[COLOR=chocolate]Piranaların topluca saldırması, aslında korkutkları için sürü halinde dolaşmalarından kaynaklanıyor. İngiliz bilim insanlarına göre, piranalar korkulduğu kadar da öldürücü bir balık olmayabilir.

[COLOR=burlywood]Brezilya'nın Amazon ormanlarında yaşayan pirana balıkları, özellikle popüler kültürde vahşi ve öldürücü insan etini dahi yiyebilen 'canavar' balıklar olarak temsil edilir. Piranaları örneğin. popüler kültürün bir diğer 'canavarı' köpekbalığından ayıran ise, kurbanlarına tekil değil sürüler halinde saldırmaları ve ısırmakla yetinmeyip, iskeleti açığa çıkana kadar yemeleri.

Ancak, İskoçya'nın dünya çapında saygın araştırma kurumu St Andrews Üniversitesi uzmanları, piranaların sadece etobur olmadığını, aynı zamanda bitki ve böcek de yediklerinin vurguluyor. Araştırma ekibi ayrıca piranaların kurbanlarına sürüler halinde saldırmadıklarını, tersine kendilerini avlayacak olan avcıdan korunmak için sürüler oluşturduklarını belirtiyor.

Araştırmayı yürüten Anne Magurran, piranaların sürüler halinde dolaşmalarının esasen savunma içgüdüsünden kaynaklandığını vurguluyor.

[COLOR=chocolate]PİRANALAR KİMDEN KORKAR

Piranaların bir numaralı kaçtıkları balık, yunuslar. Ayrıca diğer büyük balık türleri de piranaları korkutuyor. Piranalar sürüler halinde dolaşarak kollektif kuvvet oluşturuyorlar. Sürünün tam ortasında üreme çağındaki piranalar duruyor, böylece en iyi koruma türün devamını sağlayacak balıklara sağlanıyor. Sürünün formu ve kalabalıklığı tehlikenin boyutuna göre değişiyor.

Magurran, piranaların derin sularda daha büyük sürüler oluşturduğunu belirtiyor ve ekliyor; "Ancak su sığlaştıkça, örneğin göller veya kanallara girildikçe sürü formları suyun durumuna göre değişiyor."

Beğeniler: 4
Favoriler: 2
İzlenmeler: 529
favori
like
share
poyraz Tarih: 06.07.2007 19:44
hala pirana olan akvaryuma elimi sokamam
Sindy Tarih: 04.07.2007 13:12
tesekkurler nergis

ne olursa olsun genede korkarim

cokmu korkagim ya bende :5: