanılan yaşamsal önemdeki, "olmazsa olmaz" niteliğindeki ilaçların bulunmadığını saptadı. İlgililer, ilaç olmayınca nakilde yapılamayacağını vurguladılar.

[COLOR=chocolate]SORUN ÇÖZÜLMEZSE ÇOK İNSAN ÖLÜR

Sağlık Bakanlığı Kemik İliği Nakilleri Komisyonu Başkanı ve Ankara Tıp Fakültesi Hematoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman İlhan, devletin ilgili kurumlarını "olağanüstü" toplantıya çağırdı. İlhan, kemik iliği naklinin başta lösemililer olmak üzere kan ve kanser hastalarına uygulandığını belirterek, "Bu insanların beklemeye tahammülleri yok. Sorun çözümlenmezse çok insan ölür" uyarısı yaptı. Toplantıda, devletin kemik iliği nakli için verdiği ve yetersiz bulunan paket ücreti yükseltmesi bekleniyor.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 461
favori
like
share
Sindy Tarih: 25.06.2007 13:30
Insallah sorunlar en kisa zamanda cozulur

tesekkurler Nerqish