Altın soruları sormadan estetik ameliyat olmayın


Amerikan Estetik Cerrahları Birliği, hazırladıkları raporda, her 300 estetik ameliyatından birinde ölümcül olabilecek, ciddi sorunlar ortaya çıktığını açıkladı. Uzmanlar, hastaların estetik ameliyatlar hakkında bilgi sahibi olmasına rağmen, 51.459 ameliyat `tan birinde ölümlerin meydana gelmesinin önlenemediğini belirtti

Günümüz kadını güzelleşmek ve gençleşmek uğruna, korkusuzca bıçak altına yatıyor. Ağrı, acı, ameliyatın yan etkileri ve riskleri çoğu zaman göz ardı ediliyor. Sadece ameliyat `lar değil; botox, lazer epilasyon gibi daha küçük ama yine de doktor tarafından, steril ortamda uygulanması gereken estetik yöntemler de, dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi, ülkemizde de artık kuaför salonlarında bile uygulanır oldu. Kötü gidişatı gören Amerikan Estetik Cerrahlar Birliği, yayınladığı raporda, estetik uygulamaları hakkında dikkat edilmesi gerekenleri sıraladı:

BİLİNÇLİ HASTA
SORGULAMALI
Doktorunuzu çok iyi tanıyın: Ameliyat `a karar verirken en önemli konu; doktoru iyi seçmek. Ameliyat ı yapacak olan estetik cerrah, mutlaka işinin uzmanı ve Tabip Odası'na kayıtlı olmalı. Bunun dışında, bilinçli bir hasta, doktorun diğer hastalarının telefon numaralarını öğrenerek, cerrahın geçmişte yaptığı operasyonlar hakkında bilgi alır. Ayrıca, cerrahın daha önce yapmış olduğu uygulamalarla ilgili olarak, mahkemeye düşmüş vakasının olup olmadığına bakar.
Ameliyatın yapılacağı yeri önemseyin:
Ameliyat´´ı yapacak doktor kadar, operasyonun yapılacağı yer de önemlidir. Son yıllarda bazı doktorlar, muayenehanelerini genişleterek, küçük hastaneler haline getirdiler. Her ne kadar şık döşenmiş, pahalı eşyalarla donatılmış yerlerde, taze sıkılmış meyve suları içerek tedavi görmek, kendinizi özel hissettiriyorsa da, ameliyat sırasında acil ve ciddi bir durumun ortaya çıkma ihtimali aklınızdan hiç çıkmamalı. Bu nedenle, muayenehaneyi andıran bu tür küçük hastanelerin ameliyathaneleri tercih edilmemeli. Mutlaka burayı tercih etmek gerekecekse, acil müdahalede en yakın hastaneye ne kadar zamanda ulaşacağınız, doktorun bu hastanelerle anlaşmasının olup olmadığı, mutlaka kontrol edilmeli. Ayrıca, acil durumlar için hazırda bekleyen ambulans olup olmadığı da kontrol edilmeli.

SİGARA İÇENE UYARI VAR
Anestezi uzmanını tesadüfe bırakmayın: Hatalı ameliyatlarda, çoğunlukla anestezi uzmanları "günah keçisi" durumundadır. Estetik uygulamayı başarısız gerçekleştiren doktorlar, suçu çoğunlukla anesteziyi uygulayan kişiye yüklerler. Kuşkusuz, "Anestezistlerin hiç günahı yok" denemez. Ancak, iyi bir anestezi uzmanı, olası riskleri en aza indirecektir. Bu nedenle, ameliyatınızda anesteziyi uygulayacak uzmanı tanıyarak, kendinizi güvence altına alın.
Bütün sağlık bilgilerinizi doktorunuza anlatın: Gündelik hayatınızda önem vermediğiniz bazı alışkanlıklarınız, ameliyat sırasında çok önemli olabilir. Örneğin; anesteziyi etkileyebilecek bazı ilaçlar veya zayıflama hapları ciddi sorunların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Ayrıca; sigara ve alkol kullanımı da, ameliyatın başarısı ve risklerinin azalması açısından önemlidir. Amerika'da bazı doktorlar sigara içen hastaları ameliyat etmiyor veya sigarayı ameliyat öncesinde birkaç ay içmemesi şartını arıyor. Özetlemek gerekirse; günümüz tıp tekniği ne kadar gelişirse gelişsin, estetik operasyonlar çok ciddi ve tüm riskleri düşünülüp, ondan sonra karar verilmesi gereken ameliyatlardır
Kalıcı makyaj veya güzellik uzmanlarının değimişye 'mikro-pigment uygulaması' mikro, steril ve tek kullanımlık bir iğneyle doğal ve mineral renklerin deri yüzeyinin hemen altına aşılanması olarak açıklanıyor. Anti alerjik boyalar özellikle yüz ve vücut kullanımı için tasarlanmış olup, katkı ve koku maddesi içermiyor. Daha çok kozmetik-dövme sayılabilecek bu işlem sayesinde kaş, göz çizgisi veya dudaklarda doğal cilt rengine uyumlu makyaj uygulanıyor. Bu sayede cillteki bazı ufak kusurlar kapatılabilir veya anatomik bozukluklar giderilebiliyor. Böylece kişi daha bakımlı ve genç bir görünüm kazanılabilir.

