Beslenme ve diyet uzmanlarının yaz diyetlerinde yer verdiği karpuz, doktorlar tarafından çeşitli kanser türlerine karşı etkili maddeler içermesiyle nedeniyle tavsiye ediliyor.

İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Erkan Erdal, bol miktarda C vitamini barındıran karpuzun aynı zamanda antioksidan özelliği olduğunu ve çeşitli kanser türlerine karşı etkili olan betakaroten içerdiğini kaydetti.

Karpuzda bulunan yüksek miktarda potasyumun ise kalp fonksiyonlarının ve kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olduğunu ifade eden Erdal, aynı zamanda iyi bir lif kaynağı olduğu için karpuzun bağırsak hareketlerini de düzenlediğine dikkati çekerek, bağırsak kanserini önlemede de karpuzun rol oynadığını söyledi.

ÇEKİRDEKLERİ DE YARARLI

Karpuz çekirdeklerinin de içinde bulunan ''cucurbocitrin'' adlı maddenin kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğunu ifade eden Erdal, çekirdeklerin içinde yer alan bu maddenin böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesine de yardımcı olduğunu kaydetti. Erdal, karpuzu yaz aylarında hazırladıkları diyet programlarına mutlaka dahil ettiklerini belirterek, ''Yağ ve kolesterol içermediğinden ve kalorisi düşük olduğundan, yaz aylarında yapılan diyetlerde karpuzun özel bir yeri var'' diye konuştu.

Kalorisinin düşük olmasına karşın, karpuzun ''sınırsız'' tüketilmesinin de söz konusu olmadığını belirten ve diyet yapanları tüketecekleri karpuzun miktarının ölçülü olması konusunda uyaran Erdal, orta büyüklükte bir karpuzun 8'de bir diliminde yaklaşık 45 kalori olduğunu ifade ederek, bu miktarın bir porsiyon için yeterli olduğunu kaydetti.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 491
favori
like
share
fiber_optic Tarih: 04.07.2007 15:45
iyi ve soğuk bir diyarbakır karpuzu olsa da yeseydik
Gönülce Tarih: 04.07.2007 09:13
emeğine sağlık arkadaşım

sindy canım benim, ben senin yerine bol bol yiyeyim :46:
şimdiki karpuzlarda birbaşka güzel inan bana :78:
Sindy Tarih: 04.07.2007 08:58
simdi turkiyedeki karpuzlardan olsada yesek :5:

tesekkurler fiber_optic