[COLOR=chocolate]Erzurum'da işçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Ayşe bebek, 7 aylıkken 5 milyon insanda bir görülen Hurler sendromu Tip 1 hastalığına yakalandı.

[COLOR=burlywood]Erzurum Yakutiye Belediyesi'nde işçi olarak çalışan Mutlu ve Gülhan Yurdagül çiftinin 3.5 yaşındaki kızları Ayşe Yurdagül, 7 aylıkken 5 milyon insanda görülen Hurler Sendromu Tip 1 hastalığına yakalandı. Kızının 7 aylıkken vücudunun çeşitli bölgelerinde anormal şişmeler meydana geldiğini belirten Baba Mutlu Yurdagül, "Kızımın vücudundaki değişimleri görünce Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne gittik. Burada 6 ay boyunca tedavi olduk ancak kızımın hastalığına bir teşhis konamadı.

Ardından Ankara Hacettepe Üniversitesi Hastanesi'ne gittik. Burada kızımıza 5 milyonda bir görülen Hurler Sendromu teşhisi kondu. Doktorlar kordon kanı nakli yapılması gerektiğini söyledi. Kordon kanının uyumlu olması için de kardeşi olup olmadığını sordular. Kordon kanı için bir çocuk daha yapmaya karar verdik. Eşim şu anda 7 aylık hamile. Bu sırada yurtdışına tahlil göndermiştik. Şans eseri uyumlu kordon kanı Fransa'da bulundu. Nakil için Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne geldik ancak bu tür bir hastalıkta Türkiye'de ilk defa kordon kanı ameliyatı yapılacaktı.

Doktorlar bizi uyardı ve kızımızın hayatını kaybedebileceğini ya da herhangi büyük bir sorun ile karşılaşabileceğini söylediler. Ben onlara güvendim. Şubat ayında ameliyat gerçekleşti. Doktorlar 2.5 ay sonra hastaneden taburcu olursunuz demişlerdi. Kızım büyük bir direnç göstererek 1 ay sonra taburcu oldu. Gerçekten çok mutluyuz. Büyük maddi sorunlar yaşıyoruz. Kızımız için kredi borçlarına girdik ve ödeyemez durumdayız. Evimizin kirasını bile ödeyemiyoruz. Duyarlı vatandaşlarımızdan yardım bekliyoruz" dedi.

Sağlığına kavuşan minik Ayşe etrafına gülücükler saçarak, "Erzurum'daki dedemi çok özledim. Top oynamayı ve parka gitmeyi çok seviyorum" dedi. Babası ile birlikte top oynayan minik Ayşe bir süre daha Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde tedavi görecek.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 520
favori
like
share