Estetik Ameliyat Yaptıracaklara Öneriler
Hasta hem beklentileri hem de önceden geçirdiği hastalıklar konusunda açık olmalı
Kullandığı ilaçların hepsini doktoruna söylemeli
Aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar ameliyattan bir hafta önce kesilmeli
Ameliyatı yapacak doktor iyi araştırılmalı ve seçici olunmalı
Yüksek vaatlerde bulunan doktorlar sorgulanmalı
Ameliyatın yapılacağı hastanene iyi seçilmeli
Anesteziyi yapacak kişinin cerrah kadar önemli olduğu unutulmamalı ve hasta ameliyattan önce anestezisti ile de mutlaka görüşmeli.

Yüz Germe Estetiği
Yüz-Boyun Germe (Face-Neck Lift), Alın Germe (Brow Lift)
Yüz, boyun ve alın bölgelerinde, genellikle yaşlanmaya bağlı olarak elastikliğini yitirip sarkan cilt ve cilt altındaki dokuların gerginlik ve gençliğinin yeniden sağlanmasıdır. Bu girişime en uygun adaylar, kırışıklıkların derin ve cildin sarkık olduğu orta yaşın üstündeki hastalardır. Bu uygulamada yüzde sarkan ve gevşeyen kas, yağ, deri gibi dokuların eski yerlerine getirilmesi ve fazla olanların yok edilmesi temel prensiptir. Yüz germe ameliyatlarında sadece yanak ve boyun değil aynı zamanda “Alın Germe” ve “Göz Kapağı Estetiği” ameliyatları da kombine olarak yapılabilir.
Hastaya sağlayacağı fayda görüntüsünde ortalama 7- 10 yıl arasında değişmektedir. Endoskopik yöntemlerle kalacak izler minimale inmektedir. Kulak arkası, şakak bölgeleri, saçlı alın-baş derisi gibi izlerin görülmeyeceği bölgelerden girilir. Boyun germe (neck lift) ameliyatı, çene altında yapılan 2 cm kadar küçük bir kesiyle gerçekleştirilen ve ayrılıp sarkmış boyun ön kaslarının yeniden birleştirilip gıdı bölgesinin gençleştirildiği oldukça basit ve genellikle çok tatmin edici bir girişimdir. Konuşma mesafesinden bile görünür bir iz kalmaz.
Yapılan cerrahi girişim: Yüz-boyun ve alın bölgesindeki sarkmış-kırışmış cildin ve fazlalık yağ dokularının alınıp, kasların ve derinin askılanarak yüzün gerilmesi, gençleştirilmesi.
Ameliyat süresi: 3 saat, gerekli olan miktara göre daha kısa ya da uzun olabilir: 2- 4 saat.
Anestezi koşulları: Genel anestezi, bölgesel girişimler için sedasyon altında lokal anestezi.
Hastanede kalış: 1- 2 gün, Alın germede: 0- 1 gün.
Olası rahatsızlıkları: Geçici şişlik ve morluklar, deride hassasiyet ya da hissizlik ve geçici bir gerginlik hissi, ciltte kurumalar.
Riskleri: geçici şişlik ve morluklar, kanama, enfeksiyon, asimetri, sinir hasarı ve izlerin belirginleşmesidir.
İyileşme dönemi:
İşe dönüş: 2- 3 hafta.
Ağır egzersiz: 2. hafta.
Morlukların geçmesi: 2- 3 hafta.
Güneşten korunma: 4- 6 ay.

