[COLOR=#ffaca8]Evrenin çok uzak bir yerinde, Dünya ile aynı iklime, suya ve yerçekimine sahip "Gliese 581c", bugüne kadar bulunan yaşama en elverişli gezegen.

[COLOR=#ffaca8]ŞİLİ nin And Dağları ndaki La Silla gözlemevinin Harps teleskopunu kullanan Avrupalı gökbilimciler, Dünya dan 20.5 ışıkyılı uzakta olduğu halde en yakın yıldızlardan birinin yörüngesinde, üzerinde su bulunmaya müsait sıcaklıkta Dünya benzeri bir gezegen keşfettiler. Gliese 581 adlı küçük kırmızı bir yıldızın yörüngesinde döndüğü için Gliese 581c adı verilen gezegenin dünyamız gibi taşlı bir yüzeyi ve okyanuslarla kaplı olma olasılığı yüksek. Gliese 581c hem büyüklük hem iklim hem de atmosfer bakımından Dünyamıza en çok benzeyen gezegen. Bilim adamlarına göre bir gezegende yaşam olabilmesi için Goldilocks Kuşağı adı verilen "suyun donacak kadar soğuk, kaynayacak kadar sıcak olmadığı ve yüzeyde sıvı olarak kalabildiği" bir yer olması gerekiyor.

[COLOR=#ffaca8]193 trilyon kilometre uzaklıkta

[COLOR=#ffaca8]Dünya dan 20.5 ışıkyılı veya 193 trilyon km uzaklıkta Çapı Dünyamızın bir buçuk katı kadar Sıcaklıklar 0 ile 40 santigrat derece arasında değişiyor Kütlesi Dünya dan 5 kat fazla Yerçekimi Dünyada kinden 2.2 kat fazla Kırmızı, cüce cinsinden olan yıldızı güneşimizin üçte biri kadar Kendi güneşinin yörüngesinde Dünya nın Güneş e uzaklığının 14 te biri mesafede seyrediyor Güneşinin etrafında 13 günde dönüyor Gliese 581 in Güneş ten 50 kat daha soğuk olması sayesinde gezegen aşırı radyasyona maruz kalmıyor.

font editlendi fiber_optic

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 418
favori
like
share