Meme Estetiği
Meme Küçültme ve Dikleştirme (Breast Reduction)
Büyük ve sarkık memelerin küçültülmesidir. Bu girişim, özellikle memelerin büyüklüğü nedeniyle oluşan boyun, sırt ve kol ağrılarının ortadan kalkmasına yaradığı için estetik olduğu kadar rekonstrüktif amaçlı da kabul edilir.
Yapılan cerrahi girişim: Büyük ve sarkık memelerin küçültülmesi ve dikleştirilmesi.
Ameliyat süresi: 3 -4 saat.
Anestezi koşulları: Genel anestezi ya da çok kısıtlı girişimlerde sedasyon altında lokal anestezi.
Hastanede kalış: Genellikle 1 gün, küçük girişimlerde kalınmaz.
Olası rahatsızlıkları: Geçici morluklar, şişme, deride duyarsızlık-geçici kuruma, ameliyat izleri.
Riskleri: İzlerin belirginleşmesi, enfeksiyon, deri hasarları, meme uçlarının asimetrisi, deride his kaybı.
İyileşme dönemi: Ameliyattan sonra dikiş yerlerinde iyileşme tamamlanmasına kadar bandaj ve balensiz sporcu sütyenleri giyilir.
İşe dönüş: 1- 2 hafta.
Ağır egzersiz: Spor ve yakın temaslı fiziksel etkinliklere 6 hafta içinde başlanabilir.
İzlerin sönmesi: birkaç ay- 1 yıl.

Karın Germe (Abdominoplasti)
Karın bölgesindeki kilo vermeye dirençli fazla yağ ve derinin cerrahi olarak çıkartılarak kasların gerginleştirilmesi ve karın duvarının yeniden şekillendirilmesidir. En uygun adaylar, karındaki yağ dokusu üzerindeki cildin elastikliğini yitirdiği ve sarkık olduğu hastalardır. Karın germe ameliyatlarından kilo verme sonrasında da sıkça yararlanılır. Kilo verme sonrası karında ortaya çıkan elastikliğini yitirmiş, fazla cilt ve yağ dokusu cerrahi olarak alınarak vücut yeniden şekillendirilir.

Yapılan cerrahi girişim: Karın ve göbek bölgelerinde ortaya çıkan fazla yağ ve derinin alınması ve karın duvarının inceltilip sıkılaştırılması.
Ameliyat süresi: 2 -3 saat.
Anestezi koşulları: Genel anestezi.
Hastanede kalış: Hastanede kalma süresi hastaya özgü genel durum ve ameliyat süresine göre değişir. 2- 4 gün.
Olası rahatsızlıkları: Geçici ağrı, karın cildinde şişlik, hassasiyet, hissizlik ve birkaç hafta kalabilen morluklar.
Riskleri: Enfeksiyon, deri altına kanama, Kötü iyileşme nedeniyle deri izinin belirgin olması ve deri hasarı.
İyileşme dönemi:
İşe dönüş: 2- 4 hafta, bu süre içinde korse giyilir, ağır yük kaldırılmaz.
Ağır egzersiz: 4- 6 hafta.

Liposuction
Kadınlar ve erkeklerde en sık uygulanan estetik girişim olan Liposuction, istenmeyen yağların vakum yöntemiyle alınarak vücudun şekillendirilmesidir. Bu girişime en uygun adaylar, ciltte sarkık ve elastikiyet kaybının olmadığı ve genel kanının aksine aşırı kilolu olmayan hastalardır.

En sık basenler, karın ve çevresi, bacaklar, kollar, boyun-çene altı bölgelerinde kullanılır. Benzer şekilde fazla sarkık olmayan memelerin küçültülmesinde ve erkeklerde meme büyümesi (jinekomasti) durumlarında da uygulanmaktadır. Selülit tedavisinde tek başına etkili değildir.Kullanılan liposhaping, lipoline, liposoft gibi terimler temelinde aynı tekniktir.
Yapılan cerrahi girişim: Egzersize ve diyete dirençli fazlalık yağ dokularının emilerek vücut konturlarının şekillendirilmesi. En sık uygulanan bölgeler: basenler, karın ve çevresi, bacaklar, kollar, boyun-çene altıdır.
Ameliyat süresi: Genellikle 1- 3 saat.
Anestezi koşulları: Genel anestezi, lokal ya da epidural anestezi.
Hastanede kalış: Genellikle kalınmaz.
Olası rahatsızlıkları: Geçici morluklar, şişme, hassasiyet ya da hissizleşmeler.
Riskleri: Asimetri, derideki düzensizlikler, aşırı miktarda sıvı verilmesi ya da aşırı miktarda sıvı kaybedilmesi.
İyileşme dönemi: yağ emilen bölgenin boyutlarına göre değişen şekillerde korse giyilir.
İşe dönüş: 1- 2 hafta.
Ağır egzersiz: 3- 4 hafta.
Şişlik ve morlukların tamamen kaybolması: 1- 6 ay.
Diyet ve egzersiz programları uygulanmalıdır.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 503
favori
like
share
Gönülce Tarih: 04.07.2007 09:14
teşekkürler canım
fiber_optic Tarih: 04.07.2007 00:50
Teşekkürler
Sindy Tarih: 03.07.2007 21:14
emegine saglik nerqish